12 listopada na wrocławskich ulicach, placach i skwerach rozpoczął się montaż świątecznych dekoracji. W pierwszej kolejności ekipy wykonawcze pojawiły się w Rynku, na ulicy Świdnickiej i Oławskiej, a więc na obszarze zajmowanym przez Jarmark Bożonarodzeniowy, którego inauguracja przypadnie jeszcze w listopadzie.

  • Rozwieszanie dekoracji na przewieszkach oraz słupach oświetleniowych potrwa do 4 grudnia br.
  • Prace wymagające ustawienia podnośników na ulicach o dużym natężeniu ruchu będą prowadzone w godzinach wieczornych i nocnych;
  • Ponownie motywem przewodnim iluminacji świątecznej są staropolskie zwyczaje bożonarodzeniowe: podłaźniczka, „pająk” i „świat”
  • Kompozycje złożone z tysięcy światełek w kolorach białym, żółtym, bursztynowym i niebieskim będą ozdabiać wrocławskie ulice do 31.01.2024r.

Tradycja świątecznego iluminowania najważniejszych wrocławskich placów, skwerów i ulic sięga 1996 roku, kiedy to po raz pierwszy w Rynku pojawiła się udekorowana choinka.
Z roku na rok obszar ten się rozrastał i pojawiało się coraz więcej dekoracji. Od ponad dekady obszar ten nie ogranicza się już do starówki i ścisłego centrum miasta. Przemyślane aranżacje pojawiają się już tradycyjnie na Nowych Żernikach, Psim Polu czy Ostrowie Tumskim.

Montaż dekoracji rozpoczęto już 12 listopada, w pierwszej kolejności są to obszary zajmowane przez Jarmark  Bożonarodzeniowy, a wiec Rynek i najbliższe okolice. To konieczne z uwagi na koordynację naszych prac z instalacją jarmarku. Ozdoby te, poza choinką, zaświecą już w momencie otwarcia jarmarku.

Pozostałe dekoracje rozświetlą miasto w okolicach 6 grudnia i będą świeciły aż do 31 stycznia 2024r. Motywy gwiazd, śnieżynek, podłaźniczki, kul i pająków zobaczymy w formie przewieszek nad jezdnią oraz w postaci przestrzennych kompozycji na słupach oświetlenia drogowego.

Wykorzystujemy zamówione dekoracje więc ponownie motywem przewodnim iluminacji świątecznej jest podłaźniczka i staropolska tradycja bożonarodzeniowa.
We wszystkich kompozycjach obecne są elementy świątecznych „pająków”, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul a także tytułowej podłaźniczki
– mówi Ewa Mazur
z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Podłaźniczka, pająk i świat

Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki, królujący na polskich ziemiach aż do lat 20 XX w. Ścięte gałązki lub czubek świerka (albo jodły) podwieszano u sufitu i bogato dekorowano. Etnografowie na podstawie przypisywanych choince znaczeń wyróżnili trzy ozdoby bożonarodzeniowe, które uważa się za poprzedniczki choinki. Jest nim wspomniana już podłaźniczka, a także światy (kule) i pająki. Podłaźniczka i świat są rdzennie polskimi ozdobami, jednak pająki są ozdobą spotykaną na całym świecie nawet w tradycyjnych kulturach Ameryki i Australii. Świat to kulista ozdoba wykonywana z okrągłych opłatków w kolorze białym, różowym, zielonym i żółtym. Zazwyczaj kleiły je dziewczęta. Podstawową formą świata jest okrągły opłatek z przyklejonymi po obu stronach połówkami
i ćwiartkami opłatków. Pająki, przypominające dzisiejsze żyrandole, wykonywane były ze słomy będącej symbolem urodzaju i szczęścia. Do ich wykonania używano także m.in. bibułek, włóczki, drutu, czy mchu.

Zestawy dekoracji są kolorystycznie zróżnicowane, w znacznej części monochromatyczne. Przyjęta gama barw opiera się na zestawie pięciu wybranych kolorów światła: białym zimnym, białym ciepłym, żółtym, bursztynowym (amber) oraz niebieskim. 

Gdzie zobaczymy elementy iluminacji?

Choinki świąteczne pojawią się na Rynku, Nowych Żernikach ryneczku starego Psiego Pola oraz placu Grunwaldzkim (naturalne świerki). Dekoracje ledowe zawisną po raz kolejny na rosnącym drzewku przy ul. Dobrzyńskiej. Elementy iluminacji ozdobią trzy fontanny: na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich oraz Jana Pawła II. W świątecznej odsłonie ponownie ukażą się nam most i Ostrów Tumski. Dekoracje na latarniach i przewieszkach zobaczymy również na ulicach Piaskowej, św.Katarzyny, pl. Nankiera,  św. Antoniego, Włodkowica, Świdnickiej i placu Kościuszki.

Dekoracje w 100% energooszczędne

W tym sezonie na świąteczne dekoracje przeznaczymy ok. 1,5 mln zł, po raz kolejny nie zostanie zatem zrealizowana pełna koncepcja iluminacji, którą szacuje się na ok. 2 mln zł za jeden sezon. Powodem redukcji wydatków są ograniczenia finansowe wynikające bezpośrednio z wybuchu pandemii i kryzysu energetycznego. W poprzednich sezonach ograniczenia finansowe były dużo większe, w tym sezonie jednak dobiega końca zawarta umowa i musimy rozliczyć z wykonawcą niewydane dotąd środki na zakup i przygotowanie dekoracji.

Wszystkie dekoracje są w 100% energooszczędne, wykonane w technologii LED. Ponieważ od kilkunastu już lat wszystkie ozdoby są dzierżawione, mamy możność wprowadzania bezkosztowo zmian tematycznych koncepcji iluminacji. Świąteczne dekoracje zawsze są unikalne, bo wykonuje się je na podstawie autorskich koncepcji. Każdej z nich przewodzi główny motyw, który zmieniamy średnio co trzy – cztery sezony. W ostatniej dekadzie były to kompozycje z motywem „diamentowego Wrocławia”, „polskiej sztuki etniczną” i „gwiazdy turonia”.

Wykonawca w ramach udzielonego zamówienia odpowiada za przygotowanie według koncepcji wzorów a następnie wynajem dekoracji, transport, montaż, eksploatację w czasie ekspozycji oraz demontaż. Generalnym wykonawcą prac jest konsorcjum firm Odeon i Elektrotim.

mat. prasowy ZDiUM

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend we Wrocławiu: Oto 8 ciekawych wydarzeń, w których warto wziąć udział [17-19.11.2023]
Następny artykułBlack Week w MyBestPharm: okazja, której nie możesz przegapić.
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.