Moje ulubione, czarujące, nieoczywiste i ciekawe miejsca na mapie Wrocławia, których nie znajdziecie w typowych przewodnikach.
Chcecie poznać interesująca miejsca we Wrocławiu, które nie są typowymi go-to na mapie stolicy Dolnego Śląska? Wyjątkowe kino studyjne, klimatyczna oaza zieleni, ulica przepełniona świetnymi lokalami i więcej!
Park Szczytnicki
To 100 hektarów natury, której historia sięga XVIII wieku. Znajdujący się na Wielkiej Wyspie park to miejsce historii, relaksu oraz natury, które oferuje ponad 300 gatunków drzew i roślin z wielu kontynentów. Poza kojącą zmysły naturą i zbiornikami wodnymi nadającymi wyjątkowego klimatu w parku odnajdziemy historyczny Kościół Św. Jana Nepomucena. Budowla pochodzi z końcówki XVI wieku, a do Wrocławia została przetransportowana w 1913 roku.
Pamiętajcie aby odwiedzić unikalną świątynię podczas spaceru. Od początku kwietnia do końca października na terenie parku otwarty jest urokliwy Ogród Japoński, nie możecie go pominąć.
Nasyp przy ulicy Bogusławskiego
Pod nasypem zbudowanym wzdłuż ul.Bogusławskiego znajduje się wiele ciekawych knajpek, barów i restauracji. Od kilku lat możemy zaobserwować rozwój miejscówki, która ma potencjał na zostanie kultowym oraz topowym punktem na kulinarnej mapie Wrocławia. Berlin ma swój nasyp kolei Stadtbahn, a nasze miasto mu nie odstaje. Przy ul. Bogusławskiego znajdziemy pyszne jedzenie, m.in. w Mercado Tapas Bistro, które przeniesie was na Półwysep Iberyjski i zachwyci świetnymi daniami oraz selekcją hiszpańskich win.
Dla osób niejedzących mięsa oraz tych, którzy nie boją się nowych smaków odpowiednim wyborem będą Talerzyki serwujące wyśmienitą kuchnię – to zdecydowanie dobry wybór dla grup chcących dzielić się jedzeniem. U Gruzina oraz Semafor to z pewnością kolejne dobre wybory gastronomiczne. Rusty Rat to zdecydowanie odpowiednie miejsce na poobiedni cocktail, który na pewno was pozytywnie zaskoczy. Nasyp to bezsprzecznie obowiązkowy punkt do zaliczenia we Wrocławiu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dolnośląskie Centrum Filmowe
Czterosalowe kino studyjne, oferujące najciekawsze filmy z mainstreamu oraz gamę wyjątkowych, niezależnych produkcji. DCF to przede wszystkim centrum kultury, którego historia sięga 1910 roku, kiedy powstał tam niemiecki Palast-theater. Włodarze kina informują, że jest to miejsce dla ludzi chcących od kinematografii więcej niż rozrywki i trudno się z nimi nie zgodzić. W holu DCFu znajduje się godna uwagi przestrzeń prowadzona i dekorowana przez wrocławskie ASP.
W Centrum odbywają się również pokazy specjalne, spotkania z twórcami, festiwale i wiele innych, interesujących eventów. DCF to zdecydowana gratka dla fanów kultury. Oficjalna strona DCF – KLIKNIJ
Wyświetl ten post na Instagramie
Bulwar Politechniki Wrocławskiej
Idealne miejsce na relaks, grę w siatkówkę i spotkanie ze znajomymi blisko centrum, a to wszystko w centrum miasta. W skład kompleksu wchodzą: deptak, tereny zielone, pomosty przy Odrze, a także boiska do siatkówki plażowej, które są ochoczo odwiedzane przez wrocławian.
Obiekt jest nowoczesny i wyjątkowo zadbany, ponieważ oddano go do użytku w 2016 roku. W sezonie letnim, przy bulwarze działa Forma Płynna – klimatyczny beach bar. Bulwar „Polibudy” to bez wątpienia perfekcyjne miejsce na chill w ciepłe dni.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wrocławskie kawiarnie i palarnie kawy
Wrocław dobrą kawą stoi – na terenie całego miasta znajdziecie kawiarnie, które zajmują się wypałem ziaren z całego świata. Przerwa na aromatyczną kawę to niewątpliwie dobry pomysł w trakcie aktywnego dnia. Każde z poniżej wymienionych miejsc oferuje napoje na bazie klasycznego espresso oraz kawy przyrządzane metodami alternatywnymi – czyli coś dla kawowych freaków i osób głodnych nowych doznań smakowych. W lokalach nie brakuje także ciast oraz innych smakowitych przekąsek. Kawiarnie, które z całego serca polecamy to:
- Mała Czarna – al. Ignacego Paderewskiego 35 i ul. Strachocińska 166
- Enklawa – Hala Targowa
- Cafe Targowa – Hala Targowa
- Blossome Cafe – Rynek 2/1a
- Gniazdo – ul. Świdnicka 36
- Rozrusznik – ul. Wojciecha Cybulskiego 15
Czasoprzestrzeń, czyli jak wykorzystać starą zajezdnię
W kwietniu 2014 roku zajezdnię Dąbie opuściły ostatnie składy tramwajowe, lecz nie oznaczało to śmierci dla kompleksu na Wielkiej Wyspie. Historia kompleksu sięga początków XX w., a od kilku lat mieści się w nim wyjątkowe centrum kultury, spotkań i wydarzeń.
W Czasoprzestrzeni regularnie odbywają się koncerty, targi, wystawy, imprezy, wydarzenia kierowane do mniejszości, różnych społeczności i wiele innych inicjatyw. Przypadek zajezdni Dąbie świetnie obrazuje jak nadać drugie życie obiektowi z niebywałym potencjałem. Zachęcamy do śledzenia strony oraz fanpage’a Czasoprzestrzeni, aby być na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ołbin, Nadodrze i Przedmieście Oławskie – przechodzące renesans osiedla w sercu miasta
Niegdyś owiane złą sławą osiedla, które dziś przyciągają coraz więcej osób, prężnie się rozwijają i są domem dla wielu konceptów, restauracji i kawiarni. Każde z osiedli może pochwalić się nieprzeciętną architekturą, budynki co prawda wymagają renowacji, lecz mimo to są warte odwiedzenia.
Warto się zgubić uliczkach historycznych „dzielnic” miasta, aby samemu odkryć ich perełki. Pan Maciej Zarański to rzemieślnik i artysta pełną parą, a jego wyjątkowa drukarnia znajduje się przy ulicy Otwartej 12 na Nadodrzu – jest to jedno z wielu wartych odwiedzenia miejsc. Jeżeli znudziły was Rynek i Ostrów Tumski i chcecie wejść na wyższy poziom zwiedzania miasta, koniecznie odwiedźcie te osiedla – nie pożałujecie.
Oto zestawienie mniej popularnych miejsc we Wrocławiu, które trzeba znać i odwiedzić. Dajcie znać w komentarzach, czy przypadły wam do gustu! Jesteśmy również otwarci na wasze, nietypowe propozycje.