Wrocław vs Łódź, które miasto jest lepsze do życia? Porównanie

0

Wybór miejsca do życia i mieszkania nie jest łatwy. Wiele miast w Polsce ma swoje zalety i wady. W jednych warto mieszkać, inne lepiej omijać z daleka. Jednym z ciekawszych miast w Polsce jest Łódź, wciąż dynamicznie rozwijająca się w różnych gałęziach przemysłu czy turystyki. Czy jest jednak lepszym miejscem do życia niż Wrocław? Porównajmy!

Wrocław vs Łódź — liczba mieszkańców i powierzchnia

Zarówno Wrocław, jak i Łódź są jednymi z większych miast Polski.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikował wyniki Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, wynika jednak, że Wrocław stał się trzecim, największym miastem w Polsce. Tym samym, mając 673 tysiące mieszkańców, Wrocław wyprzedził w rankingu Łódź, która ma obecnie 670,6 tysiąca mieszkańców. Po inwazji Rosji na Ukrainę, do Wrocławia przyjechało dodatkowo ponad 150 tys. obywateli Ukrainy.  

Czy to lepiej, czy gorzej? Jeśli chodzi o ilość mieszkańców, jest to liczba właściwie porównywalna. Jeśli chodzi o powierzchnię, to także jest ona do siebie zbliżona. Łódź zajmuje bowiem 293,2 km2, a Wrocław – 292,8 km2.

Czy te różnice znacząco wpływają na jakość życia? Niespecjalnie. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Wrocław vs Łódź — ceny mieszkań

Na jakość życia wpływa jednak z pewnością cena za m2 mieszkania w obu miastach. Wrocław niestety plasuje się w czołówce najdroższych miast w Polsce pod tym względem. Wpływ na ceny ma wiele czynników, jednak różnica między Wrocławiem a Łodzią w tym przypadku jest dość znaczna. Cena za 1 m2 mieszkania we Wrocławiu plasuje się w okolicach 9388 zł, podczas gdy w Łodzi jest to „zaledwie” 7000 zł

Wrocław vs Łódź — komunikacja miejska

Łódź ma szeroko rozwiniętą, nowoczesną komunikację miejską. Podobnie jak we Wrocławiu możesz przemieszczać się po mieście tramwajem lub autobusem. Na terenie Łodzi obowiązują również bilety czasowe (od 20 do 60 minut) oraz bilety jednodniowe i krótkookresowe. Możesz je nabyć zarówno w kioskach, jak i biletomatach, a także w tramwajach czy autobusach.

W przeciwieństwie do Wrocławia w Łodzi możesz za bilety w niektórych autobusach zapłacić również gotówką.

Porównując jednak oba systemy, nie można nie zauważyć większych inwestycji w tabor po stronie komunikacji miejskiej Wrocławia. Szersza jest również oferta biletowa, a we wszystkich autobusach i tramwajach znajdziesz biletomaty. Za bilety zapłacisz wyłącznie kartą. 

Bilety MPK w Łodzi są jednymi z najdroższych w Polsce:

  • bilet jednorazowy do 20 minut: 4,40 zł normalny, 2,20 zł ulgowy
  • bilet jednorazowy do 40 minut: 5,60 zł normalny, 2,80 zł ulgowy
  • bilet jednodniowy: 18 zł normalny, 9 zł ulgowy

Ceny biletów MPK we Wrocławiu:

  • bilet jednorazowy: 4,60 zł normalny, 2,30 zł ulgowy
  • bilet jednorazowy do 15 minut: 3,20 zł normalny, 1,60 zł ulgowy
  • bilet jednodniowy do 30 minut: 4,0 zł normalny, 2,0 zł ulgowy
  • bilet jednodiowy: 15,0 zł normalny, 7,50 zł ulgowy

Wrocław vs Łódź — a co z rozrywką?

Zarówno Wrocław, jak i Łódź dysponują szerokim spektrum oferty artystyczno — rozrywkowej. Podczas gdy we Wrocławiu odwiedzisz zarówno Teatr muzyczny Capitol, Teatr Polski, Teatr Współczesny, Operę, jak i inne miejsca, to w Łodzi skorzystasz z oferty Teatru Powszechnego czy Teatru Nowego. Zarówno w Łodzi, jak i we Wrocławiu znajdziesz równiesz bardzo rozwiniętą ofertę wydarzeń kulturalnych, które warto odwiedzać. Nie można tutaj również zapominać o nocnym życiu.

We Wrocławiu możesz bawić się zarówno na Rynku, jak i w Pasażu Niepolda. W Łodzi taką samą funkcję pełni ul. Piotrkowska. 

Niezależnie więc od Twojego wyboru ciekawe miejsca, zabytki i zalety znajdziesz w każdym z omawianych miejsc. Warto jednak dodać, że mieszkańcy każdego z tych miast kochają swoje miejsce do życia i nie zamieniliby go z żadnym innym. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

Wrocław vs Łódź – zieleń w mieście

Najwięcej zieleni spośród wszsytkim miast Polsce jest w Poznaniu. A jak w zielonym rankingu wypada Wrocławi i Łódź?

Lepiej jest w stolicy Wielkopolski. Tu powierzchnia parków, lasów, ogrodów i innych zielonych terenów wynosi 19 %. We Wrocławiu jest o 1 % mniej zieleni. 

W Łodzi znajduje się ponad 30 miejskich parków, w tym 11 zabytkowych pod opieką konserwatora, Ogród Botaniczny, Ogród Zoologiczny, liczne skwery, zieleńce oraz nowopowstające parki kieszonkowe. Ponadto, tereny leśne w mieście, w szczególności Las Łagiewnicki (o powierzchni 1205 ha), zasługują na uwagę, gdyż stanowią największy kompleks leśny w Europie znajdujący się w granicach administracyjnych miasta.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Łódź (@kochamlodz)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław czy Kraków. Które miasto jest ładniejsze?

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWieżowce w przedwojennym Wrocławiu. Kto o tym marzył?
Następny artykułNowy zarząd wrocławskiego MPK. Kim jest nowy prezes?
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.