Gdzie na Noc Muzeów we Wrocławiu? [adresy, atrakcje, dojazdy]

0
fot. mat. prasowe
a

Noc Muzeów to świetna okazja, aby wybrać się do wrocławskich muzeów. Tym bardziej, że wstęp zupełnie nic nie kosztuje! Przygotowaliśmy zestawienie 4 miejsc, które warto zwiedzić ze względu na ciekawe wystawy i interesujące projekty, których podejmuje się dane miejsce.  

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to niezaprzeczalnie jedno z najlepszych muzeów znajdujących się w naszym pięknym mieście. Jest doskonale zaprojektowane i otwarte na odwiedzających. Sztandarową wystawą jest ta nosząca tytuł „Wrocław 1945-2016”. Ekspozycja zajmuje niemal całą powierzchnię Zajezdni i składa się z 8 części, opowiadającej o losach Polaków od czasów zakończenia II wojny światowej aż po dzień dzisiejszy.

Centrum Historii Zajezdnia to również miejsce, gdzie można dotknąć eksponatów, zobaczyć odtworzone miejsca takie jak klasa szkolna, sklep mięsny, wagon pociągu towarowego czy celę wiezienną. Oprócz tego odwiedzający mogą przejrzeć gazety, posłuchać audycji radiowych i nagrań z procesów sądowych, a także obejrzeć ciekawy film o okresie komunizmu. Interesująca jest również wystawa poświęcona „Solidarności”, która zajmuje niemal całe piętro.

W okresie letnim na parkingu Zajezdni rusza kino plenerowe, ale oprócz tego w muzeum można spodziewać się wielu innych, ciekawych ekspozycji. Jeszcze do niedawna jedną z nich była wystawa „Tytus, Romek i A’Tomek

ul. Grabiszyńska 184

Jak dojechać?

Tramwajami linii nr 4, 5, 11, 14, 24
Autobusami linii nr 124 i 134
PRZYSTANEK BZOWA

fot. Maciej Lulko
fot. Maciej Lulko

Muzeum Etnograficzne

Obecnie Muzeum Etnograficzne jest Oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Odwiedzający znajdą tam wystawę stałą i czasową. Stała poświęcona jest przedstawieniu odmienności kultury regionu Dolnego Śląska. Dzięki temu każdy może dowiedzieć się jak wyglądały obrzędy ludowe Dolnoślązaków, ich życie codzienne i dzieje rodzin, reprezentujące różne pochodzenie. Wystawa dzieli się na dwa okresy – XIX-wiecznych mieszkańców, jak i powojennego. Ekspozycja oprócz przedmiotów codziennego użytku składa się również z bloku artystycznego, na którym prezentowana jest sztuka i malarstwo ludowe.

Wystawa czasowa zostanie otwarta w Noc Muzeów, gdzie zwiedzający wraz z kuratorem będą mogli zwiedzić ją po raz pierwszy. Nosi ona tytuł „Wesela 21” i skupia się przede wszystkim na przedstawieniu wyników badań dotyczących rytuałów weselnych. Ekspozycja została zaprojektowana w taki sposób, aby zabrać uczestników w podróż od momentu oświadczyn, aż do samej ceremonii zaślubin i przyjęcia. Przewidziano również wieczór muzyczny i atrakcje dla dzieci.

ul. Traugutta 111/113
Dawny letni Pałac Biskupów Wrocławskich

Jak dojechać?

Tramwajami linii nr 3 i 5 w kierunku Księże Małe
PRZYSTANEK PL. ZGODY

fot. Muzeum Etnograficzne
fot. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1956 roku we Wrocławiu. Od stycznia 2003 roku jest wrocławskim oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk.

W muzeum zajdziemy kilka wystaw stałych m.in. „Historia Poczty Polskiej”, „Szyldy i skrzynki pocztowe”, „Konne pojazdy pocztowe”, „Telegraf i telefon”, „Radio i telewizja” oraz dwie wystawy czasowe „Kobiety w łączności” i „Wystawa Jednego Eksponatu”.

Podczas Nocy Muzeum na odwiedzających czeka wiele atrakcji. O godzinie 17.00 rusza akcja „Balonem w świat”, a o godzinie 19.00 każdy będzie mógł obejrzeć spektakl „Powrót do przeszłości” w Sali Dyliżansowej. Za darmo będzie również dostępna ekspozycja tymczasowa „Kobiety w łączności”.

ul. Z. Krasińskiego 1

Jak dojechać?

Autobusami linii nr 145, 146, 149, A i N
PRZYSTANEK POCZTA GŁÓWNA lub dojście od Galerii Dominikańskiej

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

W Pawilonie Czterech Kopuł, w skrócie P4K, zwiedzający będą mogli odwiedzić naprawdę interesujące wystawy. Aktualnie z wystaw stałych dostępne są „Mistrzowie dwudziestolecia”, „W kręgu IV Wystawy Sztuki Nowoczesnej”, „Koloryści”, „Socrealizm”, „Pamięć wojny”, Odrębne światy”, „Informel”. Wystawy czasowe skupiają się na twórczości Tadeusza Brzozowskiego „Tu strzyka, tam łupie, ale rży. A sumienie kąsa. Tadeusz Brzozowski – inspiracje, konteksty, ślady”, Julity Wójcik czy Magdaleny Abakanowicz.

Podczas Nocy Muzeów również przewidziano szereg atrakcji. Będzie można uzupełniać karty informacyjne na temat określonych wystaw, wysłuchać wolontariuszy opowiadających o konkretnych dziełach. Dla dzieci zorganizowane są warsztaty rysunkowe, na które obowiązują wcześniejsze zapisy.

ul. Wystawowa 1

Jak dojechać?

Tramwajami linii nr 1, 2, 4, 10
PRZYSTANEK ZOO
Autobusami linii nr 145, 146
PRZYSTANEK HALA STULECIA

Oprócz tego zachęcamy do odwiedzenia takich miejsc jak: Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu, Opera Wrocławska czy Hydropolis.

Szczegółowy program Nocy Muzeów

Notatka prasowa 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł6 mln złotych na remont wrocławskich zabytków w 2018r – sprawdź jakich
Następny artykułBiegaj i pomóż zwierzakom z wrocławskiego schroniska – Wrocław Run Hau 2018
We Wrocławiu mieszkam dopiero trzy lata, ale wiem, że zostanę tutaj do końca życia. Uwielbiam spacery po klimatycznych uliczkach wrocławskiego rynku oraz podróże w nieznane zakątki Polski. Wolny czas spędzam pogrążona w lekturze książek lub, w zależności od pory roku, na wspinaczce po górach. Prowadzę również swój blog www.przewodnikmysli.pl