3 malownicze trasy motocyklowe i samochodowe po Dolnym Śląsku!

0

Dolny Śląsk to bogaty w krajobrazy, malowniczy teren, który stoi otworem dla ludzi spragnionych kontaktu z naturą. Oczywiście jednak tak malownicze trasy najciekawiej przejechać, by zobaczyć jak najwięcej. Przedstawiamy nasze 3 propozycje na takie wycieczki.

Oto piękne trasy dla motocyklistów i kierowców. Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie się i w drogę!

Pierwsze wzmianki o powstawaniu osad na terenie Dolnego Śląska pochodzą z już lat 400 p.n.e. Zaś herb województwa wywodzi się bezpośrednio od herbu Śląska, który pierwszy raz użyto w 1222 roku. Tak więc przesiąknięty historią Dolny Śląsk do dziś chętnie opowiada historie ludziom, którzy chcą odwiedzić jego zakątki, za pomocą zabytkowych zamków, szlaków, czy innych obiektów historii – a także natury.

Nawiązując właśnie do natury, oto 3 ciekawe szlaki, jakimi można wybrać się pojazdami dwu lub czterokołowymi.

Przez Zamek Topacz w kierunku Góry Ślęża 

Długość trasy z Wrocławia: około 50 kilometrów w jedną stronę

Zaczynając w luksusowym ośrodku wypoczynkowym Zamek Topacz, tuż pod Wrocławiem z pięknymi terenami zielonymi oraz muzeum motoryzacji, kończąc w Ślężańskim Parku Krajobrazowym, wokół którego znajduje się również  Kościół NMP, a także rezerwat przyrody.

Trasa obejmuje Ślężę, Bielany Wrocławski, Biskupice Podgórne, Małuszów, Gniewoszów, Siedlakowice, Mirosławice, Rogów Sobócki, Sobótkę, Strzegomiany, Będkowice, Sulistrowiczki i finalnie Górę Ślężę.

Na końcu trasy chyba największym doznaniem mogą być piękno Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Można tam znaleźć aż 21 pomników przyrody i łącznie 58 ciekawych gatunków flory i fauny, oraz szlaki i ścieżki, którymi dojedziemy na górę.

Więcej o Masywie Ślęży przeczytasz tutaj:
Górskie szlaki, malownicze krajobrazy i średniowieczne zabytki. Odkryj Masyw Ślęży [POMYSŁ NA WEEKEND]

Góry Stołowe – Z Wrocławia do krainy czy też Drogi Stu Zakrętów

Długość trasy z Wrocławia: 122 kilometrów w jedną stronę

Przecinająca Park Narodowy Gór Stołowych, dosyć blisko granicy czeskiej, Droga Stu Zakrętów oficjalnie nazywa się drogą nr 387 i ma 23 kilometry długości. Prowadzi ona mniej więcej z Radkowa do Kudowy Zdroju. Droga nie jest oczywiście łagodna, na co wskazuje już ilość zakrętów, jednak ciągnie się prze góry i wzniesienia, a dodatkowo, otoczona jest pięknymi krajobrazami natury.

Jak dojechać z Wrocławia?

Należy przebyć drogę mierzącą 122 kilometry (jeśli za miejsce docelowe uznamy Kudowę Zdrój).

Trasa będzie przebiegać przez: Bielany Wrocławskie, Kobierzyce, Cieszyce, Pustków Wilczkowski, obrzeża Jordanowa Śląskiego, Radzików, Łagiewniki, Sieniawkę, Dzierżoniów, Bielawę, Dzikowiec, Ścinawkę Średnią oraz Radków, gdzie zaczyna się już tytułowa Szosa.

A co z ciekawych atrakcji w pobliżu? Można odwiedzić między innymi Wodospady Pośny,  Radkowskie Skalne Bastiony, Fort Karola czy też Czerwone Skały. Warto wspomnieć o licznych szklakach wiodących przez góry.

Więcej o górach na Dolnym Śląsku przeczytacie tutaj: Gdzie w góry w okolicy Wrocławia? Najpiękniejsze miejsca

Dolina Pałaców i Ogrodów w okolicach Jeleniej Góry

Długość trasy z Wrocławia: 124 kilometrów w jedną stronę

Porównywana do francuskiej Doliny Loary, przepiękna Dolina Pałaców i Ogrodów, jest naszą trzecią propozycją na weekendowy wypad za Wrocław – motocyklem lub samochodem. Przemierzając te tereny w pobliżu Jeleniej Góry można podziwiać przepiękne zamki i pałace, które pojawiają się na trasie dosłownie co kilka-kilkanaście minut! Znajdują się tu m.in: Pałac w Łomnicy, Wojanowie, zamek i Pałac Dębowy w Karpnikach.

fot. Małgorzata Braszka

Warto odwiedzić również Pałac Pakoszów – piękny hotel mieszczący się w zamku, który niegdyś był bielarnią lnu, czy też domem dziecka. Od wieków właścicieli miał kilku, jednak od jakiegoś czasu pozostawał pusty. Dopiero w 2005 roku podjęto się jego renowacji i rozbudowy, a od 2012 funkcjonuje jako ekskluzywny hotel.

Wokół niego znajdują się stawy oraz piękne tereny zielone. W pobliżu Piechowic Dolnych, gdzie znajduje się pałac, można również udać się do Cichej Doliny, gdzie znajdują się sztolnie, Góra Sobiesz oraz dawna Huta Szkła.

Czas podróży wynosi około 2 godziny, do przebycia są 124 kilometry. Należy kierować się przez Bielany, Kąty Wrocławskie, Kostomłoty, Wichrów, Osiek, Jaroszów, Strzegom, obrzeża Dobromierza, Jeżów, Kaczorów, Jelenią Górę oraz Wojcieszowice.

Oczywiście tras jak i miejsc wartych zobaczenia na Dolnym Śląsku jest od groma. Warto czasem uciec od miasta do tych malowniczych krain.

Czytaj Również: Urlop w Górach Sowich zaledwie godzinę z Wrocławia. 5 miejsc, które warto odwiedzić! Dolny Śląsk na weekend: 11 niesamowitych miejsc, które musisz odwiedzić

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu tak drogo jeszcze nie było. Ceny mieszkań wzrosły średnio o tysiąc złotych za mkw.!
Następny artykułMłodzi artyści z całego świata już we Wrocławiu. Jutro Wielka Parada przejdzie przez Rynek [MNÓSTWO ZDJĘĆ]
Nazywam się Jakub Styczeń, jestem studentem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. W wolnym czasie interesuję się muzyką oraz historiami z nią związanymi, a także samochodami.