Wrocławska Dzielnica Wzajemnego Szacunku – czyli o czterech wyznaniach, które mogą istnieć w jednym miejscu

0

Wrocław to niezwykłe miasto na mapie Polski. Jedno z najstarszych, o bogatej i bardzo burzliwej historii. Przechodzące z rąk do rąk. Miasto na styku granic i przenikających się kultur. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj powstała Dzielnica Wzajemnego Szacunku, zwana również Dzielnicą Czterech Wyznań.

Niedaleko Rynku, w odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie, swoje miejsca spotkań mają wierni czterech religii – katolicy, żydzi, protestanci i prawosławni.

W 1995 roku, po serii ataków wymierzonych w Synagogę pod Białym Bocianem i Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy zaczęto się zastanawiać, jak rozwiązać ten problem.

Tak narodziła się idea Dzielnicy Wzajemnego Szacunku

Pomysł był prosty – nietolerancja i nienawiść najczęściej bierze się z niewiedzy i strachu przed obcym. Trzeba zatem się nawzajem poznać. I tak zaczęły się wspólne działania przedstawicieli wszystkich wyznań – nabożeństwa ekumeniczne, wspólne obchodzenie świąt, akcje edukacyjne. Szczególnie skupiono się na najmłodszych tworząc inicjatywę „Dzieciaki” propagującą wśród dzieci idee tolerancji i wzajemnego szacunku.

W 2005 roku została utworzona ścieżka kulturowa łącząca kościół Opatrzności Bożej, Synagogę pod Białym Bocianem, kościół św. Antoniego i Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy.

KOŚCIÓŁ OPATRZNOŚCI BOŻEJ

Nieduży kościół znajdujący się przy ulicy Kazimierza Wielkiego przyciąga uwagę swoją prostotą i elegancją. Został wybudowany jako kalwiński zbór specjalnie dla pruskich królów odwiedzających pobliski Pałac Królewski.

Po II wojnie światowej zbór został przekazany kościołowi ewangelicko-augsburskiemu.

Pomimo zmiany narodowości wiernych, uszanowano poprzednich gospodarzy świątyni – we wnętrzu zachowano tablice upamiętniające poległych w trakcie I wojny światowej i wojen napoleońskich.

SYNAGOGA POD BIAŁYM BOCIANEM

Synagoga pod Białym Bocianem jako jedyna bożnica przetrwała koszmar Nocy Kryształowej. Uratowało ją położenie w ścisłym centrum, w zwartej zabudowie i obawa przed wybuchem pożaru w centrum Starego Miasta.

Po II wojnie światowej synagoga ze względu na brak funduszy niszczała, wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk i popadała w coraz większą ruinę.

Dopiero w 1996 roku pełne prawa do Synagogi pod Białym Bocianem wróciły do Wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Równocześnie zaczęły się wieloletnie prace renowacyjne, których efekty możemy podziwiać dzisiaj.

KOŚCIÓŁ ŚW. ANTONIEGO

Wciśnięty w zwarta zabudowę, kościół św. Antoniego bardzo łatwo pominąć. Dopiero z drugiej strony ulicy możemy podziwiać jego barokową elewację. Pierwotnie świątynia została wzniesiona dla franciszkanów, wielokrotnie zmieniała swoich gospodarzy, aż została przekazana ojcom paulinom.

Wnętrze kościoła ma wiele tajemnic, które czasem zdradza. Jak na przykład nieznany obraz Michaela Willmanna przedstawiający św. Jana Kapistrana.

CERKIEW NARODZENIA PRZENAJŚWIĘTSZEJ BOGARODZICY

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy idealnie podsumowuje ideę Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Początkowo była to świątynia katolicka, w XVI wieku przeszła w ręce protestantów, zaś po odbudowie ze zniszczeń wojennych przekazano ją Kościołowi Prawosławnemu.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: DACH Dominikańska znów będzie otwarty! Koncerty, potańcówki, silent disco i wiele więcej
Następny artykułNajwiększy festiwal sztuki ulicznej wraca do Wrocławia! Busker Tour 2023