Wrocławskie osiedle docenione! Znalazło się w nietypowym przewodniku

0

Wrocławskie osiedle docenione na nowej NIEMAPIE. NIEMAPA MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ to pierwszy przewodnik po pozytywnych przykładach rozwiązań przestrzennych z całej Polski. 

Jednym z takich przykładów, wybranych przez ekspertów, jest Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu. Oprócz tego, że jest tu miejsce na sklepy, szkoły, przychodnię, place zabaw i zieleń, to jeszcze mieszkania dostępne są dla każdego, na przykład seniorów, rodzin, singli, ludzi mniej i bardziej bogatych. 

– Z tym, że edukacja przestrzenna jest ważna i potrzebna zgodzimy się chyba wszyscy. Bardzo pozytywnie oceniam akcje które jej służą. NIEMAPA jest ciekawym narzędziem, z fajnie opracowaną grafiką. Mam nadzieję, że zostanie wykorzystana w wielu warsztatach, których efektem będzie lepszej jakości otaczająca nas przestrzeń. – mówi architekt – Robert Konieczny.

NIEMAPA prezentuje przykłady rozwiązań architektonicznych z całej Polski, zaprojektowanych tak, by służyły mieszkańcom z poszanowaniem przyrody. Przyjazne osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, dostępna dla wszystkich Szkoła Podstawowa nr 399 w Warszawie czy plac zabaw Kasztanowy Ogród Krakowian to tylko niektóre z miejsc wartych uwagi. Dzięki NIEMAPIE możemy też dowiedzieć się co należy do zadań plastyka miejskiego, urbanisty czy architekta krajobrazu. Przy pomocy tego darmowego przewodnika twórcy (Mamy Projekt) chcą pokazywać jak ważne jest odpowiedzialne projektowanie przestrzeni i że każdy z nas może tę przestrzeń obserwować, rozumieć, a także wpływać na to jak będzie ona wyglądała. Możemy partycypować w społecznych procesach powstawania nowych miejsc, brać udział w konsultacjach, głosować w budżecie obywatelskim, współpracować z sąsiadami czy oceniać proponowane przez miasta pomysły.

– Marzy mi się miasto przyjazne, w którym mogę czuć się bezpiecznie, zdrowo, pielęgnować relacje z bliskimi, czerpać inspiracje i budować dobrostan ze swoją rodziną i naturą. Na naszej najnowszej NIEMAPIE pokazujemy zebrane z całej Polski przykłady rozwiązań, które powodują, że żyje nam się lepiej. Chcemy pokazywać, że to, jak jest zorganizowana nasza przestrzeń, bardzo na nas wpływa, a rozmawianie o tym ze sobą wzajemnie jest kluczem do zmiany. NIEMAPA to narzędzie do takiego dialogu, stworzone przez ekspertów, a ilustrowane przez znakomitego Maćka Blaźniaka ze Studia Ładne Halo – mówi Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. 

NIEMAPA MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ powstała przy wsparciu Partnerów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Powszechna edukacja i poszerzający horyzonty dialog na tematy architektury i urbanistyki są bardzo ważne – mówi Anna Kulińska – Członek Krajowej Rady Izby Architektów: Cieszy nas rosnąca świadomość społeczna, ludzie, którzy doceniają swoje otoczenie jako wspólną wartość. Prowadzimy też program edukacyjny “Kształtowanie Przestrzeni”, w którym młodzież między innymi odkrywa, jaką rolę w kształtowaniu przestrzeni odgrywają urbaniści, architekci, władze miasta, a jaką może odegrać każdy z nas – jako mieszkaniec. 20-lecie Izby Architektów RP jest świetną okazją by przez NIEMAPĘ zachęcić nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny do troski o naszą wspólną przestrzeń.

Papierową wersję NIEMAPY MIASTO DOBRYCH ROZWIĄZAŃ można za darmo odebrać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wersja on-line do pobrania na stronie: https://niemapa.pl/niemapy/miasto-dobrych-rozwiazan/

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Alternatywny przewodnik po Wrocławiu. Czyli mało znane miejsca, które musisz zobaczyć!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Pralnia społeczna już zamknięta! Sponsor nie wyraził zgody na jej poświęcenie przez biskupa
Następny artykułMiasto wylosuje przedsiębiorców do prowadzenia mobilnych kawiarnii i punktów gastronomicznych!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.