a

Już dziś rozpoczyna się Święto Podwórka Ruska 46! Dziedziniec zlokalizowany pod tym adresem to nie tylko najjaśniejszy zakątek we Wrocławiu, ale i prawdziwy artystyczny mikrokosmos tworzony przez blisko 40 instytucji i organizacji kulturalnych.

Najbliższe trzy dni to znakomita okazja, by lepiej poznać ich działalność, a przede wszystkim  świetnie się bawić, biorąc udział w koncertach, imprezach muzycznych, wystawach, spacerach, pokazach drag i burleski oraz wielu innych wydarzeniach.

Rozjarzony zabytkowymi neonami dziedziniec przy Ruskiej 46 to miejsce, które skupia organizacje kulturalne, galerie, kluby, teatry, NGO-sy i artystów-freelancerów, mających tu swoje siedziby lub pracownie. To hub kulturalny służący spotkaniom, działaniom twórczym i rozrywce. Niezależnie od tego, w jaki dzień czy o jakiej porze odwiedzimy podwórko, na pewno trafimy na trwającą w jego przestrzeni wystawę, warsztaty, spektakl, koncert, performance… Wydaniem specjalnym tej mozaikowej oferty jest czerwcowy, huczny weekend – Święto Podwórka.

Jego program, współtworzony przez artystów i artystki, działaczy i działaczki, mających przy Ruskiej 46 swoje siedziby, będzie tak różnorodny, jak codzienna prowadzona tu działalność.

Co zaplanowano na trzydniowe święto?

Miłośników sztuki na wystawach i warszatach ugoszczą m.in. BWA Studio, TIFF Center, pracownia Beaty Rojek i Patrycji Mastej, Ognisko Kultury Plastycznej, CUKR, Galeria u Kosałki czy ArtBrut. Prace będzie można nie tylko oglądać, ale też kupić – podczas sobotniej sąsiedzkiej garażówki pod młotek trafią plakaty, fotografie i wiele innych dzieł sztuki i rzemiosła. W czasie dwóch mikro-spacerów poznamy historie, jakie skrywają podwórkowe świetle szyldy, a w tym samym czasie swoje podwoje dla gości, którzy chcieliby odwiedzić ich siedziby i więcej dowiedzieć się o ich działalności, otworzą podwórkowe organizacje.

Po zmroku – pod gwiazdami i pod neonami – na podwórku zagrają wrocławskie zespoły: KormoRany Boskie, Konkret, Laminat czy Embrase. Podczas Święta odbędzie się też poetycki slam, porywający drag show, pokaz burleskiimprezy DJ-skie i popkulturowy quiz. W programie nie zabraknie także wydarzeń międzykulturowych: w sobotni wieczór odbędzie się BALKAN Flash Mob, podczas którego odtańczymy, dla pokoju i toleracji, bułgarski taniec horo. W niedzielę w przestrzeni dziedzińca zagości zaś Wędrujący Festiwal Romani Kultura Wrocław 2023 – związana z nim romska grupa artystyczna stworzy przy Ruskiej nowy mural zatytułowany „My, Dzieci Świata – I Międzykulturowy Dialog Podwórkowy na Ruskiej 46″.

A to dopiero początek: szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na Facebooku i stronie Wrocławskiego Instytutu Kultury.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł„Łączą nas góry” – rusza piąty sezon wypraw górskich zmieniających życie
Następny artykułNocny Półmaraton we Wrocławiu już w sobotę! 10 000 zawodników [TRASA]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.