Kiedy spadnie pierwszy śnieg i miasto przemienia się w baśniową krainę pokrytą białym puchem, Wrocław oraz jego malownicze okolice stają się miejscem pełnym niezwykłych widoków i atmosfery. Chociaż zima często kojarzy się z chłodem i szarością, to we Wrocławiu można odkryć mnóstwo miejsc, które w tym okresie roku zachwycają swoim urokiem i ciepłem.

Zapraszamy do odkrywania najładniejszych miejsc we Wrocławiu i jego okolicach, gdzie zimowe dni stają się prawdziwą przygodą dla wszystkich miłośników spacerów i fotografii.

Park Południowy

Wśród licznych wrocławskich parków, Park Południowy wyróżnia się nie tylko swoim malowniczym krajobrazem, lecz także nietypowym początkiem swojej historii. Nie powstał bowiem na terenie leśnym, lecz jako swoista rekompensata za potrzebne prace kanalizacyjne. Dziś jednak, z dala od swojego nietypowego pochodzenia, park ten staje się perłą miasta.

Zimą nabiera jednak szczególnego uroku. Jego wyjątkowość potwierdza nie tylko taras widokowy i zabytkowa altana, pięknie odbudowana po tragicznym pożarze. Park Południowy to również przestrzeń, która z myślą o najmłodszych oferuje dwa wyjątkowe place zabaw, dostosowane do różnych grup wiekowych. Dorosłych zachęca do korzystania z malowniczych alejek, doskonałych zarówno na spokojny spacer, jak i dynamiczne bieganie. 

Park i pałac Szczodre

Park Szczodre to nie tylko zwykłe tereny spacerowe – to prawdziwa perła położona niedaleko Wrocławia, gdzie historia splata się z przyrodą, tworząc niezapomniane miejsce dla rodzinnych wypadów. Oddalony nieco od centrum miasta, ale zdecydowanie wart uwagi, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

To miejsce oferuje nie tylko malownicze spacerowe aleje wokół stawu, ale także doskonałe place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych dzieci. Park Szczodre to także kawałek historii – ukryta za drzewami pozostałość pałacu, w dawnych czasach określanego mianem „Śląskiego Windsoru”. Ta niezwykła przeszłość nadaje miejscu niepowtarzalny charakter, czyniąc je punktem obowiązkowym dla rodzin z dziećmi poszukujących zarówno rozrywki, jak i ciekawych opowieści z przeszłości.

Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy

Tam, gdzie ulica Jarnołtowska i Młyn Arnolda spotykają się z naturą, otwiera się brama do Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. Ten malowniczy teren ciągnie się wzdłuż rzeki Bystrzycy, obejmując obszar od okolic Zalewu Mietkowskiego aż po same obrzeża Wrocławia, rozciągając się na przestrzeni około 33 kilometrów.

Bystrzyca snuje swoje meandry, płynąc niekiedy w swym dzikim, naturalnym korycie, z powalonymi drzewami przy brzegach. Tu, wzdłuż jej biegu, rozpościerają się tereny zalewowe – łąki, pastwiska, bagna, a także bukowe lasy i zarośla. Łącząc to wszystko – kilka dróg, ścieżkę przyrodniczą i wydeptane, nieoznakowane ścieżki leśne  – z pewnością zanurzysz się w przyrodniczych urokach tego obszaru.

fot. SilverMint.pl

Park Leśnicki

Park Leśnicki to jedno z najwspanialszych dzieł sztuki ogrodowej we Wrocławiu, zaprojektowane przez renomowanego architekta krajobrazu Petera Josepha Lenne w 1836 roku. Zlokalizowany przy zamku Leśnickim, mającym bogatą historię sięgającą czasów książąt śląskich, park oferuje rozległe polany, stare dęby i egzotyczne gatunki roślin. Obecnie, dzięki Ośrodkowi Postaw Twórczych Zamek, ożywa on także różnorodnymi wydarzeniami kulturalnymi. Poza nimi jednak Park Leśnicki jest doskonałym miejscem na zimowy spacer, który nie tylko Cię wyciszy, ale także dostarczy pięknych widoków na Bystrzycę. 

fot. fb/Centrum Kultury Zamek

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł32. Finał WOŚP we Wrocławiu! Atrakcje i licytacje 28 stycznia 2024 r.
Następny artykułGdzie na weekend: 5 pomysłów na zimowe wycieczki na Dolnym Śląsku
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.