Od kilku lat wiele wrocławskich instytucji i miejsc związanych z kulturą zaprasza wrocławian i turystów do udziału w Nocy Muzeów. W tym roku bezpłatnie będzie można we Wrocławiu zwiedzać w sobotę, 14 maja.
Na nocne zwiedzanie, warsztaty i atrakcje dla dzieci oraz dorosłych zazwyczaj zapraszają muzea, galerie sztuki, uczelnie, centra kultury i sportu, pracownie, kościoły. Niektóre placówki otwarte są już od rana, pozostałe zamykają się grubo po północy.
Można skorzystać z bogatej oferty, a jest w nią wliczone nie tylko zwiedzanie, specjalne oprowadzanie z przewodnikiem, także liczne warsztaty, performance, pokazy, wykłady, czy po prostu zabawy.
O Nocy Muzeów
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem tej imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.
1. Odkryj schron koszarowy z przełomu XIX i XX wieku
W ramach Nocy Muzeów, Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne zaprasza do zwiedzania zrekonstruowanych pomieszczeń schronu koszarowego z przełomu XIX i XX wieku oraz zwiedzania urządzeń bojowych fortu.
W programie Nocy Muzeów 2022
- zwziedzanie wnętrza schronu głównego fortu 6
- wystawa „Zimna Wojna”
- życie żołnierzy w schronie piechoty – mobilizacja obiektu w 1914 r.
- Festung Breslau – Walki we Wrocławiu w 1945 roku
- prezentacja fortecznej kolejki wąskotorowej
- zwiedzanie terenu fortu
- stanowiska grup rekonstrukcyjnych
Harmonogram Nocy Muzeów 2022
- 16.00-24.00 zwiedzanie grupowe elementów fortu
- 20.00-24.00 iluminacja obiektów fortyfikacyjnych
- 21.00 zapalenie zniczy pod pomnikiem „Ofiarom Wojen”
- 24.00 koniec zwiedzania
Fort Piechoty nr 6, „Polanowice”, ul. Polanowicka