Na Dolnym Śląsku powstaną nowe pasażerskie przystanie żeglarskie i ścieżki rowerowe!

0

Rozbudowa infrastruktury turystycznej w pobliżu Odry, ochrona obszarów przyrodniczych oraz promocja turystyki wodno-rowerowej – to najważniejsze cele projektu realizowanego przez gminy Ścinawa, Wołów, Brzeg Dolny, Prochowice i Chocianów. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, a jego koszt przekracza 37 milionów złotych.

– Inwestycja, o której dziś mówimy jest projektem kompleksowym, który za sprawą ścieżek rowerowych, szlaku odrzańskiego oraz linii kolejowych doskonale połączy dolnośląskie gminy i podkreśli walory turystyczne mniejszych, ale również atrakcyjnych miejsc w naszym regionie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, które zrzesza ponad 60 samorządów z terenu Dolnego Śląska.

W ramach inwestycji w Ścinawie, Dziewinie, Lubiążu i Brzegu Dolnym zbudowane zostaną pasażerskie przystanie żeglarskie na Odrze. Każda z nich będzie dysponowała miejscami postojowymi dla jachtów, łodzi motorowych czy kajaków. Powstanie też nowy szlak rowerowy o długości 100 km, umożliwiający bezpieczną komunikację pomiędzy poszczególnymi portami.

Ścieżki rowerowe połączą Wołów – Lubiąż, Wielowieś – Ścinawa, Wielowieś – Prochowice i Chocianów – Szklary Dolne. Tereny przewidziane w projekcie pod ścieżki rowerowe to przede wszystkim nasypy zlikwidowanych, nieczynnych linii kolejowych, z usuniętą infrastrukturą.

– W obliczu trudności wynikających z trwającej pandemii koronawirusa, lockdownów i innych ograniczeń, coraz więcej osób poszukuje możliwości obcowania z naturą i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nasz projekt łączy dolnośląskie samorządy i pomaga wykorzystać ich potencjał turystyczny – dodaje Michał Rado, Prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna.

Brak odpowiedniej infrastruktury turystycznej na terenach cennych przyrodniczo może prowadzić do niekontrolowanego ruchu turystycznego, a to wiąże się z wysokim ryzykiem degradacji tych terenów. Odpowiedzialnie prowadzona polityka ochrony środowiska naturalnego powinna jednocześnie kanalizować ruch turystyczny na atrakcyjnych terenach przy jednoczesnym chronieniu ich od zniszczenia.

– Dzięki temu projektowi gmina Chocianów będzie mogła wybudować ścieżkę włączającą nas w sieć dróg rowerowych w regionie. Dodatkowo, dzięki inwestycjom kolejowym samorządu województwa będziemy mogli w pełni wykorzystać nasz potencjał turystyczny – dodaje Tomasz Kulczyński, Burmistrz Chocianowa.

Obszar objęty projektem realizowanym przez samorządy Ścinawy, Wołowa, Brzegu Dolnego, Prochowic i Chocianowa to tereny niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Są wśród nich obszar NATURA 2000 „Łęgi Odrzańskie”, Obszary Chronionego Krajobrazu „Lasy Chocianowskie” czy „Dolina Odry” i użytek ekologiczny „Korytarz Mierzowice”.

– Nasza inwestycja umożliwi udostępnienie perły architektury, jakim jest wspaniały klasztor cysterski w Lubiążu. Myślimy także o kolejnych inwestycjach rowerowych w kierunku Prusic i Stawów Milickich. Dziękuję za to przedsięwzięcie marszałkowi sejmikowi i Stowarzyszeniu bo bez Was tej inwestycji by nie było – mówi Dariusz Chmura, Burmistrz Wołowa.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 37 milionów złotych, a unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego sięgnie  32 mln zł. Planowany czas zakończenia inwestycji to koniec września 2023 r. Wynoszący 15 % wkład własny do projektu zapewniają jego lider – Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna oraz Partnerzy czyli samorządy Ścinawy, Wołowa, Brzegu Dolnego, Prochowic i Chocianowa.

– Dziękuję wszystkim partnerom za zaangażowanie. Mamy już większość pozwoleń na budowę, co pozwala nam przystąpić do rozmów o realizacji inwestycji tak aby zakończyć je terminowo – mówi Krystian Kosztyła, Burmistrz Ścinawy.

– Przystań w Brzegu Dolnym została zaprojektowana na odcinku rzeki przebiegającym przez miasto. Dzięki temu kolejny fragment nabrzeża Odry zostanie udostępniony mieszkańcom. Nowa przystań powstanie w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego, czyli okolicy niezwykle atrakcyjnej pod względem turystycznym – mówi Paweł Pirek, Burmistrz Brzegu Dolnego.

mat. prasowy UMWD

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wroclavii rusza charytatywna zbiórka zimowego obuwia!
Następny artykuł4 budynki z Wrocławia uhonorowane w konkursie Fasada Roku 2021! [SPRAWDŹ]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.