4 budynki z Wrocławia uhonorowane w konkursie Fasada Roku 2021! [SPRAWDŹ]

0

Fasada Roku 2021 powoli przechodzi do historii. Profesjonalne jury wyłoniło zwycięskie obiekty, rozstrzygając tym samym, komu w udziale przypadnie tytuł i nagroda w wysokości 10 000 zł, a także prawo do reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym.

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się aż cztery budynki z Wrocławia!

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza ciekawe realizacje, podkreślając rolę elewacji w kształtowaniu jakości budynku oraz jego otoczenia i stanowiąc swoisty przegląd aktualnych trendów w branży architektoniczno-budowlanej. Tegoroczna edycja, odbywająca się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacji Twórców Architektury (FTA), to już piętnasta odsłona rywalizacji oraz trzecia z rzędu, w której odnotowano rekordową liczbę zgłoszeń. Architekci, inwestorzy i wykonawcy do rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2021 zgłosili łącznie 294 budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych.

Werdykt jury

Największa w historii konkursu liczba kandydatów nie przeszkodziła jednak jury w wyborze najlepszych elewacji. Pierwszy etap głosowania online wyłonił 129 obiektów, które poddano ponownej ocenie podczas obrad, które odbyły się 9 listopada 2021 r. w hotelu The Bridge we Wrocławiu. Po kilkugodzinnych rozmowach, którym przewodniczył Andrzej Poniewierka z ramienia Dolnośląskiej Izby Architektów, wybitni architekci, działacze oraz przedstawiciele mediów branżowych wyłonili wspólnie laureatów tegorocznej edycji. Na pięć przyznanych nagród głównych i pięć wyróżnień po dwa z nich wędrują w tym roku do Wrocławia.

Budynek wielorodzinny nowy

Z Wrocławia pochodzi zarówno zwycięzca, jak i obiekty wyróżnione w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”, co może cieszyć tym bardziej, że do rywalizacji w tej grupie zgłoszono aż 166 realizacji! Nagrodę główną za stworzenie harmonii pomimo różnorodności zastosowanych materiałów otrzymał kameralny budynek na wrocławskich Wojszycach – Pawia 18 autorstwa „Wytwórnia” Pracownia Projektowa Piotr Zarzycki. Grono jurorów doceniło umiejętne połączenie zastosowanych struktur na elewacji, które przyczyniło się do uzyskania przytulnego, romantycznego klimatu miniosiedla. Realnych kształtów wizji architekta nadała firma Kompleksowe Usługi Rem-Bud Krzysztof Korolewicz.

Poza nagrodą główną jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwszym z nich odznaczono budynek mieszkalny Braniborska 44-52 – dzieło ARCH_IT Piotr Zybura stworzone dla Activ Investment Sp. z o.o. Kapituła uzasadniając swój wybór podkreśliła szlachetny, elegancki wygląd budynku i uzyskanie ciekawej, „zgrabnej” tektoniki w wyniku rozróżnienia fasady zewnętrznej od wewnętrznej poprzez wycofanie loggii zewnętrznych i wysunięcie balkonów wewnętrznych, podsumowując krótko: „złoty, a skromny”.

Z kolei Ande Osiedle Wśród Natury, będące częścią przedsięwzięcia Nowe Żerniki – WuWa2 realizowanego we Wrocławiu wyróżniono za oryginalną i nietuzinkową formę budynku, tworzącą mikroklimat osiedla. Przy pomocy małej ilości elementów i form uzyskano –wyróżniający się na tle innych – ład urbanistyczny. Projekt powstał w pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci, a w jego realizację zaangażowana była CREA Budownictwo Sp. z o.o.

Budynek niemieszkalny nowy

Do Wrocławia trafia również nagroda główna w kategorii budynek niemieszkalny nowy. Tu bowiem, w okolicach lotniska, mieści się kompleks aparthotelowy Minimaxy uhonorowany tytułem Fasada Roku 2021 za kompozycję brył, graficzne „zagranie” kolorami w celu podkreślenia tektoniki budynków, które tworzą zwarty zespół idealnie wtapiający się w okoliczny krajobraz. Projekt jest dziełem pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Prace elewacyjne zrealizowała firma Wiesław Dobrowolski Usługi Budowlane, działając jako podwykonawca Przedsiębiorstwa Budowlanego Alfa-Dach Sp. z o.o.

Będzie ciąg dalszy rywalizacji! 

Realizacje, które w ocenie profesjonalnego jury zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii zyskują tytuł Fasady Roku 2021, a osoba lub podmiot zgłaszający nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł. To jednak jeszcze nie koniec emocji. Rywalizacja przenosi się teraz na poziom międzynarodowy. Budynek mieszkalny Pawia 18 i kompleks Minimaxy jak laureaci nagrody głównej kwalifikują się automatycznie do VI edycji Baumit Life Challenge i będą walczyć o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku!

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej: www.fasadaroku.baumit.com.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa Dolnym Śląsku powstaną nowe pasażerskie przystanie żeglarskie i ścieżki rowerowe!
Następny artykułOdzież zimowa, czyli idziemy na zakupy!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.