Urodzona w 1966 roku Joanna Lamparska to pierwsza bohaterka naszego nowego cyklu, w którym będziemy przybliżać wam sylwetki pisarzy i pisarek pochodzących lub silnie związanych z Wrocławiem. Zapewne na każdego i na każdą z nich przyjdzie pora, ale w komentarzach możecie wpisywać o kim chcecie przeczytać następnym razem.
Życiorys
Joanna Lamparska jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach filologia klasyczna oraz archeologia sądowa. Studia rozbudziły w niej pasję do poszukiwania skarbów, co jest marzeniem chyba każdego przyszłego archeologa.
Jeszcze jako studentka prowadziła rubrykę ezoteryczną Zabobonnik w dzienniku Słowo Polskie. W 1994 zainicjowała dużą akcję zbierania informacji o tajemnicach, które kryje nasz region Polski i w jej wyniku powstał cykl artykułów, a autorką większości z nich była sama Lamparska.
W 1995 rozpoczęła realizację autorskiego programu Zaułek Tajemnic dla regionalnego oddziału Telewizji Polskiej – TVP Wrocław. Emisje programu zakończono dopiero w 2001 roku, ale nie był to koniec przygody Lamparskiej z małym ekranem, bo w latach 2010-2013 współtworzyła Skarby nieodkryte dla TVP Polonia. W 2016 wyemitowano pierwszy odcinek serii dokumentalnej Kup pan zamek, w której mogliśmy ją oglądać u boku Michała Wójcika.
Telewizja to nie wszystko, Lamparska była redaktor naczelną Odkrywcy oraz Gazety Rycerskiej, a artykuły jej autorstwa przeczytać możecie w National Geographic, Traveler, Focus i na Onet.pl
Pisarkę możemy też usłyszeć w Radiu Ram, gdzie prowadzi audycje Pociąg do historii. Audycji posłuchacie na stronie radia, na podkasty.info oraz Spotify.
ZNAJDŹ KSIĄŻKI JOANNY LAMPARSKIEJ: TUTAJ
Twórczość
Joanna Lamparska jest zafascynowana historią i tajemnicami Śląska. W końcu wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Jej twórczość to odbicie jej fascynacji i miłości do tego regionu. Choć nie pisze beletrystyki, to narrację prowadzi w lekko fabularyzowany sposób, dzięki czemu jej książki czyta się nie gorzej niż dobre powieści.
Oprócz książek poświęconych opracowaniu historii i tajemnic Śląska, Lamparska jest również autorką lub współautorką przewodników i albumów poświęconych regionowi.
Od 1993 pod jej nazwiskiem ukazały się następujące publikacje:
1993 Polscy uzdrowiciele leczą prawie wszystko (razem z Waldemarem Chudziakiem)
1995 Tajemnice ukrytych skarbów
1997 Tajemnice, zamki, podziemia. Przewodnik, jakiego nie było
2000 Tajemnicze podziemia. Przewodnik po lochach, sztolniach i jaskiniach
2002 Dolny Śląsk, jakiego nie znacie. Przewodnik inny niż wszystkie
2003 Sudety Środkowe po obu stronach granicy
2006 Niezwykłe miejsca dookoła Wrocławia
2007 Magia dolnośląskich zamków cz. 1 (razem z fotografem Krzysztofem Góralskim)
2007 Tajemnicze zakątki na północny wschód od Wrocławia
2007 Polska niezwykła. Śląsk. Turystyczny atlas samochodowy (praca zbiorowa)
2009 Polska w obiektywie National Geographic (razem z Piotrem Kałużą)
2009 Magia dolnośląskich zamków cz. 2 (razem z fotografem Krzysztofem Góralskim)
2009 Zamkowe tajemnice
2010 Dolina Królów. Zamki i pałace u stóp Karkonoszy
2010 Kontynenty w obiektywie (razem z Piotrem Kałużą)
2011 Zjawiska paranormalne. Poznać i zrozumieć człowieka (współautorstwo)
2012 Zamki. Podróże po Polsce (razem z Agnieszką Malik)
2012 Dolina Baryczy. Przewodnik po niezwykłościach przyrody (redakcja)
2015 Magia dolnośląskich zamków cz. 3 (razem z fotografem Krzysztofem Góralskim)
2015 Ślęża dla odkrywców
2016 Złoty pociąg. Krótka historia szaleństwa
2018 Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice (razem z Piotrem Kałużą)
2018 Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska
2019 Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice Gross Rosen
2022 Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów
W 2018 otrzymała Nagrodę Magellana za Miasta do góry nogami. Podziemia Europy i ich tajemnice, a w 2022 za całość jej działalności została jej przyznana Nagroda Towarzystwa Miłośników Wrocławia za popularyzację wiedzy o Wrocławiu i Dolnym Śląsku – Diament Wrocławia 2022. Dostała także tytuł Turystycznego Dziennikarza Roku 2022 przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną.
ZNAJDŹ KSIĄŻKI JOANNY LAMPARSKIEJ: TUTAJ
Szaleństwo Złotego Pociągu
W 2015 roku Polaków ogarnęła gorączka złota, a dokładnie Złotego Pociągu.
Zgodnie z legendą, pociąg należący III Rzeszy wyruszył z Wrocławia do Wałbrzycha między listopadem 1944 a końcem stycznia 1945, jednak do Wałbrzycha nigdy nie dojechał. Pociąg miał przewozić skarby i cenne dzieła sztuki zrabowane przez hitlerowców w trakcie wojny. Od 1945 do 2015 pociągu szukano kilkukrotnie za każdym razem bezskutecznie.
W 2016 roku Lamparska wydała Złoty Pociąg. Krótka historia szaleństwa, w której to opisywała kulisy poszukiwań z 2015. Gorąco polecamy tę pozycję każdemu zainteresowanemu tajemnicami Śląska.
ZNAJDŹ KSIĄŻKI JOANNY LAMPARSKIEJ: TUTAJ
Działalność pisarki i Festiwal Tajemnic
Od 2013 do 2019 roku z inicjatywy pisarki na zamku Książ odbywał się coroczny Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Niestety w 2020 z powodu pandemii został on przeniesiony do internetu. Obecnie nie wiemy nic o następnych odsłonach. Na stronie Festiwalu nie ma żadnych informacji na temat kolejnej edycji, a ostatni post na Facebooku pochodzi z 31 sierpnia 2021 roku.
Pisarka jest założycielką fundacji Projekt Historia zajmującej się działalnością na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Jest też ambasadorką stowarzyszenia największych atrakcji Dolnego Śląska Turystyczna Trzynastka.
ZNAJDŹ KSIĄŻKI JOANNY LAMPARSKIEJ: TUTAJ