Modern stylish Scandinavian kitchen interior with kitchen accessories. Bright white kitchen with household items .

Zakup własnego mieszkania to jedna z form inwestycji – niezależnie od tego, czy kupuje się tę nieruchomość dla siebie, czy pod wynajem. Częstym problemem okazuje się jednak sposób finansowania, szczególnie gdy ma się już zaciągnięte inne kredyty lub pożyczki. Co można zrobić w takiej sytuacji? Gdzie mieszkańcy Wrocławia mogą szukać swojego wymarzonego lokum?

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Najczęściej wybieraną formą finansowania zakupu mieszkania jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. To długoterminowe zobowiązanie (najczęściej przyznawane na 30 lub nawet 35 lat), zabezpieczone hipoteką. Do przyznania tego typu zadłużenia wymagana jest m.in. odpowiednia zdolność kredytowa i przejrzysta, pozytywna historia w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Co jednak zrobić, gdy posiada się już inne zadłużenia np. kredyt gotówkowy?

Poprzednie zobowiązania nie muszą wykluczać możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wszystko zależy od tego, jaką zdolność kredytową się posiada, a także czy spłaty poprzednich zadłużeń są terminowe. W ostatecznym rozrachunku jest to decyzja konkretnego banku, czy przyzna danemu klientowi kolejny kredyt.

Przed wyborem takiego świadczenia warto jednak upewnić się, że spłata kilku zobowiązań jednocześnie nie okaże się zbyt problematyczna. Jakiekolwiek problemy z terminową spłatą rat są zapisywane w BIK, co negatywnie wpływa na późniejszą ocenę kredytobiorcy. Rozwiązaniem mogą być wakacje kredytowe lub konsolidacja. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć pod hasłem „kredyt konsolidacyjny online w porównywarce Bankier SMART”. Na stronie internetowej SMART Bankier.pl znajduje się również ranking aktualnych ofert bankowych dotyczących konsolidacji.

Co warto wiedzieć o konsolidacji?

Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno. W praktyce wygląda to tak, że nowy wierzyciel (bank) spłaca wszelkie dotychczasowe kredyty czy pożyczki swojego nowego kredytobiorcy. Od tej pory ma on tylko jeden dług – u swojego nowego wierzyciela. Zaletą tej formy jest możliwość wynegocjowania lepszych warunków czy stworzenia nowego harmonogramu spłat.

Nie należy jednak mylić konsolidacji kredytu hipotecznego z konsolidacyjnym kredytem hipotecznym. Ten drugi wymaga posiadania nieruchomości w pełni wolnej od zobowiązań. Wtedy to właśnie ona staje się zabezpieczeniem konsolidacji. Jeśli jednak dany kredytobiorca posiada co najmniej dwie posesje (w tym jedną bez żadnych zadłużeń), to może spróbować połączyć kredyt hipoteczny w konsolidację pod hipotekę. Warto wtedy jednak skorzystać z pomocy doradcy finansowego.

Wrocław – najatrakcyjniejsze dzielnice

Jeżeli kwestia sfinansowania zakupu mieszkania jest już uzgodniona, najlepiej zacząć rozglądać się za dogodną lokalizacją (choć, oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to w odwrotnej kolejności). Na jakie miejsca mogą się zdecydować obecni lub przyszli mieszkańcy Wrocławia?

Wybór powinien być zależny od konkretnych preferencji. Mimo wszystko można uznać, że od dłuższego czasu największą popularnością cieszą się trzy dzielnice: Krzyki, Stare Miasto oraz Śródmieście. Są one atrakcyjne pod względem architektury, skomunikowania czy dostępności do sieci handlowo-usługowych. Z tego względu należą jednak również do najdroższych lokalizacji w kontekście cen nieruchomości. Zdecydowanie tańsze będą dzielnice w okolicach obrzeży, takie jak Fabryczna czy Psie Pole.

Osoby, które zamierzają kupić mieszkanie we Wrocławiu pod wynajem, mogą być zainteresowane ofertami na Starym Mieście i w Śródmieściu, ponieważ to tam jest zlokalizowana większość uczelni publicznych, takich jak Politechnika Wrocławska czy Uniwersytet Wrocławski. Alternatywą są również okolice Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w dzielnicy Krzyki.

Same Krzyki są jednak o wiele częściej wybierane przez rodziny z dziećmi. Głównym powodem jest dostępność do terenów zielonych, a także wielu placówek edukacyjnych. Jeśli więc ktoś szuka nowego lokum w stosunkowo cichym i spokojnym miejscu, to dobrym wyborem mogą być właśnie obrzeża Krzyków lub dalsze rejony Fabrycznej.

Ile kosztuje mieszkanie 2- lub 3-pokojowe we Wrocławiu?

Ceny mieszkań w ostatnim czasie notują stały wzrost. Warto mimo to sprawdzać aktualne oferty na rynku nieruchomości. Obecnie (stan na pierwszą połowę 2023) ceny za metr kwadratowy we Wrocławiu mieszczą się w przedziale od 9 do 10 000 zł. Wszystko, oczywiście, zależy od kilku czynników, takich jak lokalizacja czy metraż mieszkania.

Lokum 3-pokojowe we Wrocławiu kosztuje średnio 10 807 zł za metr kwadratowy. Można jednak kupić mieszkania za kilkadziesiąt tysięcy, jak i również takie za ponad 2 mln zł. Z kolei te 2-pokojowe dostępne są już od 100 tys. zł do ponad 1,5 mln zł. W tym przypadku średnia cena za metr kwadratowy jest nieco wyższa, bo wynosi 11 281 zł.

W maju 2023 roku do jednych z najdroższych osiedli we Wrocławiu należą te w obszarach Strachocina, Swojczyc i Wojnowa. Z kolei najtańsze mieszkania można znaleźć na Świniarach.

Z kolei największą dostępnością ogłoszeń cieszy się Śródmieście. Obecnie jednym z popularniejszych obszarów pod względem dostępności ogłoszeń sprzedaży jest także Lipa Piotrowska. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą mieszkać z dala od zgiełku miasta i cenią sobie bliskość terenów zielonych. Dostępne mieszkania na sprzedaż od właścicieli prywatnych są również na Ołbinie, Psim Polu i na Krzykach.

Zakup mieszkania we Wrocławiu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Poza wyborem lokalizacji niezwykle istotny jest również sposób finansowania – zwłaszcza gdy posiada się już inne zadłużenia. W przypadku przewidywanych problemów z terminową spłatą rat warto zainteresować się kredytem konsolidacyjnym.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNajwiększy festiwal sztuki ulicznej wraca do Wrocławia! Busker Tour 2023
Następny artykułKonsolidacja zobowiązań – w jaki sposób może pomóc osobom zadłużonym?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.