a

Kolejne nowo wyremontowane sale, pomieszczenia szkolne i gimnastyczne. Więcej klas i oddziałów przygotowawczych w placówkach oświatowych. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają na blisko 95 tys. dzieci, które 1 września rozpoczną nowy rok szkolny.

Koniec wakacji, czas rozpocząć nowy rok szkolny 2022/2023. 1 września do placówek oświatowych prowadzonych przez Wrocław pójdzie blisko 95 tys. dzieci, w tym ponad 6,4 tys. po raz pierwszy usiądzie w szkolnych ławkach. Do szkół podstawowych uczęszczać będzie ok. 47,4 tys. uczniów, do ponadpodstawowych ponad 29,8 tys., a do przedszkoli ponad 17,6 tys.

By zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mieli jak najbardziej komfortowe warunki nauki i pracy, w wakacje realizowano niezbędne prace remontowe i budowlane w blisko 80 placówkach oświatowych. Miasto przeznaczyło na to ok. 63 mln złotych. Większość z tych letnich prac już została lub w najbliższych tygodniach zostanie ukończona. Pozostałe potrwają do końca tego bądź przyszłego roku.

– Wakacyjne prace budowlane objęły m.in.: remonty i przebudowy pomieszczeń szkolnych, boisk, sanitariatów czy instalacji elektrycznych, a także remonty toalet, portierni, węzłów żywieniowych, modernizację wentylacji, wymianę drzwi, okien i oświetlenia czy dostosowanie budynków do wymogów przepisów przeciwpożarowych – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu.

Pierwsze zajęcia w nowej hali sportowej przy ul. Haukego-Bosaka

1 września zostanie oddana do użytku nowoczesna hala sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym nr XIII we Wrocławiu. Znajdują się w niej m.in.: wielofunkcyjna sala sportowa, siłownia, sale do fitnessu, tańca, sala do szermierki dla znajdującej się w pobliżu SP nr 85, szatnie, toalety oraz pomieszczenia techniczne. Ważnym elementem inwestycji jest również podziemny parking.

– To jedna z najnowocześniejszych sal gimnastycznych we Wrocławiu. Wiemy, że uczniowie, ale i nauczyciele z niecierpliwością czekają na jej otwarcie. Dlatego wierzymy, że młodzież z jeszcze większą ochotą i większym zapałem będzie ćwiczyć i wzmacniać swoją kondycję fizyczną – mówi Piotr Pitura, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr XIII we Wrocławiu.

Halę ze szkołą łączy dobudowany na poziomie pierwszego piętra łącznik, dzięki któremu uczniowie nie będą zmuszeni wychodzić z placówki, aby dostać się na zajęcia sportowe. Po lekcjach łącznik będzie zamykany, ale do budynku hali sportowej będzie można się dostać osobnym wejściem.  Obiekt kosztował ponad 20,3 mln złotych.

Ukraińscy uczniowie i klasy przygotowawcze

Wśród przedszkolaków i uczniów, którzy rozpoczną nowy rok szkolny są też ukraińscy uchodźcy. Obecnie najwięcej jest zapisanych do wrocławskich szkół podstawowych – ponad 7 tys., do szkół ponadpodstawowych (z danych na czerwiec) ponad 600, do przedszkoli 1,3 tys. Ilu z nich faktycznie rozpocznie naukę we wrocławskich placówkach? To się okaże w pierwszych tygodniach września.

– Codziennie do naszych placówek oświatowych spływają podania uchodźców z Ukrainy, którzy chcą zapisać swoje dzieci. Dlatego nie ukrywamy, że jest to dla nas duże wyzwanie, robimy jednak wszystko, by mu sprostać. Jak na razie, w ramach możliwości, staramy się przyjmować wszystkich chętnych, ale należy pamiętać, że jeżeli ta liczba będzie gwałtownie wzrastać, może dojść do sytuacji, w której niestety będziemy zmuszeni odmawiać – przyznaje Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

By zapobiec takiej sytuacji, we wrześniu otwartych zostanie ponad 70 oddziałów przygotowawczych*, czyli klas dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. W szkołach podstawowych powstanie 61 oddziałów oraz przynajmniej 12 w szkołach ponadpodstawowych (przed wakacjami było ich w sumie 54, a przed wybuchem wojny 41).

Poza tym, wrocławskie placówki wykorzystają też możliwość zwiększenia liczby miejsc w grupach przedszkolnych z 25 do 28 dzieci oraz w klasach I-III szkół podstawowych z 25 do 29 dzieci.

Poza tym, we współpracy z UNICEF-em otwartych zostanie we wrześniu pięć centrów nauki zdalnej dla uczniów z Ukrainy, którzy w tych właśnie centrach, łączyć się będą online i realizować obowiązek nauki w ukraińskim systemie oświaty.

Także wspólnie z UNICEF-em Wrocław realizuje program mający na celu zebranie informacji o osobach z Ukrainy posiadających uprawnienia pedagogiczne, a także chcących podjąć pracę we wrocławskich placówkach oświatowych na stanowiskach pomocy nauczyciela lub asystenta. Chętni mogą zapisywać się do specjalnie utworzonej bazy, z której korzystać mogą dyrektorzy szkół. Już wpisało się do niej blisko tysiąc osób.

Więcej https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/baza-ukrainskich-nauczycieli-wroclaw-jak-sie-zglosic-ankieta-instrukcja.

*Oddziały przygotowawcze to klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. W klasie przygotowawczej realizowanych jest 11 godzin języka polskiego, w tym do 6 godzin języka polskiego jako obcego, a także zajęcia tematyczne. Prowadzą je nauczyciele poszczególnych przedmiotów, którzy mogą być wspomagani przez pomoc nauczyciela władającą rodzimym językiem ucznia. W każdej tego typu klasie może być max. 25 uczniów (co też się zmieniło, bo pierwotnie było max. 15 uczniów).

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułHoli Święto Kolorów we Wrocławiu: Kolorowe zakończenie lata na Wyspie Słodowej!
Następny artykułWrocław: Na Nadodrzu odbędzie się Wielka Biesiada! WSTĘP WOLNY
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.