Aula Leopoldina ponownie otwarta. Zyskała nowy blask po niemal siedmioletnim remoncie

0
fot. UMWD

Zakończyły się prace renowacyjne Auli Leopoldina w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Liczący niemal trzysta lat, jeden z najcenniejszych w Polsce barokowy zabytek zyskał nowy blask po niemal siedmioletnim remoncie.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. marszałek Cezary Przybylski oraz Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

– Podczas dzisiejszego oficjalnego otwarcia zostałem wyróżniony tytułem Patrona Honorowego Auli Leopoldyńskiej. To dla mnie wielki zaszczyt, za który serdecznie dziękuję. Cieszę się, że z sukcesem zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przywracające temu barokowemu arcydziełu pierwotny charakter i blask. Renowacja Auli kosztowała niemal 7 mln zł. Jako samorząd województwa również przekazaliśmy z budżetu województwa środki na przywrócenie jej do czasów świetności – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Reprezentacyjna barokowa sala z XVIII wieku jest już ponownie dostępna dla zwiedzających. Podczas trwającego etapowo od 2016 roku remontu odrestaurowane zostały wszystkie jej części – podium, empora muzyczna, ściany boczne oraz malowidło na sklepieniu w części audytoryjnej.

fot. UMWD

Całkowity koszy renowacji to ponad 6 mln złotych

Samorząd województwa dolnośląskiego, w ramach finansowania rozmaitych prac przy zabytkach wpisanych do rejestru, przekazał niemal 300 tysięcy złotych między innymi  na: Prace badawcze – poprzedzające wykonanie restauracji, Remont empory w Auli czy Prace konserwatorskie przy południowym zespole ław studenckich. Pozostałe środki na remont pochodziły m.in. z Uniwersytetu Wrocławskiego, gminy Wrocław i dotacji pełnomocnika rządu federalnego Niemiec ds. kultury i mediów.

Po kilkuletniej renowacji Uniwersytet Wrocławski przywrócił do życia jedno z najpiękniejszych barokowych wnętrz tej części Europy. Widok jest zachwycający! Renowacja obejmowała m.in. meble, obrazy, sztukaterie oraz rzeźby i pochłonęła niemal 7 mln złotych, a część tej kwoty stanowiły środki z budżetu województwa dolnośląskiego. Specjalnie z tej okazji zaprezentowano Bullę Fundacyjną Leopolda Habsburga z 1702 roku, która na co dzień jest przechowywana w Bibliotece Uniwersyteckiej. Aula Leopoldina od dziś jest otwarta dla zwiedzających. Zdecydowanie warto, tym bardziej, że władze Uniwersytetu Wrocławskiego przeznaczą dochód z pierwszego miesiąca sprzedaży biletów na wsparcie finansowe ukraińskich studentów – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

fot. UMWD

Dekoracja Auli Leopoldyńskiej została wykonana w latach 1731–1732. Uroczyste otwarcie i poświęcenie Auli odbyło się 19 sierpnia 1732 r. Dzisiaj w Auli Leopoldyńskiej odbywają się najważniejsze dla wrocławskiego środowiska akademickiego uroczystości, takie jak inauguracje roku akademickiego, immatrykulacje nowo przyjętych studentów, promocje doktorskie i habilitacyjne, sesje i wykłady naukowe oraz koncerty kameralne. Aula jest także świadkiem uroczystości wręczania doktoratów honoris causa.

fot. UMWD

Aula Leopoldyńska w symboliczny sposób odwzorowuje świątynię wzniesioną przez Salomona. Cała kompozycja i rozmieszczenie poszczególnych elementów wystroju w każdej z trzech części wnętrza podkreśla ich hierarchię: podium stanowi apoteozę władzy cesarskiej, audytorium jest gloryfikacją Bożej Mądrości i wypływającej z niej nauki, zaś empora stanowi pochwałę lokalnych przedstawicieli władzy cesarskiej na Śląsku.

mat. UMWD

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKiermasz Roślin Egzotycznych w Ogrodzie Botanicznym!
Następny artykułPosadź drzewko dla swojego dziecka. Rusza kolejna edycja WROśnij we Wrocław
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.