Wrocław: Uwaga płazy! Na Maślicach stanęły tablice chroniące żaby i ropuchy

0
fot. ZDiUM

Jakiś czas temu informowaliśmy o ustawianiu w mieście (a dokładniej na Psim Polu) tablic przy drogach, które mają chronić jeże. Teraz we Wrocławiu pojawiły się kolejne nietypowe znaki. Tym razem spotkamy je na Maślicach. Mają informować kierowców, że w pobliżu drogi, którą przejeżdżają występuje duża liczba płazów.

– Projekt był dla nas nas ważny z dwóch powodów – wyjaśnia Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa ZDiUM. – Po pierwsze miasto Wrocław w ramach kampanii „Dzikie w mieście” chce chronić dzikie zwierzęta oraz promować pozytywne zachowania, które pokazują, jak wspierać zwierzęta w miastach i eliminować potencjalne sytuacje konfliktowe z ludźmi. Po drugie po konsultacjach ze Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ, jak również po analizie otrzymanych zgłoszeń oraz posiadanych danych, uznaliśmy, że drogi i towarzysząca im infrastruktura stwarzają w miastach na tyle istotną barierę dla migracji zwierząt, będąc jednocześnie przyczyną śmierci wielu z nich, że warto pomyśleć o tablicach informacyjnych dla kierowców.

fot. ZDiUM

Tak rozpoczął się projekt dotyczący ochrony dzikich zwierząt na drodze, którego kontynuacją jest zaprojektowanie i wyniesienie tablicy informacyjnej „Uwaga Płazy”.

– W tym przypadku o wsparcie zwróciła się do nas Rada Osiedla Maślice, która co roku we współpracy z lokalną społecznością oraz innymi instytucjami, organizuje akcję przenoszenia płazów – dodaje Piątek. – W ten sposób chcemy chronić dzikie zwierzęta na naszych drogach i pokazywać, że bardzo duża część zwierząt przekracza drogi, a pobocza pełnią również funkcję szlaków dla niektórych gatunków, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia kolizji.

Nowa tablica informacyjna uzyskała pozwolenia z Wydziału Architektury i Budownictwa oraz z Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, a montaż pierwszych dwóch znaków na odcinku od skrzyżowania al. Śliwowa – ul. Rędzińska do styku z ul. Ślęzoujście odbył się w dniu 6 kwietnia br.

mat. ZDiUM Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNa Partynicach powstanie nowa strefa relaksu i rekreacji! PartyNICE
Następny artykułPomoc drogowa sposobem na każdą awarię na drodze
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.