laboratorium LTE i 5G
laboratorium LTE i 5G

Technologia 5G jest już na wyciągnięcie ręki. Najwięksi operatorzy w Polsce testują od pewnego czasu nową technologię w Warszawie i na Górnym Śląsku. Teraz – dzięki współpracy Wyższej Szkoły Bankowej i Nokii – uruchomiono akademickie laboratorium LTE i 5G dla studentów.

5G we Wrocławiu

Tym samym Wrocław stał się jednym z nielicznych – nie tylko w kraju, ale i na całym świecie – ośrodków badań nad nowym standardem przesyłu danych. Aby jednak nowa technologia stała się codziennością, potrzebna jest współpraca pomiędzy operatorami komórkowymi a producentami urządzeń, w tym smartfonów.

Światowi producenci nie próżnują

Qualcomm – czołowy producent procesorów, które są stosowane m.in. w telefonach HTC, Sony, LG czy Xiaomi – również pracuje nad nową technologią. Amerykańskie przedsiębiorstwo spodziewa się w tym roku kilkadziesiąt urządzeń obsługujących 5G. Koncerny rzadko spoczywają na laurach i przeznaczają ogromne fundusze na badania i rozwój. 

Czasami jednak firmy powielają sprawdzone rozwiązania, jak to miało miejsce np. w przypadku LG G7 Fit. Smartfon ten to w istocie flagowiec LG G6 z 2017 roku „ubrany” w nowocześniejszą i współczesną bezramkową obudowę. Czy może być to recepta na sukces? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić recenzja LG G7 Fit. W przypadku technologii przesyłu danych na 4G LTE się jednak nie skończy, a z samym 5G wiąże się wielkie nadzieje.

Tym bardziej, że amerykański Qualcomm nie jest osamotniony w badaniach. Tacy giganci, jak Apple, Samsung i Huawei – a więc najwięksi producenci smartfonów na świecie, którzy korzystają z własnych układów – również testują nowe rozwiązania. Niektóre tegoroczne modele tych producentów mają obsługiwać 5G. W pierwszej kolejności będą to zapewne flagowe smartfony, wyposażone w najmocniejsze autorskie procesory – Bionic, Exynos oraz Kirin.

Dziś LTE, jutro 5G

Dzisiaj ogólnie przyjętym standardem jest LTE. Większość obecnie produkowanych i dostępnych smartfonów obsługuje tę technologię. Porównanie telefonów komórkowych na komórkomat.pl pozwoli Ci sprawdzić, które są to dokładnie modele. Jej dni zdają się jednak policzone, gdyż na horyzoncie widać już raczkujące 5G.

Nie ulega wątpliwości, że wcześniej czy później przełomowa technologia 5G zastąpi obecne standardy i zagości w naszym życiu na dobre. Nie jest jednak jeszcze wiadome, kiedy będzie ogólnodostępna w Polsce.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKocia Piękność Wrocławia 2019 [ZGŁOSZENIA]
Następny artykułWrocław Koncerty luty 2019-co jest grane?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.