Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych VOZILLA oficjalnie wystartuje 4 listopada. To pierwszy tego typu system w Polsce. Za miesiąc wrocławianie i turyści będą mogli skorzystać z miejskich aut elektrycznych na minuty. Do dyspozycji docelowo będzie 190 samochodów osobowych Nissan Leaf i 10 typu VAN. Zamiast kluczyka wystarczy smartfon.

Jak działa usługa?

Każdy, kto będzie chciał wypożyczyć auto, musi mieć prawo jazdy. Aby skorzystać z usługi należy pobrać na telefon aplikację i zarejestrować się w systemie. Aplikacja dedykowana stolicy Dolnego Śląska została stworzona przez operatora usługi, firmę Enigma. Samochód będzie można zarezerwować również za pośrednictwem strony internetowej www.vozilla.pl. Po weryfikacji danych i uruchomieniu aplikacji otrzymujemy informację o dostępnych samochodach w najbliższej okolicy. Rezerwujemy auto, potwierdzamy wynajem i możemy korzystać z usługi.

Nie będą potrzebne nam kluczyki. Aplikacja umożliwia otwieranie i zamykanie samochodu. Pozwala też sprawdzić stan naładowania akumulatora i szacowany zasięg auta. Jeśli będziemy chcieli wysiąść na kilka minut, nie trzeba będzie kończyć wypożyczenia. Możemy wtedy wybrać tryb postoju.

Co istotne, nie będziemy musieli zwracać auta do specjalnej stacji, wystarczy, że zostawimy je na legalnym i zgodnym z przepisami ruchu drogowego miejscu w wyznaczonym obszarze. Dodatkowo VOZILLA będzie miała dedykowane miejsca parkingowe w ścisłym centrum miasta. Użytkownicy nie będą musieli martwić się o ładowanie, tym zajmą się pracownicy wypożyczalni. Wszystkie pojazdy w ramach Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA będą ubezpieczone.

DSC_1150

Wrocław przyjazny autom elektrycznym

Według badań Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley 1 samochód w car-sharingu to do 13 aut prywatnych mniej w mieście. Przy 200 samochodach VOZILLI daje to ponad 2500 aut mniej, co potencjalnie przekłada się na miejsca parkingowe i skuteczną walkę ze smogiem (mniej emisji spalin i CO₂).

− VOZILLA to unikatowy na skalę europejską projekt. Jednorazowe wprowadzenie 200 samochodów elektrycznych przyczyni się do rozbudowy infrastruktury miasta o sieć szybkich ładowarek do pojazdów napędzanych energią elektryczną. Tak dynamiczny rozwój czyni Wrocław liderem e-mobility wśród polskich miast – mówi Paweł Luksic, prezes firmy Enigma, operatora Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA.

Użytkownicy systemu będą mogli korzystać z wielu przywilejów miejskich takich, jak m.in. darmowy parking w całym mieście, dedykowane VOZILLI miejsca parkingowe w ścisłym centrum Wrocławia, możliwość korzystania z większości pasów ruchu uprzywilejowanego (buspasy) czy wjazd w strefy zamknięte dla samochodów spalinowych. Wszystkie szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie www.vozilla.pl.

Auto VOZILLI: Nissan LEAF

Flotę VOZILLI będą stanowić Nissany LEAF. To obecnie jedne z najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych na świecie, idealne do codziennej jazdy po mieście. Zasięg auta to nawet 250 km, co w zupełności wystarczy do swobodnego poruszania się po mieście. Jest prosty w obsłudze, a automatyczna skrzynia biegów zapewnia cichą, łagodną i komfortową jazdę.

Każdy z samochodów posiada system odzyskiwania energii w trakcie hamowania – to oznacza, że w warunkach miejskich auto zużywa o wiele mniej energii niż na trasie.

Jazda na minuty

Naliczanie opłat w VOZILLI będzie proste, przejrzyste i powiązane tylko z jednym czynnikiem – czasem jazdy. Nie trzeba dodatkowo płacić za przejechane kilometry, a dzięki możliwości korzystania z buspasów będzie można poruszać się szybciej niż inne auta.Użytkownicy będą płacić złotówkę za każdą minutę wypożyczenia pojazdu. Jeśli zdecydują się zatrzymać, nie kończąc wypożyczenia, wtedy wystarczy zamknąć drzwi do pojazdu przez aplikację, a VOZILLA zmieni sposób naliczania opłat – za każdą minutę takiego postoju zapłacimy dziesięć groszy. Ponowne otwarcie pojazdu zmieni sposób naliczania z powrotem.

DSC_1148

Przetestuj VOZILLĘ

Prezentacja aut i możliwość przeprowadzenia pierwszych testów nastąpi 18 października. Od tego momentu będzie można zapisywać się do wypożyczalni. Kolejne okazje do poznania VOZILLI bliżej nadarzą się w dwa ostatnie weekendy października (21-22.10 oraz 28-29.10) podczas dni otwartych Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych VOZILLA w kilku wybranych punktach Wrocławia m.in. na pl. Solnym, pl. Wolności czy w okolicach pl. Grunwaldzkiego.

VOZILLA Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych, która już 4 listopada rozpoczyna funkcjonowanie we Wrocławiu znakomicie wpisuje się we Wrocławską Politykę Mobilności. Dla użytkowników przygotowaliśmy 200 dedykowanych miejsc parkingowych w tym 100 w obszarze Parku Kulturowego. Ponadto samochody podobnie jak taksówki będą mogły poruszać się po mieście wyznaczonymi bus pasami.– powiedziała Elżbieta Urbanek Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w Urzędzie Miejskim.

Bus-pasy, po których będą mogły się poruszać samochody VOZILLA: ul. Reymonta/Pomorska, Podwale, Trzebnicka, Piłsudskiego, pl. Teatralny, św. Jadwigi, Traugutta, Jedności Narodowej, Szewska, Robotnicza.

Lokalizacje 200 miejsc parkingowych:

1.        Pl. Solny – 4 miejsca

2.        Szajnochy – 3 miejsca

3.        Ruska -3 miejsca

4.        Rzeźnicza -3 miejsca

5.        Kiełbaśnicza -3 miejsca

6.        Łaciarska  -4 miejsca

7.        Uniwersytecka – 4 miejsca

8.        Wita Stwosza – 4 miejsca

9.        Piaskowa – 3 miejsca

10.        Kotlarska -4 miejsca

11.        Kraińskiego – 4 miejsca

12.        Styki i Kossaka – 4 miejsca

13.        Purkyniego – 4 miejsca

14.        Al. Słowackiego  – 4 miejsca

15.        Ofiar Oświęcimskich – 3 miejsca

16.        Leszczyńskiego -4 miejsca

17.        Nowa -4 miejsca

18.        Modrzejewskiej -4 miejsca

19.        św. Antoniego -2 miejsca

20.        Włodkowica – 3 miejsca

21.        Cieszyńskiego – 4 miejsca

22.        Ostrów Tumski – 4 miejsca

23.        Staromłyńska – 2 miejsca

24.        pl. Kościuszki – 4 miejsca

25.        ks. Witolda – 3 miejsca

26.        Dubois -6 miejsca

27.        Sokolnicza – 4 miejsca

28.        pl. Orląt Lwowskich – 4 miejsca

29.        pl. Legionów – 4 miejsca

30.        Gabrieli Zapolskiej – 4 miejsca

31.        Bałuckiego – 3 miejsca

32.        Dworzec Główny (ul. Sucha)-  3 miejsca

33.        Rejtana – 3 miejsca

34.        Kołłątaja – 3 miejsca

35.        Dobrzyńska – 4 miejsca

36.        Mazowiecka – 3 miejsca

37.        pl. Powstańców Warszawy – 4 miejsca

38.        Hoene-Wrońskiego – 4 miejsca

39.        Wybrzeże Wyspiańskiego – 4 miejsca

40.        Łukasiewicza – 3 miejsca

41.        Norwida – 3 miejsca

42.        Wystawowa – 4 miejsca

43.        Jedności Narodowej – 3 miejsca

44.        Wielka – 4 miejsca

45.        Bolesława Drobnera – 3 miejsca

46.        Curie-Skłodowskiej  – 3 miejsca

47.        Joliot-Curie – 4 miejsca

48.        Na Grobli – 3 miejsca

49.        Piłsudskiego – 3 miejsca

50.        Kamienna  – 4 miejsca

51.        Andrzeja Waligórskiego – 3 miejsca

52.        Odrzańska – 3 miejsca

53.        Powstańców Śląskich – 4 miejsca

54.        al. Hallera – 3 miejsca

55.        pl. Pereca – 3 miejsca

56.        Hercana – 3 miejsca

57.        Bujwida – 3 miejsca

We Wrocławiu….. Na dzień 15.09.2017 zarejestrowanych jest 150 pojazdów z napędem elektrycznych (energia elektryczna jako paliwo podstawowe), w tym:

–        samochody  osobowe         74
–        samochody ciężarowe               5
–        pozostałe: pojazdy samochodowe inne, motorowery, motocykle

Już dziś we Wrocławiu udział samochodów elektrycznych i spalinowych – stanowi  10% wszystkich zarejestrowanych w Polsce, po uruchomieniu wypożyczalni będzie kolejnych 200 aut.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOdziemienie – niezwykły koncert i wystawa malarska
Następny artykułWrocławskie Bulwary Książęce najlepszą inwestycją w Polsce!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.