Planujesz zakup swojego pierwszego mieszkania w stolicy Dolnego Śląska i nieco obawiasz się, że coś pójdzie nie po Twojej myśli? Nie martw się, poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik ze wskazówkami, na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania.
Kupno domu lub mieszkania to spore przedsięwzięcie – przecież nie codziennie wydajesz ot tak kilkaset tysięcy złotych na zakupy. Nierzadko zresztą zakupione mieszkanie ma posłużyć Tobie i Twoim bliskim przez dziesięciolecia. Nic dziwnego, że chcesz, aby zakup był w pełni udany.
Mieszkanie dostosowane do domowników
Aby tak się stało, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim istotne jest to, aby lokum było maksymalnie dostosowane do przyszłych mieszkańców. Określ zatem liczbę oraz rodzaj pomieszczeń, które powinny się w nim znaleźć. Zastanów się, czy nieduże pomieszczenie lepiej przeznaczyć na garderobę, czy może jednak lepszym rozwiązaniem jest stworzenie w nim niewielkiego pokoju, np. gabinetu.
Przemyśl, czy wolisz mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z balkonem, czy może z tarasem.
Koniecznie zwróć uwagę na lokalizację oraz infrastrukturę otaczającą osiedle. Bliskość szkoły czy przedszkola jest szczególnie ważna dla rodzin z dziećmi. Istotna jest też bliskość ośrodka zdrowia oraz sklepów spożywczych. Weź pod uwagę, czy w budynku znajduje się garaż podziemny lub też czy wokół obiektu mieści się spory parking.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Podejmij decyzję, czy interesuje Cię lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego. Oba rodzaje mają swoje zalety. Mieszkania wprost od dewelopera są nowe, a przez to wolne od wad powstałych w wyniku długotrwałego zamieszkiwania. Powstały według nowoczesnych technik budowlanych, z wysokiej klasy materiałów. Są gotowe do wykończenia według indywidualnych wymogów.
Wahasz się z zakupem mieszkania we Wrocławiu? Przeczytaj
Lokale z drugiej ręki zazwyczaj znajdują się w bardzo pożądanych lokalizacjach, np. w centrum miasta. Nierzadko są też nieco tańsze niż nowe lokale. Niestety, kupując je, trzeba zwrócić baczną uwagę na ich stan techniczny, a także na kwestie właścicielskie, czyli dokładnie sprawdzić ich księgi wieczyste.
Umowa zakupu
Kupując dom lub mieszkanie, dokładnie przeanalizuj podpisywane dokumenty. Umowa kupna nieruchomości powinna być bardzo szczegółowa i najlepiej, aby regulowała precyzyjnie rozmaite kwestie. Starannie przestudiuj wszystkie terminy, kary umowne, tryb spłaty oraz koszt nieruchomości. Jeśli kupujesz nowy lokal „pod klucz”, zwróć uwagę na to, co konkretnie zapewni deweloper w ramach tej opcji. Najlepiej przed podpisaniem umowy skonsultuj jej zapisy z prawnikiem, może się bowiem okazać, że zawiera ona klauzule niedozwolone lub też ukrywa informacje godzące w interes nabywcy.
Odbiór mieszkania
Odbierając mieszkanie, starannie je obejrzyj i zwróć uwagę na takie kwestie jak szczelność drzwi i okien, proste ściany i kąty, sprawnie działająca wentylacja oraz wszystkie instalacje, zwłaszcza elektryczna. O wszystkich uchybieniach czy usterkach od razu zawiadom sprzedającego, bowiem to w jego gestii leży ich usunięcie.