Kultowe publikacje Muzeum Architektury dostępne jako bezpłatne e-booki

0
a

Muzeum Architektury we Wrocławiu znane jest z licznych publikacji, które są nie tylko wysoce cenione przez specjalistów, ale też cieszą się dużą popularnością wśród szerokiego grona czytelników. Niektóre kultowe pozycje od lat nie są dostępne w księgarniach z powodu wyczerpania nakładu.

Mamy jednak dobrą wiadomość – Muzeum Architektury przygotowuje pięć elektronicznych wydań swoich książek. Cztery e-booki można już bezpłatnie pobrać ze strony internetowej instytucji.

E-booki, które zostały udostępnione, stanowią elektroniczną formę książek wydanych wcześniej przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wszystkie one były bardzo popularne i szybko wyczerpał się ich nakład. Natomiast e-book, na który jeszcze czekamy to wydawnicza premiera: „Moduł. Architektura Jana Szpakowicza” pod redakcją Małgorzaty Devosges-Cuber, Aleksandry Czupkiewicz, Łukasza Wojciechowskiego i Michała Dudy. Tematem publikacji jest architektura Jana Szpakowicza i co ciekawe przygotowana ona została wyłącznie w języku angielskim. Na marginesie warto dodać, że wystawę poświęconą twórczości słynnego architekta Muzeum Architektury planuje otworzyć w 2021 r.

Pozostałe książki, które można pobrać w wersji elektronicznej ze strony placówki to:

Publikacja to pierwsza kompletna oraz wyjątkowo popularna monografia dworców kolejowych znajdujących się we Wrocławiu.

Autorzy książki przyglądają się 3 niezwykle istotnym w historii Polski momentom, czyli 1918, 1945 i 1989 r. Chociaż architektura z tych okresów bardzo się od siebie różni, jest też silny rys wspólny – chęć budowy nowej rzeczywistości, opozycyjnej do dotychczasowego świata i wiara w to, że jest to możliwe.

Publikacja towarzysząca wystawie zorganizowanej przez Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2012/2013 r. Wyczerpująca monografia dotycząca działalności Lauterbacha – jednego z najważniejszych architektów kreujących architekturę Wrocławia w okresie międzywojennym.

Książka traktuje o Wrocławiu jako jednym z ważniejszych laboratoriów nowoczesności w Europie. Zawiera analizę rewolucyjnych koncepcji architektonicznych, które powstawały i realizowane były we Wrocławiu – miastu, na którego kształt tak ogromny wpływ miał sam Max Berg. Publikacja prezentuje też m.in. nieznane dotychczas projekty wieżowców tego wybitnego architekta.

Szersze omówienie wymienionych publikacji znajduje się w tym artykule.

Trzeba zauważyć, że wydawane przez Muzeum Architektury we Wrocławiu książki niejednokrotnie otrzymywały prestiżowe nagrody o charakterze międzynarodowym. Przykładem jest nagroda DAM Architectural Book Award 2017 za „Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak” – nagroda przyznawana jest 10 najlepszym książkom architektonicznym z całego świata. Kolejne wyróżnienie DAM Muzeum Architektury otrzymało w 2019 r. za publikację „Trzy początki. 1918/1945/1989”. Ta ostatnia pozycja jest jedną z książek, które można pobrać ze strony placówki w postaci e-booka.

Przedsięwzięcie wydawnicze realizowane jest w ramach projektu „Tworzenie i udostępnienie wydawnictw Muzeum Architektury w formie e-booków”. Dofinansowanie działań pochodzi z ministerialnego Programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOgród Botaniczny zamieni się w Tajemniczy Ogród! Magiczne iluminacje i pokazy laserowe
Następny artykułWraca pełna funkcjonalność placu Orląt Lwowskich
Odkryj Wrocław na nowo