10.000 zawodników z kilkudziesięciu krajów Europy i świata – to wielkie biegowe święto Nocny Półmaraton we Wrocławiu. Półmaraton startuje od godziny 22:00, ale z utrudnieniami trzeba się liczyć już wcześniej. Zmienią się trasy przejazdów i godziny kursowania tramwajów i autobusów. Niektóre ulice zostaną zamknięte dla ruchu a ich właściciele poproszeni o przeparkowanie pojazdów.
Na 20 ulicach w całości lub częściowo wprowadzony zostanie zakaz parkowania. Zakaz będzie obowiązywał od 22:00 w sobotę do 1:30 w niedzielę, ale samochody trzeba usunąć odpowiednio wcześniej, o czym informują ustawiane już znaki drogowe.
– W obie strony nie będzie można parkować na Różyckiego, fragmencie Kościuszki, Dworcowej, Modrzejewskiej, fragmencie pl. Wolności, Skłodowskiej-Curie. Do tego dochodzą ulice częściowo wygrodzone z możliwości parkowania z jednej lub drugiej strony – tak będzie na Kościuszki, Piotra Skargi, Nowej, Kazimierza Wielkiego, Podwalu, Białoskórniczej, Purkyniego, Kraińskiego, Sienkiewicza, Kopernika – mówi Maciej Fedorczuk z grona organizatorów imprezy.
Jak wyjaśnia Młodzieżowe Centrum Sportu trasa musi być przygotowana i zabezpieczona odpowiednio wcześniej. Znaki o zakazie parkowania obowiązującym w sobotę 17.06 stoją na ulicach już od tygodnia. Zakaz parkowania na wybranych odcinkach obowiązuje przez całą sobotę, właśnie po to by samochody, które nie zostaną przeparkowane, organizatorzy mogli – niestety na koszt właściciela – usunąć.
– To ostateczność, dlatego apelujemy do wrocławian, by, jeśli mieszkają na trasie maratonu, zwrócili uwagę na powieszone już znaki i przeparkowali auta lub pamiętali w piątek, by gdzie indziej zaparkować samochód. Pozostawione samochody będziemy usuwać. Prawdę mówiąc nie ma innego wyjścia, bo inaczej policja nie dopuści trasy, jeśli będą na niej przeszkody w postaci aut. Pamiętajmy: to 10.000 ludzi i ze względów bezpieczeństwa trasa nie może mieć jakichkolwiek przeszkód – wyjaśnia Fedorczuk.
Podobnie będzie z komunikacją miejską – choć maraton startuje o 22:00 to przebiegi tras autobusów i tramwajów zmienią się już w niektórych przypadkach o 20:00.
– Po godzinie 20:00 zawieszone zostanie kursowanie czterech linii tramwajowych i jednej autobusowej, a pomiędzy 21;00 a 21;30 dodatkowo jeszcze jednej linii tramwajowej i autobusowej , a wszystkie pozostałe linie tramwajowe i autobusowe zmienią swoje trasy od godziny 20:30 lub 21:30. Korekty dotyczyć będą również wybranych kursów komunikacji aglomeracyjnej i nocnej. Szczegółowe informacje, jak pojadą tramwaje i autobusy można uzyskać na stronie Wrocław.pl w zakładce „komunikacja” lub bezpośrednio na przystankach – wyjaśnia Paulina Tyniec-Piszcz z Wydziału Transportu we wrocławskim magistracie.
10.000 biegaczy to święto sportu we Wrocławiu, ale też duże zadanie logistyczne i olbrzymia praca organizatorów, policji, centrum sterowania ruchem MPK.
– Warto pamiętać, że dystans półmaratonu biegacze pokonają maksymalnie w 3,5 godziny więc te utrudnienia choć są znaczące, to jednak stosunkowo krótkotrwałe. Należy też podkreślić, że jak co roku nadzór ruchu MPK będzie dbał o to, aby komunikacja tramwajowa i autobusowa wróciła na swoje stałe trasy przejazdu w sposób bezpieczny, natychmiast po przebiegnięciu półmaratończyków – mówi Tyniec-Piszcz.
Z utrudnieniami muszą się liczyć także kierowcy podróżujący przez Wrocław w sobotni wieczór.
– Podobnie jak w latach ubiegłych, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników, sportowców i kibiców, jesteśmy zobowiązani do całkowitego wyłączenia trasy biegu z ruchu kołowego. Poruszanie się niektórymi ulicami miasta, będzie 17 czerwca 2023 roku możliwe jedynie do godz. 20:00. Ruch odbywający się w poprzek wyznaczonej dla biegaczy drogi, podczas wydarzenia również może być utrudniony. Dołożymy wszelkich starań, żeby otworzyć zablokowane drogi niezwłocznie po opuszczeniu ich przez ostatnią grupę biegaczy – mówi Łukasz Wójcik, organizator wrocławskiego półmaratonu.
Najlepiej zawczasu sprawdzić przebieg trasy i omijać ją szeroko w sobotni wieczór. By przedostać się z jednej strony miasta na drugą dobrze jest wykorzystywać połączenia obwodowe – obwodnicę śródmiejską i autostradową oraz Wschodnią Obwodnicę Wrocławia.
Szczegółowy wykaz zamkniętych ulic, ulic z zakazem zatrzymywania i plan przebiegu komunikacji miejskiej znaleźć można na stronie https://www.wroclaw.pl/komunikacja/9-nocny-wroclaw-polmaraton-zmiany-w-komunikacji-utrudnienia-dla-kierowcow-lista-ulic