Ochrona przeciw alergenom. Funkcja ochronna samochodowych filtrów powietrza przeciw alergenom. Czyste powietrze w Twoim samochodzie.

0

Samochodowe filtry powietrza mają wiele funkcji, a jedną z nich jest uniemożliwienie dostawania się do kabiny szkodliwych alergenów mogących powodować poważne objawy, zwłaszcza u osób uczulonych. Dowiedz się, jak działają samochodowe filtry powietrza, a także jak zadbanie o ich efektywność pozwoli zadbać o prewencję alergii.

Skąd biorą się alergeny w kabinie auta?

Wielu kierowcom wydaje się, że wnętrze auta jest hermetyczne. Jest to jednak bardzo dalekie od prawdy. We wnętrzu kabiny znajduje się bowiem bardzo dużo zanieczyszczeń przedostających się do środka z zewnątrz. Są to kurz, pył, liczne grzyby i pleśnie, a także bakterie. Są one obecne w każdej przestrzeni, w której porusza się auto, więc ich dostanie się do środka, jest nieuniknione, gdyż kabina nie jest zamknięta. Na szczęście producenci zadbali o to, by rozwiązać ten problem. Stosuje się do tego filtry przeciwpyłkowe montowane za deską rozdzielczą. Teoretycznie powinny one wychwytywać praktycznie wszystkie zanieczyszczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że pleśnie i grzyby rozwijają się w przewodach klimatyzacji i nawiewach. Dlatego też regularna wymiana filtrów kabinowych jest tak ważna. Wraz z wymianą filtra warto wykonać ozonowanie samochodu. To pozwoli usunąć wszystkie drobnoustroje nie tylko z wnętrza auta, ale też z przewodów.

Jak działa filtr kabinowy?

Na rynku dostępne są filtry kabinowe różnych typów. Najbardziej podstawowe wychwytują tylko kurz i pył, czyli duże cząstki. Warto jednak zainwestować w lepszy filtr zbudowany z wielu części – filtra wstępnego, mikrowłókniny i warstwy wzmacniającej. Ponadto najlepsze filtry są wyposażone w warstwę z węglem aktywnym. Taki filtr wychwyci wszystkie duże drobiny, a ponadto zneutralizuje dostające się do środka drobne pyłki, roztocza i inne drobnoustroje. Węgiel aktywny jest w stanie zneutralizować też nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe substancje pochodzące ze spalania paliwa. Filtr kabinowy wymieniany regularnie co roku lub co 15 tyś. km powinien wychwycić właściwie wszystkie zanieczyszczenia.

Źródło obrazu: autoczescionline24.pl

Filtr kabinowy, a czystość powietrza w kabinie

Spędzając dużo czasu w samochodzie, wdycha się praktycznie wszystkie zanieczyszczenia, które zalegają w kabinie. Jeśli filtr kabinowy nie jest sprawny, roztocza, pyłki, kurz, a także bakterie pokrywają wszystkie powierzchnie. Najbardziej osadzają się na tapicerce. Wzmożona alergia jest nieunikniona, jeśli ktoś jest uczulony. Gdy auto jest zanieczyszczone, należy wykonać ozonowanie i od razu wymienić filtr powietrza, a następnie regularnie wietrzyć auto. Nowy filtr kabinowy pozwoli cieszyć się świeżym powietrzem przynajmniej przez jeden lub dwa sezony.

Alergicy powinni bazować tylko na filtrach z węglem aktywnym, gdyż to one są w stanie efektywnie powstrzymać dostanie się do kabiny najbardziej agresywnych alergenów. Wymianę filtrów należy wykonać na wiosnę lub jesień.  Jeśli po wymianie filtra nasilone reakcje alergiczne po wejściu do samochodu nie ustają, trzeba dokładnie wyczyścić wnętrze pojazdu i wykonać ozonowanie przewodów wentylacyjnych. Należy też skupić się na rzetelnym upraniu tapicerki auta.         

mat. partnerski                                      

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułLeczenie metodą in vitro – co warto wiedzieć?
Następny artykułMuzyczna uczta na zielonym tarasie Wroclavii [VERTIGO SUMMER JAZZ FESTIVAL]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.