Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zaprasza do zapoznania się z najnowszą wystawą czasową, która będzie prezentowana od 17 lutego do 25 sierpnia 2024 roku.

Jakie uczucia budzi w mieszkańcach Wrocławia i Szczecina przedwojenne dziedzictwo ich miast? Czy w ich codziennym otoczeniu można jeszcze znaleźć przedmioty sprzed wojny? Jakie miejsce te rzeczy zajmują w hierarchii wartości? Wystawa w Muzeum Etnograficznym stara się odpowiedzieć na te pytania poprzez fotografie, przedmioty z życia prywatnego oraz wywiady.

Zmiana przynależności państwowej

Po II wojnie światowej Wrocław i Szczecin doświadczyły ogromnych zmian, włączając w to niemal całkowitą wymianę ludności. Prezentowane na wystawie przedmioty oraz fotografie artysty Łukasza Skąpskiego ukazują relacje między rzeczami a ludźmi, ich praktykowanie oraz sposoby opowiadania o nich.

Historie przedmiotów

Wśród eksponatów znajduje się wiele fascynujących przedmiotów, jak np. rodzinny skarb fotografki Karoliny Gembary, czy mapy z atlasu historycznego, które pełniły rolę pomocy szkolnych. Nawet rzeczy znalezione na śmietnikach wrocławskich czy poniemiecka roślinność mają swoje miejsce na tej wystawie.

Pokazane zostały tu przedmioty znalezione we wrocławskich śmietnikach przez instagramera „Historia ze śmietników Breslau”, którego profil stał się miejscem wymiany wiedzy o przedwojennych rzeczach

Fotograficzna wizualizacja

Zdjęcia Łukasza Skąpskiego stanowią istotny element wystawy, łącząc wątki etnograficzne z narzędziem sztuki, jakim jest fotografia. Jego prace oddają subtelne związki między ludźmi, przestrzenią a otaczającymi nas przedmiotami.

Wywiady z mieszkańcami

Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem są fragmenty wywiadów z mieszkańcami obu miast oraz z osobami zajmującymi się zawodowo lub amatorsko przedmiotami.

Wystawa „Rzeczy Przysposobione” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu to fascynująca podróż przez historię i współczesność, ukazująca jak ludzie przystosowują się do zmieniających się warunków życia oraz jakie znaczenie mają rzeczy w naszym codziennym życiu. Nie przegap tej unikalnej ekspozycji, która będzie dostępna do 25 sierpnia 2024 roku!

Miejsce: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. Traugutta 111/113

Termin: 17 lutego – 25 sierpnia 2024
Kuratorki: Marta Derejczyk (MNWr), Anna Kurpiel, Katarzyna Maniak

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBieg Pamięci Sybiru dziś we Wrocławiu! 5 km wieczorna trasa przez Las Osobowicki
Następny artykułWystawa „Obrazy wojny” stanęła na ul. Świdnickiej we Wrocławiu
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.