Wyjątkowa wystawa w Muzeum Pana Tadeusza

0

Wystawa poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi w Muzeum Pana Tadeusza, to przede wszystkim jego autoportret przedstawiony na kilku filmach. Obraz poety składa się głównie z jego wypowiedzi o sobie, o sensie i bezsensie pisania.

Tadeusz Różewicz raczej nie udzielał wywiadów, nie występował w telewizji, ponieważ uważał, że jest manipulowany przez media. Może właśnie dlatego brakuje wypowiedzi, w których opowiadałby o swojej twórczości? Muzeum Pana Tadeusza przygotowało zatem wystawę Różewicz. Bez tekstu, gdzie pojawia się poeta i jego życie prywatne ukazane nie tylko poprzez wiersze i dramaty. Wystawa to zarówno komentarz Różewicza do jego życia, twórczości, jak i prezentacja poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, czytelników, podróży czy sensu pisania.

fot. mat. prasowe Muzeum Pana Tadeusza
fot. mat. prasowe Muzeum Pana Tadeusza

Wystawa składa się z trzech krótkich filmów, będące w niektórych momentach aforystycznymi wypowiedziami Tadeusza Różewicza. Dzięki nim zwiedzający zobaczy jego inne oblicze: człowieka dowcipnego, ironicznego, ale  również złośliwego i dobrze zorientowanego w popkulturze. Przy okazji można poznać poetę dzięki komentarzom krytyków, historyków literatury, przyjaciół. Wystawa przybliża jego osobę tym, którzy znają jego twórczość jedynie ze szkolnych podręczników i ukazuje jako sąsiada z ulicy obok.

Do 11 marca wstęp na wystawę jest darmowy. Trwają jednak prace, dzięki którym ekspozycja stanie się kolejnym stałym elementem Muzeum Pana Tadeusza. Rękopisy, archiwa i pamiątki zostały kupione przez Gminę Wrocław i przekazane Ossolineum. Część z nich została przekazana na wystawę Różewicz. Bez tekstu – nie są to jednak rękopisy czy brudnopisy, ale przedmioty towarzyszące poecie w codziennym życiu. Znajdują się w nich między innymi: portret matki, obraz Jerzego Nowosielskiego i Kazimierza Mikulskiego, kolekcja minerałów, malowane kawałki huby itd.

fot. mat. prasowe Muzeum Pana Tadeusza
fot. mat. prasowe Muzeum Pana Tadeusza

Różewicz. Bez tekstu – wystawa czasowa

15 grudnia 2017 – 11 marca 2018

Wstęp wolny

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMróz nie odpuszcza we Wrocławiu-lista placówek pomocniczych dla bezdomnych
Następny artykułTeatr Polski z wizytą w Brazylii!
Kocham Wroclaw
Odkryj Wrocław na nowo