E-recykling odpadów. Jak Wrocław wypada na tle polskich miast?

0
a

Na zlecenie firmy TME, oferującej części elektroniczne, zostało przeprowadzone badanie, mające na celu zweryfikowanie e-recyklingowych zwyczajów Polaków. Na podstawie wyników opracowano także rankingi miast, w których mieszkańcy przejawiają najbardziej proekologiczne postawy.

Jak Polacy podchodzą do kwestii utylizacji elektroniki?

Badania przeprowadzone przez zespół analityczny TME pokazują, że aż co dziesiąty mieszkaniec polskich miast wyrzuca zużyty sprzęt elektroniczny na śmietnik – nie dbając przy tym o segregację. Niemal 20% respondentów w podobny sposób postępuje z bateriami. Znaczna część przebadanych (ok.30%) deklaruje, że w pobliżu miejsca ich zamieszkania nie ma punktu utylizacji/zbioru e-odpadów lub nie wiedzą, gdzie taki punkt się znajduje. Około 13% ankietowanych negatywnie ocenia też rozwiązania dotyczące gospodarki e-odpadami w swoich miastach.

Wrocław został wskazany jako jedno z miast, w którym świadomość proekologiczna w zakresie e-sprzętów pozostaje stosunkowo wysoka.

E-recykling we Wrocławiu – jak mieszkańcy oceniają przyjęte rozwiązania?

Wrocław zajął pierwsze miejsce w rankingu miast, w których najwięcej mieszkańców ocenia pozytywnie kwestie dotyczące wywozu e-odpadów.

Aż 67,2% ankietowanych z Wrocławia przedstawiło pozytywną ocenę – blisko o 6 punktów procentowych więcej niż w Katowicach, które znalazły się na miejscu drugim. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mieszkańcy Wrocławia są zadowoleni z przyjętych w mieście rozwiązań. Negatywną opinię wystawiło 13,1% – większy odsetek  negatywnych ocen zaobserwowano jedynie w Poznaniu, Łodzi oraz Warszawie. We Wrocławiu jest natomiast bardzo niewiele osób – 19,7% – oceniających wrocławskie rozwiązania neutralnie.

Wrocław to także miasto, w którym najwięcej mieszkańców wie, gdzie znajdują się najbliższe punkty e-recyklingowe. Aż 80,3% wrocławskich respondentów zadeklarowało, że wiedzą, gdzie taki leży w najbliższej okolicy.

Podstawy proekologiczne Wrocławian w kwestii e-odpadów

Wrocław to jedno z trzech miast, w których najrzadziej wymieniane są duże elektroniczne sprzęty (drugie miejsce w rankingu – 76,2% robi to nie częściej niż raz na dziesięć lat). Znalazł się również na podium w rankingu miast, w których  mieszkańcy najrzadziej wymieniają małe sprzęty elektroniczne co roku (drugie miejsce – 13,1%). Rzadsze zmiany sprzętów elektronicznych z kolei wiążą się zwykle z produkcją mniejszej ilości odpadów.

W rankingu, zestawiającym zachowania eko w zakresie utylizacji – a więc oddawanie do specjalnych punktów lub korzystanie z usług wywozowych – Wrocław znalazł się na szóstym miejscu. 80,3% mieszkańców przejawia w tym przypadku zachowania proekologiczne. Wciąż jednak średnio co piąty ankietowany z Wrocławia sprzęt elektroniczny albo wyrzucał do śmieci, albo przechowywał w domu.

Większa jest świadomość, jeśli chodzi o prawidłowy recykling baterii. W tym przypadku Wrocław okazał się jednym z trzech miast, w których najrzadziej te wrzucane są do odpadów zmieszanych. (W tych sposób postępuje zaledwie 15,6% mieszkańców.)

Nawyki elektrorecyklingowe Polaków

Raport TME wskazuje, że zdecydowana większość mieszkańców polskich miast stara się dbać o ekologię w zakresie e-recyklingu. Jednocześnie jednak znaczny odsetek respondentów ma skłonności do wymieniania sprzętów z chęcią sięgnięcia po nowsze modele, a część ankietowanych z różnych względów wyrzuca zużyte urządzenia do odpadów niesegregowanych. Wrocław na tle innych miast wyróżnia się na plus – nie oznacza to jednak, że nic nie pozostało do zrobienia w zakresie udoskonalania rozwiązań e-recyklingowych i zwiększania świadomości ekologicznej.

Więcej wniosków oraz danych można znaleźć w pełnej wersji raportu.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie kupisz modne torebki we Wrocławiu? Shopperki na wiosnę/lato od Lilou
Następny artykułW ZOO Wrocław urodził się takin złoty! Jeden z najrzadszych gatunków zwierząt w ogrodach zoologicznych na świecie
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.