Wrocław na weekend: 7 najciekawszych wydarzeń [22-24 czerwca 2018]

0

W ten weekend ma być troszkę chłodniej niż w poprzednie (co nie oznacza, że będzie zimno!), więc warto wykorzystać sprzyjającą pogodę. Przygotowaliśmy zestawienie 7 interesujących atrakcji dla każdego – począwszy od miłośników historii i zwiedzania, wielbicieli pikników rodzinnych, a na wielbicielach fotografii kończąc. 

Nowa wystawa w Centrum Historii Zajezdnia

Wystawa „Stacja przesiadkowa Wrocław… i dalej…” opowiadania o losach społeczności żydowskiej w powojennym Wrocławiu.

Wystawa została podzielona na dwie części – jedna z nich porusza tematy związane z życiem społeczności żydowskiej po wojnie, a druga opowiada w jaki sposób ich kultura, religia i polityka odrodziła się w dzisiejszym Wrocławiu.

Zostaną również przedstawione dzieła Saravala, które stał się istotnym pomostem łączącym historię niemieckiego Breslau i polskiego Wrocławia.

Ekspozycja będzie dostępna do 29 lipca, a zwiedzający będą mogli zobaczyć na niej unikalne fotografie ze zbiorów: Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Ossolineum, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Bente Kahan oraz Jerzego Kichlera.

Wstęp wolny.

Wystawa:  21 czerwca – 29 lipca

Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184
Strona internetowa 

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

XI Festiwal Wysokich Temperatur

To jedyna taka otwarta impreza artystyczna w Polsce, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą z innymi. Pokażą swoje talenty od „kuchni”. Wydarzenie odbędzie się w pracowniach i ogrodzie wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a udział z pewnością weźmie kilka tysięcy osób.

Hasłem tegorocznego festiwalu będzie „Sztuka na pierwszy ogień”, czyli idea przyświecająca artystom i uczestnikom, którzy spotkają się na licznych pokazach, warsztatach i wystawach. Zaprezentują się m.in. twórcy szkła, ceramiki i metalu.

Wstęp wolny

Kiedy? 22-24 czerwca

Akademia Sztuk Pięknych, Generała Romualda Traugutta 19/21
Szczegółowy program

fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Wielkie otwarcie Cafe Równik

Już dzisiaj, 22 czerwca, na wrocławskim Nadodrzu otworzy się kawiarnia Cafe Równik. Rolę barmanów i kelnerów będą pełniły osoby z niepełnosprawnością intelektualną. To pierwsze takie miejsce we Wrocławiu!

30 pierwszych gości wypije kawę za darmo.

Cafe Równik, ul. Jedności Narodowej 47

rownik-jpg

 

Wystawa: „Moda” Milton H. Greene – Fotografie

Kolejna wystawa amerykańskiego fotografia Miltona H. Greene’a, który zasłynął w latach 50. i 60. jako fotograf takich gwiazd jak Audrey Hepburn i Frank Sinatra, zawitała do Wrocławia.

Kolekcja liczy ponad trzy tysiące oryginalnych fotografii, które zostały zakupione przez Halę Stulecia kilka lat temu. Wystawa była prezentowana już wielokrotnie. Co ją wyróżnia? Bogactwo motywów, w które obfituje praca.

Moda to kwintesencja twórczości fotografa – na kilku prezentowanych zdjęciah kumulują się wszystkie doświadczenia autora: jako artysty, reportera i obserwatora życia. Na fotografiach zrobił prawdziwy pokaz mody, spektakl teatralny za sceną.

Na wystawie w Sali Cesarskiej Hali Stulecia oglądać można ponad 130 fotografii.

Wstęp biletowany

Kiedy? 22 czerwca – 29 lipca

Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Strona internetowa 

MODA-hd-poziom-jpg

 

Noc Świętojańska w Centrum Kultury Zamek

Tegoroczna leśnicka Noc Świętojańska ma charakter pikniku rodzinnego, który odbędzie się w otoczeniu Zamku – na tarasach, w amfiteatrze i parku krajobrazowym. Program pozwoli na miłe i twórcze spędzenie wolnego czasu.

W programie m.in. jarmark produktów regionalnych, warsztaty plecenia wianków, warsztaty stempelkowe i zabawy śpiewane dla dzieci.

Oprócz tego będzie można wziąć udział w koncertach. Wystąpią – kapela Brodow, czyli polski zespół folkowy, kapela Timingeriu i inni. O 21.30 nad Bystrzycą przejdzie Parada, podczas której będzie można wrzucić wianek do rzeki.

Kiedy? 23 czerwca od godziny 14.00

Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1
Szczegółowy program 

noc-swietojanska-zmek-png

 

11. Festiwal Kalejdoskop Kultur

Już jutro, 23 czerwca, na Wyspie Słodowej będzie można wziąć udział w kolejnym Festiwalu Kalejdoskop Kultur. Impreza skupia się przede wszystkim na wielokulturowości Wrocławia i Dolnego Śląska.

Na scenie zaprezentują się zespoły prezentujące kulturę ukraińską, łemkowską, tatarską, romską, karaimską i niemiecką. Natomiast gośćmi specjalnymi będą grupy taneczne z Gruzji i Ukrainy.

Nie zabraknie również zabaw dla dzieci, a także warsztatów rękodzieła i etnicznej kuchni dla smakoszy.

O godzinie 13.00 w wrocławskiego Rynku ruszy kolorowa parada, a później, już na Wyspie Słodowej rozpoczną się liczne koncerty plenerowe i piknik.

Wstęp bezpłatny

Kiedy? Sobota 23 czerwca

Gdzie? Wyspa Słodowa Wrocław

Program  

kalejdoskop-2018-png

„Broń palna XX wieku” – wycieczka

Muzeum Militariów serdecznie zaprasza na oprowadzenie tematyczne po wystawie stałej „Broń palna XX wieku”. Wycieczki będą odbywać się w kilku dziesięciu terminach, a udział w nich jest zupełnie darmowy.

Z oprowadzenia przez przewodnika będzie można skorzystać aż do końca września.

Terminy:

 • 17 czerwca, godz. 11.00 i 12.30
 • 24 czerwca, godz. 11.00 i 12.30
 • 1 lipca, godz. 11.00 i 12.30
 • 8 lipca, godz. 11.00 i 12.30
 • 15 lipca, godz. 11.00 i 12.30
 • 5 sierpnia, godz. 11.00 i 12.30
 • 12 sierpnia, godz. 11.00 i 12.30
 • 2 września, godz. 11.00 i 12.30
 • 9 września, godz. 11.00 i 12.30
 • 16 września, godz. 11.00 i 12.30
 • 23 września, godz. 11.00 i 12.30
 • 30 września, godz. 11.00 i 12.30

Nie obowiązuje rezerwacja miejsc. Zbiórka w hallu głównym Arsenału Miejskiego przy ul. Cieszyńskiego 9.

Odwiedzających oprowadzi wolontariusz Jakub Gil.

Muzeum Militariów, ul. Antoniego Cieszyńskiego 9
Strona internetowa

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPiękny Wrocław – XXVIII edycja konkursu rozstrzygnięta! [Zobacz wyniki]
Następny artykułKulinarne biuro podróży, czyli powitanie wakacji we Wroclavii [KONKURSY, WARSZTATY GOTOWANIA, SURFOWANIE NA DESCE]
Odkryj Wrocław na nowo