Jesienne wieczory mają w sobie niepowtarzalny urok – nieco melancholijny, refleksyjny, skłaniający do wspomnień. Wrocławskie Zaduszki Muzyczne „Niebo Gra My” to wydarzenie, które po raz pierwszy łączy magię muzyki z upamiętnieniem tych, którzy odeszli, ale pozostali w naszych sercach. To nie tylko koncert, ale również czas zadumy i celebracji życia.

Zespół wokalny Lumen de Lumine

  • 1 listopada 2024, godz. 18:00 | Kaplica przy Cmentarzu Osobowickim
  • 3 listopada 2024, godz. 18:00 | Kaplica przy Cmentarzu Grabiszyńskim

W tym roku wystąpi m.in. zespół wokalny Lumen de Lumine pod dyrekcją Łukasza Czartowskiego. Zespół powstał w 2019 roku. Od początku swojego istnienia skupia się na wykonawstwie chorału gregoriańskiego oraz muzyki wielogłosowej od renesansu do XXI w. W swoim dorobku ma również prawykonania kompozycji nowych. Lumen de Lumine prowadzi ożywioną działalność jako profesjonalny zespół muzyki liturgicznej. Projekty koncertowe zespołu skupiają się wokół chorału gregoriańskiego interpretowanego w duchu manuskryptów z X i XI w., w ramach wykonawstwa historycznie poinformowanego, któremu towarzyszy polifonia wokalna, muzyka organowa oraz pieśń ludowa. W skład zespołu wchodzą profesjonalni muzycy, dla których sacrum et decorum (łac. świętość i piękno) tworzą fascynującą jedność.

Chór Oktoich z wrocławskiej cerkwi św. Cyryla i Metodego

  • 2 listopada 2024, godz. 19:00 | Kaplica przy Cmentarzu Grabiszyńskim

Chór Oktoich z wrocławskiej cerkwi św. Cyryla i Metodego pod dyrekcją ks. Mitrata Grzegorza Cebulskiego został założony w 1991 roku. Pierwotnie jako zespół męski, od 2009 koncertuje także z udziałem głosów żeńskich. Od 1999 roku reprezentuje Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego przy Garnizonie we Wrocławiu. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej a także bizantyjskiej w języku greckim oraz muzyka Cerkwi Gruzińskiej.

Zespół może poszczycić się nagraniem 8 płyt, 700 występami scenicznymi zarówno w Polsce jak i za granicą. Jest zdobywcą laurów na licznych festiwalach, w tym Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Oktoich był goszczony i uświetniał uroczystości z udziałem wielu dostojników kościelnych i państwowych, w tym Papieża Jana Pawła II. Sympatycznym akcentem jego artystycznej drogi jest wspólne muzykowanie z zespołem Golec uOrkiestra, które zaowocowało m.in. programem „Stacja Milówka”. W roku 2004 zespół został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno-ekumenicznej. Ponadto chórzystów Oktoichu odznaczono medalami: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, „Gloria Artis” i „Pro Memoria”.

Chór im. św. Jadwigi z sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

  • 3 listopada 2024, godz. 15:00 | Kaplica przy cmentarzu na Psim Polu

Chór szczyci się bogatą historią, pisaną od 1945 r. Tworzą go śpiewacy w składzie mieszanym, amatorsko ale z wielkim zaangażowaniem w dzieło. Zespół poświęca się głównie muzyce liturgicznej, służąc swoim talentem podczas uroczystości w Bazylice Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy a także w innych kościołach .

Wykonawcy pod dyrekcją organisty Bazyliki Św. Jadwigi Śląskiej – Piotra Lacha, z towarzyszeniem Jakuba Zawadzkiego – organisty kościoła pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu, absolwenta Akademii Muzyczne we Wrocławiu, zaprezentują podczas koncertu muzykę organową i chóralną, poświęconą tematyce  zaduszkowej w duchu ekumenicznym.

Zabrzmi:

  • „Modlitwa o pokój” Norberta Blachy, „Ave verum” Wolfganga Amadeusa Mozarta,
  • „Alleluja” Gordona Younga,
  • „Słońce nagle zgasło” Marcina Pospieszalskiego,
  • „Deus Caritas est” Henryka Jana Botora,

a w wykonaniu Jakuba Zawadzkiego:

  • „Festvorspiel” – Moritza Brosiga,
  • „Präludium D-dur” Emanuela Adlera,
  • „Modlitwa” Leona Boellmanna,
  • Polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego.

Wydarzenie o szczególnej atmosferze

Pierwsze Wrocławskie Zaduszki Muzyczne odbędą się w dniach 1-3 listopada 2024 roku w kaplicach cmentarnych na Osobowicach, Grabiszynie oraz Psim Polu. Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu wraz z wykonawcami zaprasza mieszkańców do wspólnego uczestnictwa w tej wyjątkowej inicjatywie.

Kaplice cmentarne na Osobowicach, Grabiszynie i Psim Polu staną się miejscem, w którym muzyka łączy się z duchem zadumy. Tegoroczne koncerty mają szczególną wartość, bowiem to początek nowej tradycji we Wrocławiu – jeśli inicjatywa spotka się z aprobatą słuchaczy, muzyka zaduszkowa na stałe zagości w harmonogramie obchodów Wszystkich Świętych oraz Święta Zmarłych.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł10 wystaw, które warto zobaczyć we Wrocławiu w listopadzie
Następny artykułWrocławskie historie: Park Grabiszyński – od starych cmentarzy do miejskiej atrakcji
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.