Leczenie metodą in vitro – co warto wiedzieć?

0

In vitro nierzadko pozwala uzyskać ciążę nawet tym parom, które bezskutecznie leczyły niepłodność innymi metodami. To metoda o dużej skuteczności, stosowana z powodzeniem na całym świecie od ponad 35 lat. Co warto wiedzieć o in vitro, kiedy zgłosić się do lekarza i jaką placówkę wybrać?

Czym jest i jak przebiega in vitro?

In vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe. Połączenie komórki jajowej i plemnika odbywa się w laboratorium (poza ustrojem kobiety). Procedura składa się z kilku głównych etapów:

  • Hormonalna stymulacja owulacji – która pobudza jajniki do wytworzenia większej liczby komórek jajowych niż w cyklu niestymulowanym.
  • Pobranie gamet (komórek rozrodczych) – u kobiet małoinwazyjną metodą punkcji, mężczyźni oddają nasienie.
  • Etap laboratoryjny – może obejmować przygotowanie komórek (np. wybór plemników najwyższej jakości), mikroiniekcję plemnika do komórki jajowej (ICSI) lub umożliwienie naturalnego połączenia komórki jajowej i plemnika (IVF). Zarodek, który powstał po połączeniu gamet, jest monitorowany przez kilka dni.
  • Embriotransfer – przeniesienie zarodka do dróg rodnych kobiety (dopochwowo, za pomocą cienkiego cewnika). Jeśli zarodek prawidłowo zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, w organizmie kobiety zaczyna rozwijać się ciąża.

W jakich przypadkach stosuje się in vitro?

In vitro jest najskuteczniejszą znaną dziś metodą leczenia niepłodności. Stosuje się je w sytuacji, gdy inne metody się nie powiodły lub wcześniej wiadomo, że nie przyniosą rezultatu. Zapłodnienie ustrojowe stosuje się często w przypadku niepłodności o nieznanych przyczynach (idiopatycznej). Oprócz wymienionych wcześniej, wśród częstych wskazań do in vitro możemy wymienić między innymi:

  • niedrożność jajowodów lub inne schorzenia, które upośledzają ich funkcję,
  • czynnik męski: niskie parametry jasienia, np. zbyt mała liczba plemników – parametry te można w wielu przypadkach poprawić laboratoryjnie,
  • endometrioza – choroba, w której przebiegu ogniska endometrium (błony śluzowej macicy) występują poza samą jamą macicy (np. na jajowodach),
  • nosicielstwo zmian genetycznych – w przypadku in vitro możliwe jest przeprowadzenie diagnostyki preimplantacyjnej zarodka (wykrycie wad genetycznych przed transferem zarodka do dróg rodnych kobiety).

Leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną, a zalecenie leczenia metodą in vitro lekarz podejmuje na podstawie wcześniejszej historii medycznej oraz rozpoznanych przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

Gdzie leczyć niepłodność?

Odpowiednim miejscem jest klinika leczenia niepłodności. Tego rodzaju ośrodki specjalizują się jednocześnie w diagnostyce i leczeniu, dlatego pozwalają uzyskać kompleksową pomoc. Konsultacja lekarska jest zalecana po 12 miesiącach nieudanych starań (tzn. regularnego współżycia bez zabezpieczenia kilka razy w tygodniu) lub wcześniej, szczególnie gdy kobieta ma więcej niż 35 lat, w przeszłości wystąpiły już problemy z płodnością lub w sytuacji niepokoju.

Diagnostykę i leczenie wieloma innowacyjnymi metodami (w tym także in vitro) będzie można przeprowadzić w klinice Gameta we Wrocławiu: https://gameta.pl/kliniki/wroclaw.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSzkoły językowe we Wrocławiu
Następny artykułOchrona przeciw alergenom. Funkcja ochronna samochodowych filtrów powietrza przeciw alergenom. Czyste powietrze w Twoim samochodzie.
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.