Dlaczego wyburzamy Solpol? Rozmowa o architekturze lat 90.

0
fot. Barbara

Szalone bryły, pastelowe kolory, niestandardowe materiały i przełamywanie schematów – tak można w telegraficznym skrócie scharakteryzować krajobraz polskich miast w latach 90.

Wrocławski Instytut Kultury zaprasza na spotkanie poświęcone architekturze tego okresu do Barbary, bliskiej sąsiadki Solpolu – niekwestionowanej ikony architektury transformacji.

Zapisy na spotkanie na żywo zostały zakończone. Jeśli nie udało wam się zgłosić, to nic straconego – wydarzenie będzie transmitowane na profilu Barbary i Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Na budynki, które powstały w pierwszym dziesięcioleciu po przemianach ustrojowych, długo machaliśmy z zażenowaniem ręką. Były wstydliwe, ekstrawaganckie, źle przechodziły proces starzenia się. Obecnie jednak coraz więcej się o nich mówi i pisze. Niektóre z nich reprezentują nurt postmodernizmu w architekturze, innych nie sposób przyporządkować do jakiegokolwiek innego stylu niż „szalone lata 90.”.

W podrabianym luksusie oraz fikuśnych kształtach znalazły odbicie polskie marzenia i aspiracje.

Punktem wyjścia do rozmowy będzie Solpol – lokalny przykład architektury postmodernistycznej, który stał się symbolem burzliwej dyskusji o dziedzictwie lat 90. w polskiej architekturze. Ukończone w 1993 roku dzieło Wojciecha Jarząbka dla jednych stanowi przejaw naiwnej, źle pojętej nowoczesności, dla innych jest symbolem nowości, odwagi i dziwacznego okresu potransformacyjnego – a przede wszystkim ważnym punktem w historii architektury.

Czemu architektura lat 90. zaczęła nas tak poruszać? Czy powinniśmy myśleć o budynkach z tego okresu jak o zabytkach? Jaka będzie ich przyszłość?

To tylko niektóre z pytań na jakie organizatorzy wydarzenia będą starali się znaleźć odpowiedź razem z Wojciechem Jarząbkiem, dr hab. Agnieszką Zabłocką-Kos, prof. UWr i Alicją Stefaniak już 23 lutego, w Barbarze, o godz. 18:00.

Transmisja odbędzie się tutaj: kliknij

Organizatorem spotkania jest Wrocławski Instytut Kultury. Nowa miejska instytucja, w której znajdziecie działania mające na celu wspieranie inicjatyw, rozwój kompetencji, tworzenie sieci współpracy i organizowanie wydarzeń eksplorując rozmaite kulturalne nisze. To właśnie m.in. w Barbarze realizowane są aktywności programowe Instytutu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław: Solpol zostanie wyburzony. Prawdopodobnie już w styczniu!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: MPK oddało kultowy tramwaj i żuraw
Następny artykułWeekend na Dolnym Śląsku: 5 klimatycznych hoteli w Szklarskiej Porębie
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.