Dwa lata pełnoskalowej agresji, setki zniszczonych miast i wsi oraz miliony ludzi dotkniętych tragedią… Skala cierpienia jaką przyniosła inwazja Rosji na Ukrainę może być czasami trudna do zrozumienia. Wystawa zdjęć „Obrazy wojny”, którą Centrum Historii Zajezdnia ustawiło na ul. Świdnickiej (pomiędzy ul. Kazimierza a Operą Wrocławską), to rezultat nieprzerwanej dokumentacji skutków wojny oraz próba przybliżenia tej rzeczywistości.

Autorem zdjęć jest Patryk Jaracz, fotograf, którego prace koncentrują się na prawach człowieka w krajach Europy Wschodniej. W 2020 roku podczas fotografowania powyborczych protestów na Białorusi został aresztowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki i poddany torturom.

Od stycznia 2022 roku przebywa w Ukrainie, gdzie nieustannie dokumentuje skutki wojny.

Jego prace opublikowano m.in. w „The Times”, „Le Figaro”, „Die Zeit”, ZDF, „Das Erste”. W 2023 roku jego zdjęcie zostało nagrodzone przez UNICEF tytułem Zdjęcie roku, a na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Tokio uhonorowane Złotem w redakcji/konflikcie.

Wystawa „Obrazy wojny” składa się z 22 plansz i będzie prezentowana na ul. Świdnickiej do 10 marca 2024 r.; później zostanie przeniesiona na plac przed Centrum Historii Zajezdnia. Ekspozycja jest częścią przygotowanego przez Centrum Historii Zajezdnia cyklu wystaw „Zbrodnie Rosji”. Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/746906870733152

Fot. Iryna Marczenko/Centrum Historii Zajezdnia

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowa świetna wystawa w Muzeum Etnograficznym: Rzeczy Przysposobione
Następny artykułJest przetarg na zaprojektowanie remontu ulicy Powstańców Śląskich.
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.