Jednym z ogromnych plusów mieszkania we Wrocławiu jest to, że w zaledwie 1-1,5h jazdy samochodem możemy znaleźć się w pięknym otoczeniu dolnośląskich gór i lasów. Z roku na rok na górskich szczytach powstaje coraz więcej wież widokowych. To zachęca do spacerów, gdyż widoki z takich obiektów zdecydowanie wynagradzają dłuższą i męczącą podróż!

Na Dolnym Śląsku jest już kilkadziesiąt wież i platform widokowych. Niektóre mają ponad 30 metrów wysokości, inne zaskakują swoją konstrukcją. Polecamy Wam dziś pięć obiektów, które warto odwiedzić o każdej porze roku. 

Trójgarb

Wysokość wieży: 27,5 m
Odległość z Wrocławia: 88km / 1,5 h

Nasz faworyt wśród wież na Dolnym Śląsku. Wieża na Trójgarbie (778 m. n.p.m.)  znajduje się w Górach Wałbrzyskich. Zachwyca budową i nietypowym kształtem. Powstała niedawno, bo w 2018 roku. Ma 27,5 metra wysokości i kilka platform, z których rozciąga się przepiękny widok!

Na szczyt możecie dostać się kilkoma szlakami. My polecamy rozpocząć spacer w Starych Bogaczowicach i stamtąd udać się czarnym szlakiem, na powrotnej drodze można jeszcze wejść na Jagodnik.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Monika (@mon.myway)

Kłodzka Góra

Wysokość wieży: 35 m
Odległość z Wrocławia: 90 km / 1,45 minut

Najwyższa z wież w naszym zestawieniu znajduje się w Górach Bardzkich. Jeśli chcecie zaliczyć wszystkie szczyty z Korony Gór Polskich, to Kłodzka Góra (765 m. n.p.m.) jest jednym z nich! Mimo, ze sama góra nie jest zbyt wysoka to widok z wieży wynagradza wszystko.

Wejście na ostatni poziom wieży jest dość wymagające. W wietrzny dzień odradza się korzystanie z obiektu, dlatego uważajcie przy wchodzeniu.

Poniżej proponowana przez nas trasa spaceru, którą rozpoczynamy z Przełęczy Kłodzkiej.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Damian Białas (@damian13)

Borówkowa Góra

Wysokość wieży: 25 m. 
Odległość z Wrocławia: 107 km. / 2 h

Nietypowa wieża znajduje się na granicy polsko-czeskiej w Górach Złotych. Wnętrze obiektu jest niesamowite, a na szczycie zaobserwujecie wielki astronomiczny zegar. Wieża została wybudowana i otwarta w 2006 r. po czeskiej stronie. Ma 25,4 m wysokości, a punkt widokowy znajduje się 1,4 m niżej.

Borówkowa Góra (902 m. n.p.m.) jest jednym z najlepszych punktów widokowych na Ziemi Kłodzkiej. Widać stąd całe Przedgórze Sudeckie, Karkonosze ze Śnieżką oraz wszystkie pasma górskie Ziemi Kłodzkiej.

Na szczyt polecamy wybrać się trasa rozpoczynającą się w Lądku Zdroju. Na powrotnej trasie warto zahaczyć o Jawornik Wielki (872 m. n.p.m.).

 

Śnieżnik

Wysokość wieży: 34 m.
Odległość z Wrocławia: 120km. / 2h

Jeszcze do niedawna Śnieżnik (w Sudetach Wschodnich) był płaskim szczytem i nie znajdował się na nim żaden obiekt widokowy. Choć mało kto pamięta, że dawniej znajdowała się tu już murowana wieża.

W 2022 roku, najprawdopodobniej jesienią zostanie oddana do użytku nowa wieża widokowa. Niestety wzbudza ona już teraz wiele kontrowersji. Jedni zarzucają konstruktorom, że obiekt przypomina wielki blender i nie jest wizualnie dopasowany do górskiego krajobrazu. Jeszcze inni (zwłaszcza po czeskiej stronie granicy) zwracają uwagę na aspekt ekologiczny. Po jednej ze stron szczytu mieści się bowiem rezerwat przyrody i obszar chroniony programem Natura 2000.

My mimo wszystko polecamy wybrać się na Śnieżnik, by samemu ocenić 34 metrową konstrukcję.

Proponowana trasa spaceru poniżej.

 

 

Czerniec w Górach Bystrzyckich

Wysokość wieży: 24 m.
Odległość z Wrocławia: 123 km. / 2h

Niedoceniane Góry Bystrzyckie, to idealne jak dla nas miejsce na spacer z dala od tłumu turystów. Warto zaplanować trasę tak, by dojść na Górę Czerniec, gdzie niedawno stanęła tu piękna drewniana wieża widokowa o wysokości 24 m.

Położenie góry sprawia, że z samego szczytu mamy możliwość podziwiania niepowtarzalnego widoku jednocześnie na Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika.

Spacer na Czerniec polecamy rozpocząć w Gniewoszowie.

 

Spacery po górskich szczytach i wieżach odbyliśmy zimą. Pogoda nie zawsze pozwalała na zachwycanie się pięknymi widokami, ale wierzcie nam, że nawet w mniej słoneczne dni warto się tutaj wybrać!

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie w góry w okolicy Wrocławia? Najpiękniejsze miejsca

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławianin wyrzucał przez okno narkotyki. Miał ich prawie 2,5kg
Następny artykułWarsztaty dla miłośników architektury w Hali Stulecia!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.