Obchody z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości [GDZIE, KIEDY]

0

W niedzielę 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jest to wyjątkowe święto, gdyż przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.  

1. Radosna Parada Niepodległości 
Od kilkunastu lat 11 listopada wrocławianie całymi rodzinami spotykają się w centrum miasta, by oddać hołd bohaterom walk o odzyskanie niepodległości oraz wziąć udział we wspólnej Radosnej Paradzie Niepodległości.

W niedzielne przedpołudnie ulicami Wrocławia przejdzie tradycyjna Radosna Parada Niepodległości, tym razem wydarzenie zakrojono jednak na większą skalę.  – Ten rok – rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności – jest wyjątkowy, dlatego tegoroczna parada przybierze niecodzienną formę.  Wrocławianie całymi rodzinami przejdą przez miasto w biało-czerwonych przemarszach, by wspólnie celebrować ten szczególny dzień – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław. Grupy wyruszą z czterech punktów miasta i połączą się na Placu Wolności, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Dwie trasy będą reprezentować biel, a dwie czerwień – podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzą na Placu wspaniałą biało-czerwoną flagę. Poszczególne trasy zaczynają się w symbolicznych dla Wrocławia miejsc: Placu Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia (najmłodsze dzieci dołączą do grup rekonstrukcyjnych przy Placu Legionów), z ulicy Powstańców Śląskich oraz Placu Społecznego.

Miejsca zbiórek:

·  Centrum Historii Zajezdnia ul. Grabiszyńska – zbiórka godz. 9.30, wymarsz godz. 10.00
·  Parking Pl. Solidarności – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30
·  Prosta 34, Grabiszyńska, pl. Legionów, Sądowa, Krupnicza, NFM, pl. Wolności
·  Parking al. Słowackiego/ul. Krasińskiego/poczta – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30,
·  Parking EPI Market ul. Swobodna/Powstańców Śl. – zbiórka godz. 10.00, wymarsz godz. 10.30

Plac Wolności, godz. 11:30

Głównym trzonem maszerujących grup będą przebrane dzieci i młodzież wrocławskich szkół. Oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem, paradą formacji mundurowych, z towarzyszeniem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych odbędą się przy udziale kilkunastu tysięcy zgromadzonych.

https://strefakultury.pl/wydarzenie/radosna-parada-niepodleglosci/

Pozostałe informacje dot. wydarzeń, które odbędą się we Wrocławiu podczas obchodów Święta Niepodległości:

https://www.wroclaw.pl/portal/dzien-niepodleglosci-11-listopada-2018-we-wroclawiu-wydarzenia?fbclid=IwAR2LvMzEUoi5LHg23-u57Iw-kNjF3Bb8S5sD81ATvpTdCSfI79DmtHnO7rA

2. Przemarsz ulicami miasta – Narodowy Marsz Niepodległości  11 listopada, godz. 16.30-22.00 (Przemarsz uzależniony od decyzji Wrocławskiego Sądu Apelacyjnego)

Trasa przemarszu:  rozpoczęcie plac przed Dworcem PKP, Kołłątaja, P. Skargi, pl. Dominikański, K. Wielkiego, Świdnicka, Rynek przejście dookoła i zakończenie przy fontannie, gdzie nastąpi zakończenie zgromadzenia.

Planowana liczba uczestników: 10.000 osób

3.  Bieg Niepodległości z wąsem 2018

11 listopada o godzinie 11:11 na Stadionie Olimpijskim wystartuje Bieg z wąsem, który jest wyjątkowym punktem  na biegowej mapie Polski. Kolejna, 6. już edycja organizowana przez stowarzyszenie Pro-Run Wrocław w tym roku skupi blisko 2000 miłośników aktywnego świętowania, którzy w nietypowy sposób będą mogli uczcić dzień 11 listopada.

Główne elementy wydarzenia zaplanowano na obszarze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu (al. Paderewskiego 35), a trasa wyprowadzi uczestników ze stadionu na ulice pobliskiego osiedla Zacisze. Łącznie zawodnicy pokonają dwie pętle, które przeszły atest PZLA.

Dla wszystkich uczestników, którzy pokonają dystans 10 kilometrów w zaplanowanym limicie 90 minut, przewidziano wyjątkowe pamiątkowe medale z motywem orła i wąsa marszałka Piłsudskiego zwieńczonymi razem łańcuchem. Dla najlepszej trójki kobiet i mężczyzn oraz w każdej kategorii wiekowej przewidziano specjalnie przygotowane szklane trofea.

Trasa o długości 10 kilometrów to nie jedyny dystans, jaki tego dnia mogą pokonać uczestnicy wydarzenia na Stadionie Olimpijskim. Osoby początkujące, ale również rodziny z dziećmi, mogą spróbować swoich sił w symbolicznym Biegu na Stulecie. Nieprzypadkowy jest tutaj dystans w przedziale od 1918 metrów do 2018 metrów..

Mapa z trasa biegu oraz szczegółowe informacje znajdziecie państwo tutaj: http://biegniepodleglosci.pro-run.pl/trasa/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułXIX-wieczny pałacyk w centrum Wrocławia niszczał przez 11 lat. Teraz przejdzie rewitalizację [ZOBACZ]  
Następny artykułPowstała pierwsza wypożyczalnia pojazdów elektrycznych we Wrocławiu!
Odkryj Wrocław na nowo