Gdzie w góry w okolicy Wrocławia? Najpiękniejsze miejsca

0

Zastanawiacie się gdzie wybrać się w góry w okolicy Wrocławia? Dolny Śląsk to bez wątpienia najładniejsze, a jednocześnie bogate pod względem turystycznym województwo w Polsce. Weekendowy wypad w góry, ze względu na świetne połączenie komunikacyjne, jest łatwy do zorganizowania dla każdego mieszkańca Wrocławia.  

Liczne pasma górskie Sudetów cieszą się ogromną popularnością wśród turystów – i nic w tym dziwnego! Niskie szczyty, łatwe podejście oraz malownicze trasy sprawiają, ze na wycieczki wybierają się nie tylko grupy przyjaciół, ale przede wszystkim rodziny z dziećmi.

Góry Stołowe – dla wielbicieli formacji skalnych

Góry Stołowe należą do jednych z najczęściej odwiedzanych miejsc na mapie Dolnego Śląska. To świetne miejsce zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i wspinaczki w towarzystwie najbliższych przyjaciół. Góry położone są blisko Kotliny Kłodzkiej oraz granicy polsko-czeskiej, zatem zawsze znajdzie się coś, co warto zwiedzić.

Płaskowyż Gór Stołowych obfituje w liczne atrakcje turystyczne, zapierające dech w piersiach miejsca do odwiedzania, a także kilka szczytów górskich do zdobycia. Oprócz tego, że położony jest obok miejscowości uzdrowiskowych (Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój).

Na terenie Gór Stołowych w 1993 roku utworzono Park Narodowy Gór Stołowych, w którego skład wchodzą przede wszystkie pasma górskie, Błędne Skały oraz Wielkie Torfowisko Batorowskie.

Wybierając się na wycieczkę w Góry Stołowe, koniecznie trzeba wejść na Szczeliniec Wielki (919 metrów n.p.m.) oraz Skalniak (915 metrów n.p.m.). Są to stosunkowo niskie szczyty, często niedoceniane przez polskich turystów. A szkoda – bo trasa jest niesamowicie łagodna, a natura na szlakach zapiera dech w piersiach. Warto jednak pamiętać, że wejście na Szczeliniec jest płatne (10 zł normalny, 5 zł ulgowy). Oprócz tego przyjeżdżając w Góry Stołowe nie można zapomnieć o Błędnych Skałach! Miejsce, które spodobało się producentom Opowieści z Narnii od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających. Wejście owszem, jest płatne (10 zł normalny, 5 zł ulgowy), ale zdecydowanie warte tej ceny.

Niskie Góry Stołowe, a także mnóstwo tras spacerowych i bliska odległość większych miast sprawia, że jest to doskonałe miejsce na weekendowy odpoczynek w gronie przyjaciół i rodziny z dziećmi.

Góry Izerskie – wszystko dla miłośników wędrówek górskich

Góry Izerskie to pasmo znajdujące się w Sudetach Zachodnich i rozpoczyna się od Bramy Łużyckiej, a kończy na Przełęczy Szklarskiej. Dalej zostało przekształcone w Pogórze Izerskie. Co ciekawe – Góry Izerskie ciągnął się zarówno po polskiej stronie, jak i czeskiej, zatem miłośnicy wspinaczki górskiej mają ogromny wybór w zdobywaniu szczytów.

Niemal wszystkie szlaki cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, zachwycając swoim pięknem podczas wędrówki. Zaletą Gór Izerskich jest fakt, że nie potrzeba upalnego lata, aby móc rozkoszować się pięknem natury – pokryte śniegiem szczyty i szlaki to bez wątpienia najbardziej urokliwe trasy pieszych wędrówek.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim czerwony szlak prowadzący przez Wysoki Kamień, Wysoką Kopę (1126 m n.p.m.) oraz Rozdroże pod Kopą. Mimo że wędrówka trwa ponad osiem godzin to zdecydowanie nie będzie czasu na nudę – krajobraz nieustannie się zmienia. Trasa wiedzie przez grupy skalne, a także nieczynną już kopalnię. Po drodze znajdzie się kilka niesamowitych punktów widokowych, skąd rozciągnie się panorama na całą okolicę. Po wejściu na Wysoki Kamień warto zrobić sobie krótką przerwę i w słoneczny dzień podziwiać widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

Dobre połączenie z Wrocławiem pozwala nie tylko na komfortowy i szybki dojazd samochodem, ale również rowerem (dla zdeterminowanych) i pociągiem!

Karkonosze – miejsce na urlop dla rodzin z dziećmi

Karkonosze są najwyższym pasmem górskim w całych Sudetach, a jednocześnie najpopularniejszym miejscem turystycznym na całym Dolnym Śląsk. Karkonosze zaczynają się tuż za Przełączą Szklarską i ciągnął aż do Przełęczy Lubawskiej. Pełne atrakcji turystycznych i przyjazne do wspinaczki górskiej Karkonosze, to świetne miejsce na spędzenie zarówno długiego weekendu, jak i całego urlopu.

Karkonosze kojarzą się przede wszystkim z masywem Śnieżki (1602 metrów n.p.m.), na którego szczyt prowadzą malownicze szlaki – zwłaszcza niebieski. Z małymi dziećmi można wjechać wyciągiem na Kopę (od polskiej strony) lub na sam szczyt (od strony czeskiej). Oprócz Śnieżki można również zobaczyć Pielgrzymy, Słoneczniki czy Trzy Świnki, czyli wielkie formacje skalne nazwane w zabawny sposób, opisujący ich kształty. Już same skały robią ogromne wrażenie, a co dopiero trasa, która do nich prowadzi!

Karkonosze to również Szklarska Poręba i najbardziej rozpoznawalny szczyt Szrenica (1362 m n.p.m), skąd można wybrać się na Halę Szrenicką. Sporym zainteresowaniem cieszy się Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Podgórnej. Na Szrenicę można wjechać wyciągiem i zejść malowniczą trasą do Szklarskiej Poręby – świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi.

Cenniki:

Wjazd na Kopę

  • 45 zł normalny i 30 zł ulgowy (wjazd i zjazd)
  • 40 zł normalny i 30 zł ulgowy (sam wjazd)
  • 20 zł normalny i 20 zł ulgowy (sam zjazd)

Wjazd na Szrenicę

  • 15 zł normalny i 10 zł ulgowy

Bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego

  • 8 zł normalny i 4 zł ulgowy

Ślęża – samotna góra blisko Wrocławia

Wybierając miejsce na wycieczkę w pobliżu Wrocławia, nie sposób nie wspomnieć o Ślęży (718 m n.p.m). To obowiązkowy punkt każdego miłośnika górskich wędrówek – zwłaszcza, że jest położona w bliskim sąsiedztwie Wrocławia.

Samotna góra, określana również mianem Sobótki, jest stosunkowo niska w porównaniu do Sudetów. Warto jednak się na nią wybrać ze względu na łagodne podejścia, piękne szlaki, a także niesamowity widok rozciągający się na szczycie.

Dawniej Ślęża stanowiła miejsce kultu – współcześnie została przekształcona w rezerwat krajobrazowo-gelologiczno-archeologicznym. Pracownicy rezerwatu chronią zarówno zabytki historyczne, jak i roślinność – w tym rzadkie gatunki porostów, mchów i wątrobowców.

Na Ślężę można wejść trzema szlakami – od strony Sobótki, od Świdnicy oraz Łagiewnik. Wstęp jest darmowy, a podejścia tak łagodne, że bez problemu można wjechać wózkiem.

Śnieżnik – najpiękniejsze górskie widoki

Śnieżnik (1425 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika po polskiej stronie Sudetów Wschodnich. Góra jest zdecydowanie wyższa od innych ją otaczających, przez co z oddali (zwłaszcza ze strony czeskiej) wygląda jak samotna góra.

Ze Śnieżnika można zobaczyć widok na Karkonosze – na Śnieżkę, Jezioro Otmuchowskie i Nyskie, a także na wspomnianą powyżej Ślężę. Oprócz tego rozciąga się widok na Zieliniec i pasmo Małego Śnieżnika. Najpiękniejszy widok rozciąga się jednak na czeską stronę – widać przede wszystkim Jeseník wraz z wieżą na Pradědu.

Na szczycie znajdują się pozostałości po kamiennej wieży widokowej należącej do cesarza Wilhelma. Na dolne natomiast można podziwiać liczne źródła rzek – co ciekawe, każda  wpada do innego morza.

Osoby zainteresowane zwiedzeniem okolicy, powinni wybrać się do Jaskini Niedźwiedziej. Jest to najładniejsza i największa jaskinia w Sudetach, umiejscowiona na aż 3 poziomach. Ściany ozdobione są kalcytowymi naciekami, które potrafią zrobić całkiem niezłe wrażenie.

We wnętrzu jaskini znajduje się także mnóstwo pozostałości zwierząt po epoce lodowcowej. Niestety – wstęp do jaskini jest płatny, a bilety lepiej zarezerwować z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Cennik:

Jaskinia Niedźwiedzia

  • lipiec i sierpień – 32 normalny i 27 ulgowy
  • pozostałe miesiące – 27 normalny i 22 ulgowy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane