Ekspertka podpowiada, jak mądrze spędzić czas w domu z dziećmi [PROPOZYCJE ZABAW]

0
a

Wspólne gotowanie, gry planszowe, a może… aerobik? Trwa akcja #zostańwdomu. Jak najbliższy czas mądrze spędzić z dziećmi? Kiedy powinniśmy odciągnąć je sprzed telewizorów? Małgorzata Gałan, ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie radzi, by skupić się na tym, co ważne, a nie co pilne.

Nuda często powoduje to, że dzieci szukają łatwych rozwiązań. W pierwszej kolejności sięgają po rozrywki związane z telewizorem czy Internetem. Dlatego tak ważne jest, by w najbliższych dniach zaproponować dziecku atrakcyjne i kreatywne formy spędzania czasu.
-Najbliższe dwa tygodnie to świetny moment nie tylko na spędzenie dobrych chwil z dziećmi, ale i na umocnieniu naszych więzi. Spożytkujmy go zatem na grach planszowych, zabawach czy wspólnym czytaniu książek z domowej biblioteki – tłumaczy Małgorzata Gałan, ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.

Odłóżmy na bok nasze telefony

Czas izolacji to moment, w którym dzieci szczególnie potrzebują naszej uwagi. Dlatego też nie powinniśmy pozostawiać ich samych sobie, tylko wyjść z nowymi propozycjami.

– Zacznijmy od wyłączenia telewizora i odłożenia naszych smartfonów czy tabletów. Bądźmy dla swojego dziecka. Wspólna zabawa z rodzicami to coś, co dzieci uwielbiają. Nic w tym dziwnego, bo przynoszą one nie tylko mnóstwo radości, ale i korzyści. Sprawiają, że dziecko czuje się słuchane, ważne i  doceniane

podkreśla ekspertka WSB.

A to wszystko bezpośrednio wpływa na budowanie pewności siebie. Jak radzi Małgorzata Gałan – nie powinniśmy odsuwać dzieci od domowych obowiązków. Z naszego punktu widzenia mogą one wydawać się nudne, ale są znakomitym sposobem na naukę zarówno praktycznych umiejętności, ale i odpowiedzialności.

Daj możliwość wyboru

Zabawa z rodzicami rozwija społeczno-emocjonalne zdolności dzieci. Uczą też pierwszych zasad, jakie na co dzień panują w stosunkach międzyludzkich. Warto dać dzieciom możliwość wyboru, by sięgały po to, co je interesuje. Dobrym pomysłem jest też wspólne ustalenie z dzieckiem domowego  harmonogramu dnia, który uporządkuje nam czas.

– Możemy zorganizować domowy aerobik dla całej rodziny i każdego dnia wybierać nowego trenera spośród domowników. W ten sposób dziecko będzie miało możliwość wcielania się w nowe role, będąc zarówno twórcą, jak i uczestnikiem konkretnych zadań. Dodatkowo zadbamy o kondycję fizyczną

– tłumaczy pedagog.

Starsze dzieci można namówić do poćwiczenia umiejętności przy wykorzystaniu atrakcyjnych form. Zabawy matematyczne, logiczne na platformie online mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
– Można zachęcić dzieci do oglądania filmów dokumentalnych, które mogą stać się dla nich prawdziwym odkryciem. Wśród nich jest wiele filmów przyrodniczych, popularnonaukowych, które opierają się na faktach i ciekawostkach. Część z nich nie posiada polskiego dubbingu, ale nie powinno nas to zniechęcać. Oglądanie filmów w obcym języku  mimochodem rozwija znajomość tego języka. A może się okazać, że dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje – dodaje ekspertka.  -Pęd życia oraz codzienne obowiązki często powodują, że nie mamy czasu na to, co naprawdę ważne. Ograniczamy się do tego, co jest pilne. Wykorzystajmy ten czas nie na nadrabianie zaległości, ale  by na nowo poznać własne dzieci, ich zainteresowania, potrzeby i oczekiwania – tłumaczy Małgorzata Gałan, ekspertka WSB.

Propozycje zabaw w domu:

Najatrakcyjniejsze zabawy to te z serii „zrób to sam” – jest to idealny sposób na nudę oraz wyciszenie aktywnych maluchów.
Wspólne gotowanie—zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.
Aerobik – domowy aerobik dla całej rodziny. Każdego dnia można wybrać nowego trenera spośród domowników, który przygotowuje prosty zestaw ćwiczeń dla całej rodziny.
Ekoplastyka – generalnie do takich zabaw można wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.
Domowe masy plastyczne – dzieci najlepiej rozwijają się poprzez integrację sensoryczną czyli poznawanie świata wielozmysłowo. Wszelkiego rodzaju masy plastyczne dostarczają wielu doznań i świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Jeśli nasz maluch dodatkowo może taką masę stworzyć samodzielnie zabawa jest jeszcze bardziej udana. Masy możemy użyć do zabawy, robienia babek, zakopywania i poszukiwania skarbów. Samo mieszanie składników sprawia dzieciom mnóstwo radości i dostarcza wielu doznań sensorycznych.  Np.:
  • piankolina – 1 kg mąki ziemniaczanej, jedno opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego. Wszystkie składniki mieszamy razem, w razie potrzeby dodajemy piankę lub mąkę. Gdy dzieciom znudzi się biały kolor, masę można zabarwić za pomocą barwników spożywczych. Dodajemy odrobinę barwnika do masy w miseczce i zagniatamy.
  • masa solna – ,asę solną przygotowujemy w proporcjach: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli i pół szklanki wody. Masa solna po wyschnięciu może zostać pomalowana farbami.
  • ciastolina – 2 szklanki mąki, 2 szklanki wody, 1 szklanki soli, 2 łyżek oleju i 1 łyżeczka kwasku cytrynowego. Zmieszajcie wszystkie składniki i podgrzejcie na małym ogniu, cały czas mieszając. Gdy masa zacznie formować się w kulkę i odchodzić od brzegów garnka to znak, że ciastolina gotowa. Po ostygnięciu dodajcie wybrane barwniki spożywcze i możecie się bawić!
Małgorzata Gałan

Małgorzata Gałan

 O EKSPERCIE: Małgorzata Gałan. Ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej, wykładowczyni na kierunku Pedagogika. Zawodowo pasjonuje się rozwojem dziecka w wieku przedszkolnym. Swoje doświadczenie zawodowe rozwija w czasie pracy w Miejskim Przedszkolu nr 34 im. Jasia i Małgosi w Katowicach, gdzie aktualnie zajmuje stanowisko dyrektora placówki.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNarodowe Forum Muzyki przechodzi w tryb online. Słuchaj codziennie koncertów i recenzji
Następny artykułStrefy wydzielone w pociągach Kolei Dolnośląskich [WAŻNE]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.