Nowe tablice informacyjne „Uwaga jeże” we Wrocławiu

0

W pierwszy dzień wiosny we Wrocławiu pojawiły się, wybrane przez wrocławian, tablice informacyjne „Uwaga Jeże”. Znaki zostały zamontowane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu przy ul. Bolesława Krzywoustego w pobliżu wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej.

To jedno z działań projektu społecznego „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!”

Pod koniec zeszłego roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu we współpracy ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ rozpoczął projekt społeczny „Jeżdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży”. Celem akcji, która jest częścią kampanii prowadzonej przez miasto Wrocław pod nazwą „Dzikie w mieście”, jest zwiększenie świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt, oraz wprowadzenie we Wrocławiu tablic ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują te małe ssaki.

Tablice informacyjne „Uwaga Jeże” zostały ustawione przy ul. Bolesława Krzywoustego, na odcinku od mostu na rzece Widawie do wiaduktu w ciągu ul. Kowalskiej. Znak został zaprojektowany przez firmę projektową i zatwierdzony przez Wydział Architektury
i Budownictwa oraz Wydział Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Niemniej jednak o ostatecznym wyglądzie tablicy zdecydowali sami mieszkańcy Wrocławia –
w głosowaniu internetowym.

Dlaczego taka forma ostrzeżenia?

Drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach istotną barierę dla migracji zwierząt, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich. W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży i że przez jezdnię przechodzą małe ssaki. Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu jest zatem prośbą do nich o większe skupienie i obserwację drogi.

Mamy oczywiście świadomość, że nie jest to jedyne miejsce w naszym mieście, gdzie jeże się przemieszczają i przekraczają ruchliwe drogi – wyjaśnia Katarzyna Krauze z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Stąd też decyzja, aby możliwe do podjęcia działania ochronne dla zwierząt – w tym przypadku jeży – odpowiednio zaplanować oraz usystematyzować, również ze względu na to, że potrzeb w tym zakresie jest bardzo dużo
i wymagają nie tylko określonych środków finansowych, ale przede wszystkim precyzyjnych działań. Warto również zauważyć, że znaki, które zostały wyniesione w ul. Bolesława Krzywoustego są projektem pilotażowym. Chcemy bowiem sprawdzić, czy tego rodzaju działania, w połączeniu z kampanią informacyjną dla mieszkańców Wrocławia, spowodują, że kierowcy zwolnią, zwrócą uwagę na zwierzęta, a tym samym zmniejszy się ich śmiertelność na danym odcinku drogi.

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu planuje też, że wynoszenie kolejnych znaków będzie odbywało się w stałym cyklu i przede wszystkim we współpracy z przedstawicielami Ekostraży.

Aby ułatwić kontakt z nami utworzyliśmy dla wrocławian dedykowaną stronę internetową, na której można zapoznać się naszym projektem – dodaje Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Uruchomiliśmy też specjalny adres e- mailowy „dzikiezwierzeta@zdium.wroc.pl”, na który można przesyłać swoje zgłoszenia oraz informację na temat tzw. miejsc niebezpiecznych dla jeży lub też innych dzikich zwierząt.

Co roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu będzie zbierał wszystkie zgłoszenia do 1 września. Następnie, po analizie wskazanych miejsc i ich ostatecznym wyborze we współpracy z Parterami projektu, nowe znaki będą ustawiane w marcu.

Jeże – pożyteczne małe ssaki 

Szczyt śmiertelności drogowej u jeży przypada zazwyczaj w okresie od maja do września, kiedy trwa czas godów oraz rozrodu. Udział płci wśród ofiar kolizji drogowych u jeży nie jest równy. Śmiertelność samców jest szczególnie widoczna w okresie godowym, kiedy dochodzi do poszerzania ich terytoriów. Udział samic natomiast rośnie jesienią, kiedy zwiększa się ich aktywność związaną z koniecznością odbudowania rezerw tłuszczu przed hibernacją po odchowaniu młodych. Wtedy też ginie wiele jeżowych matek, które intensywnie żerują, by wykarmić potomstwo, a osierocone oseski nie mają szans na samodzielne przeżycie.

W Polsce jeże objęte są częściową ochroną, to znaczy, że istnieje zakaz ich chwytania
i przetrzymywania oraz niszczenia ich siedlisk. Dodałabym do tego również moralny obowiązek dbania o nie, jako że są to istoty, które żyją razem z nami i również mieszkają
w miastach
– wyjaśnia Marta Zienkiewicz ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ. – Do Ekostraży trafia bardzo dużo jeży, które są ofiarami wypadków, jest to około 25% przypadków. Jeże mają wykształcony taki mechanizm obronny, że nie uciekają przed zagrożeniem, tylko zwijają się w kulę i stroszą kolce. Dlatego należy zwracać na nie szczególną uwagę na drodze, zarówno w nocy, jak i w dzień, ponieważ wtedy na drogę wychodzą matki karmiące młode oraz osobniki chore.

„Dzikie w mieście”  

Nasze miasta stały się atrakcyjnymi siedliskami dla wielu dzikich zwierząt, takich jak lisy, kuny i sarny. Osobniki coraz śmielej podchodzą do terenów zamieszkałych, ponieważ cały czas poszerzane są tereny zurbanizowane. Działalność człowieka wypiera zwierzęta z ich naturalnego środowiska poprzez fragmentację i degradację terenów zielonych, zagęszczanie zabudowań, budowę ogrodzeń i dróg, które uniemożliwiają zwierzętom przemieszczanie się. Wpływ na to ma także przesadna dbałość o „czystość” terenów zielonych. Częste koszenie, przycinanie krzewów, usuwanie martwych liści i gałęzi z ziemi oraz popularność zimozielonych roślin powodują, że zwierzęta nie mogą znaleźć pożywienia, nie mają gdzie się schronić i jak przezimować. Dlatego też Partnerami projektu „JEŻdżę bezpiecznie – Bezpieczna droga dla jeży!” są: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, ZOO Wrocław, MKP Wrocław i Ekosystem Sp. z o.o., po to aby współpraca między miejskimi jednostkami była spójna i kompleksowa w tym zakresie.

Los zwierząt jest bardzo ważny dla nas jako firmy, ale i dla naszych pracowników, którzy niejednokrotnie angażują się w pomoc bezbronnym jeżom, ptakom i innym zwierzakom. Ich zaangażowanie jest dla nas bardzo ważne, dlatego z dumą angażujemy się w akcję „JEŻdżę bezpiecznie” – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Informacje na temat projektu społecznego:

www.zdium.wroc.pl/zdium/jezdze-bezpiecznie/

Zgłoszenia można przesyłać na adres:

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Ul. Długa 49, 53-633 Wrocław
email: dzikiezwierzeta@zdium.wroc.pl

Organizatorzy:

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ

Partnerzy:

Ekosystem Sp. z o.o.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu
Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
ZOO Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOkapy kuchenne w klasycznej czerni! Postaw na ponadczasowe rozwiązania
Następny artykułWe Wrocławiu powstał pierwszy ziemniakomat. Kupisz tu ziemniaki z automatu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.