Jednym z ogromnych plusów mieszkania we Wrocławiu jest to, że w zaledwie 1-1,5h jazdy samochodem możemy znaleźć się w pięknym otoczeniu dolnośląskich gór i lasów. Z roku na rok na górskich szczytach powstaje coraz więcej wież widokowych. To zachęca do spacerów, gdyż widoki z takich obiektów zdecydowanie wynagradzają dłuższą i męczącą podróż!
Na Dolnym Śląsku jest już kilkadziesiąt wież i platform widokowych. Niektóre mają ponad 30 metrów wysokości, inne zaskakują swoją konstrukcją. Polecamy Wam dziś pięć obiektów, które warto odwiedzić o każdej porze roku.
Trójgarb
Wysokość wieży: 27,5 m
Odległość z Wrocławia: 88km / 1,5 h
Nasz faworyt wśród wież na Dolnym Śląsku. Wieża na Trójgarbie (778 m. n.p.m.) znajduje się w Górach Wałbrzyskich. Zachwyca budową i nietypowym kształtem. Powstała niedawno, bo w 2018 roku. Ma 27,5 metra wysokości i kilka platform, z których rozciąga się przepiękny widok!
Na szczyt możecie dostać się kilkoma szlakami. My polecamy rozpocząć spacer w Starych Bogaczowicach i stamtąd udać się czarnym szlakiem, na powrotnej drodze można jeszcze wejść na Jagodnik.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kłodzka Góra
Wysokość wieży: 35 m
Odległość z Wrocławia: 90 km / 1,45 minut
Najwyższa z wież w naszym zestawieniu znajduje się w Górach Bardzkich. Jeśli chcecie zaliczyć wszystkie szczyty z Korony Gór Polskich, to Kłodzka Góra (765 m. n.p.m.) jest jednym z nich! Mimo, ze sama góra nie jest zbyt wysoka to widok z wieży wynagradza wszystko.
Wejście na ostatni poziom wieży jest dość wymagające. W wietrzny dzień odradza się korzystanie z obiektu, dlatego uważajcie przy wchodzeniu.
Poniżej proponowana przez nas trasa spaceru, którą rozpoczynamy z Przełęczy Kłodzkiej.
Wyświetl ten post na Instagramie
Borówkowa Góra
Wysokość wieży: 25 m.
Odległość z Wrocławia: 107 km. / 2 h
Nietypowa wieża znajduje się na granicy polsko-czeskiej w Górach Złotych. Wnętrze obiektu jest niesamowite, a na szczycie zaobserwujecie wielki astronomiczny zegar. Wieża została wybudowana i otwarta w 2006 r. po czeskiej stronie. Ma 25,4 m wysokości, a punkt widokowy znajduje się 1,4 m niżej.
Borówkowa Góra (902 m. n.p.m.) jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Ziemi Kłodzkiej. Widać stąd całe Przedgórze Sudeckie, Karkonosze ze Śnieżką oraz wszystkie pasma górskie Ziemi Kłodzkiej.
Na szczyt polecamy wybrać się trasa rozpoczynającą się w Lądku Zdroju. Na powrotnej trasie warto zahaczyć o Jawornik Wielki (872 m. n.p.m.).
Śnieżnik
Wysokość wieży: 34 m.
Odległość z Wrocławia: 120km. / 2h
Jeszcze do niedawna Śnieżnik (w Sudetach Wschodnich) był płaskim szczytem i nie znajdował się na nim żaden obiekt widokowy. Choć mało kto pamięta, że dawniej znajdowała się tu już murowana wieża.
W 2022 roku, najprawdopodobniej jesienią zostanie oddana do użytku nowa wieża widokowa. Niestety wzbudza ona już teraz wiele kontrowersji. Jedni zarzucają konstruktorom, że obiekt przypomina wielki blender i nie jest wizualnie dopasowany do górskiego krajobrazu. Jeszcze inni (zwłaszcza po czeskiej stronie granicy) zwracają uwagę na aspekt ekologiczny. Po jednej ze stron szczytu mieści się bowiem rezerwat przyrody i obszar chroniony programem Natura 2000.
My mimo wszystko polecamy wybrać się na Śnieżnik, by samemu ocenić 34 metrową konstrukcję.
Proponowana trasa spaceru poniżej.
Czerniec w Górach Bystrzyckich
Wysokość wieży: 24 m.
Odległość z Wrocławia: 123 km. / 2h
Niedoceniane Góry Bystrzyckie, to idealne jak dla nas miejsce na spacer z dala od tłumu turystów. Warto zaplanować trasę tak, by dojść na Górę Czerniec, gdzie niedawno stanęła tu piękna drewniana wieża widokowa o wysokości 24 m.
Położenie góry sprawia, że z samego szczytu mamy możliwość podziwiania niepowtarzalnego widoku jednocześnie na Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika.
Spacer na Czerniec polecamy rozpocząć w Gniewoszowie.
Spacery po górskich szczytach i wieżach odbyliśmy zimą. Pogoda nie zawsze pozwalała na zachwycanie się pięknymi widokami, ale wierzcie nam, że nawet w mniej słoneczne dni warto się tutaj wybrać!