fot. Maciej Lulko

Po wakacyjnej przerwie, do Centrum Historii Zajezdnia wraca cykl pokazów filmowych „Kino na cenzurowanym”, w którym prezentowane są „półkowniki” – filmy, których rozpowszechnianie było zakazane przez komunistyczną cenzurę.

kadr z filmu

W cyklu „Kino na cenzurowanym” zobaczymy filmy w okresie komunizmu przemilczane i decyzją cenzora skrzętnie ukryte przed widzami. W latach 1944 – 1990 w PRL-u funkcjonował Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, którego celem było nadzorowanie wszelkich przejawów działalności artystycznej. Dzięki działalności urzędu, cenzura eliminowała niepożądane treści jeszcze przed ich publikacją.

Tym sposobem kilkanaście rolek filmowych trafiło na magazynowe półki stając się „półkownikami” – filmami niedopuszczanymi do rozpowszechniania. Czas ukrywania ich przed publicznością był różny. Rekordzistą jest Aleksander Ford, któremu nie było dane dożyć premiery wyprodukowanego w 1958 roku filmu „Ósmy dzień tygodnia”. Film z niezapomnianą rolą Zbigniewa Cybulskiego na swoją premierę czekał aż 25 lat.

Jesienną część cyklu rozpocznie się 6 września o godzinie 18.00 pokazem filmu „Stan wewnętrzny”. W filmie Krzysztofa Tchórzewskiego światowej klasy kapitan Ewa Jaskólska (Krystyna Janda) wydaje pożegnalne przyjęcie przed wypłynięciem w rejs dookoła świata. Na przyjęciu pojawiają się, zakochany w niej Kuba (Janusz Gajos), były mąż, Jerzy (Jan Englert) oraz Maciek, dziennikarz telewizyjny (Marian Opania). W trakcie trwania rejsu, wybucha w Polsce stan wojenny.

 

Program seansów

6 września – „Stan wewnętrzny”, Krzysztof Tchórzewski

4 października – „Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, Jerzy Gruza

8 listopada – „Wielki bieg”, Jerzy Domaradzki

6 grudnia – „Spokój”, Krzysztof Kieślowski

 

Bilety w cenie 5 zł do nabycia na godzinę przed seansem w kasach Centrum Historii Zajezdnia.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZnamy program Międzynarodowego Festiwalu Krasnoludków! [SPRAWDŹCIE]
Następny artykułWrocław na weekend: 9 najciekawszych wydarzeń [31 sierpnia – 1 września 2018]
Odkryj Wrocław na nowo