BuskerBus 2022 we Wrocławiu! Powraca Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej

0
fot. Tobiasz Papuczys

BuskerBus 2022, czyli ,,Cyrkowa podróż dookoła świata. Lista rzeczy, które muszą spakować do walizek artyści XXVI Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus, jest długa. Diabolo, gitary, konstrukcja do akrobatyki powietrznej, rolla bolla, maczety, hula hopy, łuk, karty i dużo piłeczek — to tylko niektóre z nich.

W cyrkową podróż dookoła świata zabiorą nas na wrocławskim Rynku w dniach 20-21 sierpnia 2022.

BuskerBus to coroczny interdyscyplinarny festiwal uliczny, który wyróżnia międzynarodowy program i otwartość na dziedziny sztuki. Publiczność może zobaczyć performerów, którzy przygotowując swoje autorskie spektakle, śmiało czerpią zarówno z dobrze znanych, jak i tych mniej oczywistych gatunków i technik cyrkowych, muzycznych, teatralnych i tanecznych.

fot. Tobiasz Papuczys

Tegoroczna edycja będzie podróżą w nieznane nawet dla stałych uczestników Festiwalu BuskerBus. Dyrektor artystyczny Małgorzata Węglarz zaprosiła artystów ze Stanów Zjednoczonych, Urugwaju, Chile, Argentyny, Litwy, Hiszpanii, Argentyny, Włoch i innych krajów. Większość z nich wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Różni ich kraj pochodzenia, doświadczenie i dziedziny, w których się specjalizują. W programie są spektakle absolwentów szkół cyrkowych w Rosario, Sztokholmie, w Turynie, jak i samouków, którzy całe życie poświęcili tworzeniu jak najlepszych pokazów. Nie zabraknie podnoszeń akrobatycznych, żonglerki, iluzji, autorskich piosenek, i wielu innych propozycji, które docenią widzowie w każdym wieku.

Nowy Cyrk skupia się na kreatywności performerów, umiejętnościach technicznych oraz wykorzystywania rekwizytów i trików do opowiadania historii, a przede wszystkim, na ich prezentacji. Najtrudniejsze sztuczki nie wystarczą bowiem, by zdobyć uznanie publiczności. Na scenie ulicznej równie ważne są charyzma i umiejętność budowania więzi z widzami.

Buskerzy nie trzymają się ściśle scenariusza. Improwizacje, wykorzystywanie nowych miejsc jako inspiracji oraz angażowanie widzów to ich codzienność. Pokaz tego samego artysty może być więc za każdym razem innym przeżyciem.

fot. Tobiasz Papuczys

BuskerBus to jednak nie tylko okazja na obejrzenie wykonawców z całego świata, ale także na rozmowy do rana, wymianę umiejętności i doświadczeń, a nawet wspólne występy w klubach festiwalowych podczas otwartej sceny.

Wszystkie wydarzenia odbywają się bez udziału zwierząt.

Program

Opisy spektakli dostępne są na stronie www.buskerbus.com. W głównym programie znalazły się tylko propozycje, które nie były jeszcze prezentowane na Festiwalu BuskerBus.

Wstęp

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale jeśli podoba Ci się pokaz, zgodnie z tradycją teatrów ulicznych, wrzuć performerom coś do kapelusza.

Polecamy zabranie karimaty, aby wygodnie oglądać pokazy i, w zależności od pogody, kremu z filtrem lub płaszcza przeciwdeszczowego.

Organizator:

Stowarzyszenie Promocji Artystów Ulicznych „Dundun”​

Wydarzenie finansowane ze środków Gminy Wrocław www.wroclaw.pl

Dyrektor artystyczny: Małgorzata Węglarz

BuskerBus 2022:

20-21 sierpnia 2022 Wrocław, Rynek 13:00-22:00 wszystkie pierzeje Rynku

20 sierpnia 2022 Park Skowroni (obok boiska do siatkówki, ul. Weigla) 10-12 cyrkowa rozgrzewka (wspólny trening)

Wstęp bezpłatny

Strona: www.buskerbus.com

Facebook: https://www.facebook.com/buskerbusfestival/

Instagram: https://www.instagram.com/buskerbusfestival/

Wydarzenie:  https://www.facebook.com/events/897005714296433

fot. Małgosia Węglarz

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułO futbolu amerykańskim w stolicy Dolnego Śląska – wywiad z prezesem Panthers Wrocław Michałem Latosiem
Następny artykułKoniec prac rewitalizacyjnych w L’UNI. Dawny budynek wydziały Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu przeszedł ogromną zmianę!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.