Deklaracja PIT-28 — co musisz wiedzieć

0

Formularz PIT-28 wypełniają podatnicy, którzy postanowili rozliczać swoje przychody ewidencjonowane na zasadach ryczałtu. Wśród nich znajdują się przedsiębiorcy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz osoby uzyskujące dochód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Wiele osób zastanawia się jak rozliczyć PIT-28 za najem mieszkania lub prowadzenie działalności gospodarczej. W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć przed złożeniem tej deklaracji.

Deklaracja PIT-28: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Wypełnienie formularza PIT-28 to ważne zadanie, które wymaga precyzji i skrupulatności. W końcu to dzięki niemu możemy rozliczyć swoje przychody i określić wysokość podatku, który należy zapłacić. Dlatego też nie ma co zwlekać z jego wypełnieniem i lepiej zabrać się za to jak najszybciej.

Najważniejsze informacje na temat zasad rozliczania PIT-28 można znaleźć w ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930).

Kto składa PIT-28?

Deklarację PIT 28 za 2022 rok wypełniają podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zeznanie PIT-28 mogą składać osoby uzyskujące dochody z tytułu:

  • prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze – pod warunkiem że nie są one zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
  • lub sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że prawo do ryczałtu przysługuje również osobom duchownym. PIT-28 służy do rozliczenia wysokości osiągniętego dochodu i uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń, a także wykazania wysokości podatku.

Jak wypełnić PIT-28 2022/2023?

Wypełnienie deklaracji PIT-28 wymaga podania danych, które umożliwią identyfikację podatnika.

Pierwszym istotnym elementem jest podanie adresu urzędu skarbowego odpowiedniego dla miejsca zamieszkania podatnika. Dokumenty przesłane drogą elektroniczną zostaną przekierowane do wybranej placówki.

W części A formularza PIT-28 należy podać dane adresata oraz cel składania zeznania. Wśród informacji, które należy uwzględnić, są także dane identyfikujące, takie jak imię i nazwisko oraz pełny adres zamieszkania. Te informacje należy wpisać w części B zeznania PIT-28.

Warto zauważyć, że osoby fizyczne uzyskujące dochody z tytułu umowy najmu lub dzierżawy nie muszą składać specjalnego oświadczenia.

W przypadku innych źródeł dochodu, należy dopełnić wszelkich formalności najpóźniej do:

  • końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik uzyskał pierwszy przychód,
  • końca roku podatkowego, jeśli podatnik odnotował pierwszy przychód w grudniu.

Wypełnienie formularza PIT-28 może wydawać się skomplikowane, ale warto zainwestować czas i uwagę w dokładne wypełnienie go. Dzięki temu unikniemy nieporozumień i niepotrzebnych opóźnień w rozliczeniu naszych podatków.

Pamiętajmy, że rozliczanie podatku nie musi być nudne i męczące. Możemy to traktować jako okazję do przeglądnięcia swoich finansów i ustalenia, w których miejscach możemy jeszcze zaoszczędzić lub zwiększyć swoje dochody. W końcu pieniądze nie rosną na drzewach, ale mogą być owocem naszej ciężkiej pracy i determinacji.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł1000 biletów na największe kinowe hity. Zdobądź je w Magnolia Park
Następny artykułFilmowa fiesta – Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Nowe Horyzonty [PROGRAM]
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.