Bulwary we Wrocławiu położone są nad przepływającymi przez miasto wrocławskimi rzekami, a największą z nich jest Odra. W wyniku modernizacji deptaki te zyskują coraz większą popularność i jeszcze bardziej zachwycają wrocławian swoimi nowymi odsłonami. Stają się one miejscem spotkań, rekreacji i wypoczynku tutejszych bywalców. Zmiany dostrzegają również wrocławscy deweloperzy, którzy na tych obszarach realizują swoje inwestycje. Dzięki temu okolica staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko dla obecnych, lecz także przyszłych mieszkańców.

Nadodrzańskie tereny we Wrocławiu odgrywały przed wojną ważną rolę w życiu mieszkańców miasta. Korzyści te miały charakter obronny i gospodarczy – transport wodny. Do XIX wieku Odra wykorzystywana była głównie jako transport towarów, dostarczała różnego rodzaju pokarmów, a z jej dna wydobywano materiały budowlane. Dodatkowo była głównym szlakiem transportu osobowego – tramwajem wodnym można było dostać się spod gmachu Uniwersytetu i dotrzeć do cmentarza Osobowickiego. Dolny odcinek rzeki wykorzystywany był jako droga wodna do transportu zbóż i drewna.

Realizowano kolejne przybrzeżne inwestycje, aby zapewnić mieszkańcom dodatkowe atrakcje – przystanie, gdzie organizowano rejsy, podczas których odbywały się liczne eventy na pokładzie łodzi. Obecnie nadodrzańskie bulwary kontynuują funkcję kulturalno-rozrywkową miasta, przywracając im dawną świetność. Deptaki te mają swoje nazwy własne, np. Bulwar Tadka Jasińskiego – to jeden z najmłodszych obrońców Grodna. Bulwar nazwany jego imieniem to hołd złożony młodzieńcowi.

fot. Paweł Wolski
fot. Paweł Wolski

Wrocławskie bulwary są aktywnie modernizowane już od kilku lat. W kwietniu bieżącego roku po renowacji otwarty został bulwar Xawerego Dunikowskiego. Nabrzeże Odry odnowiono na odcinku od mostu Piastowskiego do mostu Grunwaldzkiego, jednocześnie zachowując ich historyczny charakter przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Powstała oryginalna przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Znakiem rozpoznawczym bulwaru Xawerego Dunikowskiego są nowoczesne i obszerne schody, które są idealnym miejscem odpoczynku. Deptak ten łączy się z bulwarem Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie znajduje się pufa miejska, która stała się atrakcją dla dzieci. Inną ozdobą zatoki Gondoli są rzeźby pt. „Ptaki” – jednej z najsłynniejszych polskich rzeźbiarek, Magdaleny Abakanowicz. Powstała tam również nowa przystań, gdzie mogą zacumować statki pasażerskie, będące do dyspozycji wszystkich zainteresowanych poznaniem Wrocławia, szlakiem Odry.

7
fot. Paweł Wolski

Podstawowym celem remontu zabytkowych bulwarów Odry Śródmiejskiej na Kępie Mieszczańskiej jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe cennej zabudowy mieszkaniowej Wrocławia. Gruntowny remont pozwoli nie tylko na uporządkowanie nadbrzeża rzeki, lecz przede wszystkim poprawi stan techniczny śródmiejskiego węzła wodnego. Modernizacja historycznych bulwarów będzie miała swój ciąg dalszy. W planach jest budowa bulwaru przy wybrzeżu Wyspiańskiego, gdzie powstaną tereny sportowo-rekreacyjne, boiska do siatkówki i pomosty. Remont tego bulwaru w pierwszym etapie ma na celu wzmocnienie nabrzeża. Ciąg dalszy rzecznych atrakcji mieszkańcy miasta będą mogli podziwiać przy bulwarze Zienkiewicza, którego remont wciąż trwa.

Władze miasta chcą uczynić to miejsce przyjaznym, a także atrakcyjnym dla rekreacji, kultury i rozrywki. Dlatego okoliczne dzielnice, znajdujące się w śródmieściu w bezpośrednim ich sąsiedztwie, również prężnie się rozwijają. Powstaje tam też wiele nowych oryginalnych inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy dostrzegli potencjał tego terenu, który posiada atrakcyjne warunki komunikacyjne, rozrywkowo-kulturalne i usługowe. Powstaje tu wiele ciekawych miejsc, takich jak kawiarenki na barkach, ścieżki rowerowo-spacerowe czy skwery świetnie zagospodarowane małą architekturą. Czynniki te bezpośrednio wpływają na atrakcyjność tej części miasta, czego naturalną konsekwencją są nowe kompleksy mieszkaniowe.

fot. Paweł Wolski
fot. Paweł Wolski

– Infrastruktura Wrocławia się rozwija, coraz większą uwagę przyciągają osiedla z dostępem do rozrywek. Inwestuje się zarówno w remont placów, rewitalizację zabytkowych kamienic, jak i zachęca się artystów do osiedlenia się na tym terenie. Zwiedzając okolicę, poczujemy się jak na zagranicznej wycieczce. Liczba powstałych tam galerii, kawiarenek i sklepów jest imponująca. Metamorfoza Nadodrza zachwyca nie tylko samych wrocławian, lecz także przyciąga uwagę przyszłych mieszkańców. Przykładem jest nasza inwestycja Bulwar Drobnera. Inwestycja składa się z 17 apartamentów, z widokiem na Odrę, Ostrów Tumski, Uniwersytet, a nawet górę Ślężę. Doskonale wyciszone i doświetlone wnętrza, znajdujące się w dogodnej strefie komunikacyjnej, na skraju rewitalizowanej XIX-wiecznej dzielnicy Nadodrze – komentuje Emil Basta, pracownik wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom S.A.

Nadodrzańskie bulwary prezentują się coraz atrakcyjniej i cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców Wrocławia, jak i osób przyjezdnych, chcących zamieszkać w tym pięknym mieście. Swoją rozbudowaną infrastrukturą przyciągają i zachęcają do aktywnego wypoczynku i motywują do wspólnych spotkań nad Odrą. Ciekawe, jakimi jeszcze nowymi atrakcjami zaskoczą wrocławian nowe bulwarowe inwestycje?

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułModny Wrocław – wybierz z nami najciekawszą stylizację [sesja nr 1]
Następny artykułWrocławski transport publiczny dostępny na Mapach Google
Założyciel serwisu Kocham Wroclaw.