Legendarne rurki z kremem, piknik sąsiedzki i moc atrakcji. Nadchodzi Święto osiedla Plac Grunwaldzki

0

Inicjatywa „Nasz Grunwald” zaprasza na drugą edycję sąsiedzkiego świętowania na osiedlu Plac Grunwaldzki, tym razem wraz z nowymi mieszkankami i mieszkańcami z Ukrainy. Tegorocznej edycji wydarzenia (18 maja–4 czerwca) towarzyszą mosty – zarówno w znaczeniu dosłownym, stanowiące „bramy” osiedla, jak i metaforycznym, jako łącznik pomiędzy kulturami i tradycjami lokalnej wspólnoty.

W programie m.in. warsztaty, wymiana książek i ubrań oraz piknikowanie. Z okazji święta osiedla powrócą też kultowe rurki z kremem – dawny symbol tej części Wrocławia.

Poznajmy się na Placu Grunwaldzkim

Święto osiedla Plac Grunwaldzki jest w tym roku ważną okazją do integracji kulturowej. W wyniku wojny w Ukrainie lokalna społeczność powiększyła się o mieszkańców zza wschodniej granicy, którzy od marca korzystają z przestrzeni Nauczycielska 8/4. Dzięki partnerstwu „Nasz Grunwald” potrzebujący bezpłatnie znaleźli miejsce sprzyjające pracy, nauce i spotkaniom, tak, by w zaciszu kamienicy móc zorganizować swoje życie we Wrocławiu: szukając pracy, mieszkania lub wsparcia w organizacji czasu wolnego dla dzieci, ale także, by spędzić czas w twórczy i kreatywny sposób.

Świętujemy, jedząc rurki z kremem

Dla wszystkich mieszkańców osiedla organizatorzy święta przygotowali słodką przyjemność. Od 18 maja organizatorzy będą rozdawać współczesne odpowiedniki legendarnych rurek z kremem, których niegdyś można było skosztować w pawilonie zlokalizowanym na terenie dzisiejszego Pasażu Grunwaldzkiego. Sam kiosk z rurkami stanowi istotny element tradycji i pamięci o historii osiedla – większość mieszkanek i mieszkańców Wrocławia kojarzy Plac Grunwaldzki właśnie z wszechobecnym zapachem kultowego deseru. Lista miejsc zapraszających na degustację zostanie ogłoszona tuż przed startem świątecznych obchodów na stronie internetowej www.placgrunwaldzki.com oraz w mediach społecznościowych Placu Grunwaldzkiego OD NOWA.

Warsztaty, spotkania i rodzinny piknik na finał

19 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej filii nr 29 rozpoczną się bezpłatne warsztaty z kreatywnego pisania (obowiązują zapisy pod adresem: mbp29@biblioteka.wroc.pl). Dwudniowe zajęcia prowadzone przez Alicję Regiewicz są okazją do stworzenia autorskiego eseju na temat ulubionego osiedla. Tydzień później po 15:00 na podwórku pomiędzy ulicami Ładną, Grunwaldzką i Reja – przy wspólnym stole – mieszkanki i mieszkańcy zjedzą sąsiedzki brunch pod gołym niebem: to szansa, by poznać się nieco bliżej, porozmawiać o przyszłości osiedla i spróbować smakołyków przygotowanych przez lokalnych kucharzy.

Finał osiedlowego święta zaplanowano na 4 czerwca na łące położonej na Kampusie Grunwaldzkim. Na miejscu powstaną trzy strefy: kreatywna, odpoczynku i główna, w których odbędą się liczne atrakcje, w tym warsztaty z sitodruku z Zuzą Tokarską, pokaz toczenia na kole, a także punkt wymiany książek, ubrań i pamiątek. Skoro piknik, to nie zabraknie też jedzenia – roślinne posiłki przygotują „W kontakcie” i „El Gordito”, zaś o dźwiękowe niespodzianki zadbają fundacje Dom Polonijny i Fabryka Sensu. Szczegóły dotyczące zbliżających się wydarzeń znajdują się na stronie organizatora: https://placgrunwaldzki.com.

____________

Partnerstwo „Nasz Grunwald” to nieformalna grupa inicjatywna, której celem jest międzysektorowa współpraca na rzecz poprawy jakości życia na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu. To reprezentacja organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i środowiska akademickiego, podmiotów sektora prywatnego oraz oddolnych inicjatyw społecznych. „Nasz Grunwald” łączy kompetencje i zasoby, by wzmocnić markę osiedla na poziomie miejskim, zbudować trwałe i wartościowe więzi w lokalnej społeczności, a także promować sąsiedzkość i lokalną tożsamość.

ŚWIĘTO OSIEDLA PLAC GRUNWALDZKI

PROGRAM

18.05, od godz. 15:00

akcja sentymentalna „Czy pamiętasz rurki z kremem z Grunwaldu?”

19.05, godz. 17:30-19:00

spacer „Między mostami cz. 1” – prowadzenie Maciej Wlazło

zapisy: zamknięte

19-20.05, godz. 18:00

warsztaty z kreatywnego pisania w Miejskiej Bibliotece Publicznej – filii nr 29 (Miejska Biblioteka Publiczna – filia nr 29, ul. Reja 1)

zapisy: mbp29@biblioteka.wroc.pl

20.05, godz. 16:00-19:00

rodzinne warsztaty ceramiczne z Zakwas Studio (Studio Zakwas, ul. Szczytnicka 40/ 1B)

zapisy: zamknięte

26.05, godz. 17:30-19:00

spacer „Między mostami cz. 2” – prowadzenie Maciej Wlazło.

zapisy: zamknięte

28.05, godz. 15:00-17:00

„Przy wspólnym stole” – sąsiedzki brunch na podwórku w kwartale pomiędzy ulicami Ładną, Grunwaldzką i Reja.

4.06, godz. 13:00-17:00

rodzinny piknik sąsiedzki na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego (kwartał pomiędzy ul. Szczytnicką i Benedykta Polaka).

zapisy: nie obowiązują, warsztaty i wydarzenia mają charakter otwarty

https://placgrunwaldzki.com

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł7 miejsc na Jagodnie, w których zadbasz o swoje zdrowie!
Następny artykułMost Zwierzyniecki zyska nowe (historyczne) kolory po remoncie!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.