XIX-wieczny pałacyk w centrum Wrocławia niszczał przez 11 lat. Teraz przejdzie rewitalizację [ZOBACZ]  

0
a

Na przełomie XIX i XX wieku pałacyk Heimannów przy ul. Gdańskiej we Wrocławiu dawał schronienie potrzebującym mieszkańcom i w tym duchu kontynuował działalność. Przez ostatnie 11 lat stał zaniedbany, ale teraz odzyska dawną świetność. Echo Investment, największy polski deweloper, zaadaptuje jego przestrzeń na apartamenty, a w sąsiedztwie wybuduje dwa nowoczesne budynki zgodnie z trendami smart leaving.

Pałacyk został wybudowany w 1884 roku według projektu Alberta Graua – niemieckiego architekta epoki historyzmu. Znajduje się przy ul. Gdańskiej 2 we Wrocławiu, w Śródmieściu, w pobliżu placu Grunwaldzkiego. Powstał na zlecenie Henricha Heimanna, który na prośbę swojego zmarłego ojca – znanego bankiera Ernesta Heimanna – założył w nim fundację.

Jej celem było pomaganie najuboższym mieszkańcom Wrocławia. Po II wojnie światowej w pałacyku urządzono oddziały dziecięce Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego. W latach 1964-1966 na podwórzu zbudowano pawilon leczniczo-wychowawczy. Od 1974 do 2005 roku budynek był siedziba Specjalistycznego Zespołu Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej.

Nowy rozdział

Od 1991 roku pałacyk znajduje się na liście Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Przez 11 lat stał nieużywany i niszczał. Wkrótce, wraz ze swoim zielonym otoczeniem, odzyska dawną świetność. Stanie się częścią Ogrodów Graua – nowej inwestycji mieszkaniowej Echo Investment.

Za projekt architektoniczny odpowiada Maćków Pracownia Projektowa. Zakończenie prac planowane jest na II kwartał 2020 roku. – Ogrody Graua to projekt dla bardzo wymagających klientów, który łączy dwa pozornie odmienne style: wielkomiejską funkcjonalność i industrialnego ducha przeszłości. Przywrócimy świetność pałacykowi Heimannów, którego historia sięga XIX wieku, i harmonijne połączymy go ze współczesnym kompleksem mieszkaniowym. W efekcie odzyskamy tę część Śródmieścia dla mieszkańców Wrocławia – mówi Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

57 apartamentów

W ramach Ogrodów Graua powstanie 57 apartamentów – 8 w pałacyku i 49 w nowej części. Lokale zostaną w standardzie wyposażone w inteligentny system sterowania Echo Smart. Deweloper zadba również o otoczenie inwestycji – wokół budynków powstanie park o powierzchni 2 tys. mkw., stacja ładowania samochodów oraz stanowiska rowerowe. – Nie zapomnieliśmy o najmłodszych mieszkańcach Ogrodów Graua – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Echo Investment. – Położony wśród wysokich drzew powstanie plac zabaw. Grające rurki rozwiną kreatywność, a radosne zabawy na trampolinie poprawią sprawność. Ciekawym wyróżnikiem będzie historyczna piaskownica, w której z pewnością narodzą się prawdziwe przyjaźnie – dodaje.

Echo Investment stawia na Wrocław

Ogrody Graua to czwarta inwestycja mieszkaniowa Echo Investment we Wrocławiu. Obecnie największy polski deweloper realizuje w stolicy Dolnego Śląska także dwa inne projekty. Grota 111 w dzielnicy Krzyki, gdzie w ostatnim czasie do sprzedaży trafił trzeci etap – 53 mieszkania o powierzchni od 27 do 84 mkw oraz osiedle Zebra w Śródmieściu.

Ogrody Graua to miejsce z piękną historią, ale przede wszystkim nowoczesny zamysł architektoniczny. Projekt zakłada przywrócenie świetności zabytkowemu pałacykowi Heimannów, którego historia sięga XIX wieku, i harmonijne połączenie go ze współczesnym kompleksem mieszkaniowym. W efekcie powstanie 57 apartamentów – 8 w pałacyku i 49 w nowych budynkach. Niewątpliwymi zaletami tego miejsca będzie doskonała lokalizacja, innowacyjne rozwiązania oraz najwyższa jakość wykonania. Obiekt jest inwestycją Echo Investment – największego polskiego dewelopera. Autorem projektu jest Zbigniew Maćków z Maćków Pracownia Projektowa. Zakończenie prac planowane jest na II kwartał 2020 roku.

 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie się pouczyć we Wrocławiu? [TOP 5 propozycji]
Następny artykułObchody z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości [GDZIE, KIEDY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.