Już w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku, Wrocław przyłączy się do ogólnopolskiego święta dobroczynności – 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). Pod hasłem „Tu wszystko gra OK!”, akcja skupi się na zbieraniu funduszy na zakup sprzętu dla polskich szpitali, ze szczególnym naciskiem na jednostki pulmonologiczne.

Cel Finału: Płuca po pandemii

Tegoroczny finał skupi się na wsparciu oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, z myślą o konsekwencjach zdrowotnych pandemii. Fundacja WOŚP wspólnie z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej zdecydowała się na ten kierunek, zwracając uwagę na rosnącą liczbę osób z chorobami układu oddechowego. W Polsce działa 64 jednostek pulmonologicznych, które staną się beneficjentami zebranych środków. Dodatkowo, WOŚP chce wesprzeć pacjentów cierpiących na mukowiscydozę, dla których choroba stanowi codzienność.

Wydarzenia w całej Polsce i na świecie

Finał WOŚP 2024 obejmie 1685 sztabów w Polsce i na świecie, obejmując kraje takie jak Wielka Brytania, USA, Niemcy, Norwegia, Belgia, Japonia czy Indonezja. Na ulicach pojawi się 120 tysięcy wolontariuszy z puszkami, gotowych zbierać datki na pomoc dla polskich szpitali. Wydarzenie to nabrało szczególnego wymiaru po pandemii, pokazując siłę społeczności w działaniu na rzecz dobra wspólnego.

Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP, wyraził swoją radość na Facebooku, podkreślając, że to nie tylko dzień zbiórki, ale także Dzień Wolontariatu, który mobilizuje ludzi do działań niezwykłych.

Artystyczny akcent na wrocławskim Rynku

Podczas Finału WOŚP 2024 na scenach w wielu miejscowościach w Polsce zaplanowano koncerty z udziałem znanych artystów. We Wrocławiu, na Rynku, zagrają między innymi:

  • Nocny Kochanek – zespół z brzmieniem heavymetalowym i tekstami pełnymi satyry,
  • Dr Misio – męska załoga gotowa rozgrzać serca i poruszyć zmysły,
  • Hurt – wrocławski zespół, powracający po 10 latach milczenia,
  • Dziwna Wiosna – warszawskie trio, które obiecuje podróż między biegunami emocji.

Prezydent miasta Wrocławia, Jacek Sutryk, objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Tradycyjne skarbonki i aukcje

Podczas Finału na ulicach pojawią się wolontariusze z charakterystycznymi puszkami WOŚP. Ponadto, już teraz można wspierać akcję poprzez aukcje online na platformie Allegro. Wśród przedmiotów licytowanych znajdują się filmy od reżysera Wojciecha Smarzowskiego, akwarele z podpisem Margaret Thatcher czy unikalne doświadczenia, takie jak wspólne gotowanie z Joanną Krupą.

Ambasadorem Finału we Wrocławiu jest Konsul Honorowy Indii, Kartikey Johri, właściciel restauracji Masala. Specjalne danie – Masala Orkiestra – zostało przygotowane na okoliczność Finału, a dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany na cel WOŚP.

Podsumowanie WOŚP 2023 we Wrocławiu

Warto przypomnieć, że podczas poprzedniego finału WOŚP, Wrocław pobił swój rekord, zbierając 2 345 961 złotych i 81 groszy. Cała Polska zebrała ponad 243 miliony złotych, co pozwoliło WOŚP kontynuować swoje działania na rzecz polskich szpitali. Od początku istnienia fundacja zebrała blisko 2 miliardy złotych i zakupiła ponad 70 400 urządzeń medycznych.

Ostatnia niedziela stycznia 2024 roku będzie niezapomnianym dniem pełnym muzyki, dobroczynności i solidarności – wszystko to dla dobra polskiej służby zdrowia.

Dołącz do wydarzenia: kliknij

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł9 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o Nadodrzu
Następny artykuł4 piękne miejsca we Wrocławiu i okolicach na zimowe spacery
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.