Wrocław: Otwarcie Restauracji Tarasowej w Hali Stulecia. Czy w końcu będzie można naprawdę dobrze zjeść przy Pergoli?

0

Czy w końcu będzie można naprawdę dobrze zjeść przy Pergoli? Hala Stulecia jutro tj. w środę 8 czerwca o godz. 14.00 otworzy zapowiedziany jeszcze w zeszłym roku, nowy koncept gastronomiczny – Restaurację Tarasową.

Jaka będzie? Osadzona w historii, ale nowoczesna, ambitna, ale nieprzekombinowana, przede wszystkim bardzo wrocławska. 

Perła modernizmu, katedra demokracji, ale najczęściej po prostu miejsce relaksu. Kompleks Hali Stulecia tworzą Wrocławskie Centrum Kongresowe, Pergola z Fontanną Multimedialną, Plac pod Iglicą i sama Hala Stulecia. To jedyny obiekt we Wrocławiu wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, absolutna wizytówka Dolnego Śląska i Wrocławia. Teraz to jedno z najważniejszych miejsc spotkań w mieście spotkań Wrocławiu doczekało się nowej restauracji i wygląda na to, że w końcu będzie można naprawdę dobrze zjeść przy Pergoli. 

– Wraz z wyremontowaną Halą Stulecia i Fontanną Multimedialną, otwarte w 2010 roku Wrocławskie Centrum Kongresowe dało nowy blask całemu kompleksowi, stawiając na pierwszym miejscu realizację różnych potrzeb mieszkańców Wrocławia. Teraz czas na restaurację, czyli pyszną kuchnię w otoczeniu zabytku klasy światowej. Jestem pewien, że nowa aranżacja wnętrza restauracji i nowa oferta gastronomiczna spełni oczekiwania wrocławian i turystów. Będzie pięknie, pysznie i bardzo wrocławsko – mówi Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia

Wrocławskie Centrum Kongresowe przeszło w latach 2009-2010 kompleksowy remont. Od tego czasu przez kilka lat restaurację prowadził najemca zewnętrzny. W 2020 roku nastąpiło rozwiązanie umowy z dotychczasowym restauratorem, a zarząd Hali Stulecia w porozumieniu z właścicielem podjął decyzję, aby samodzielnie stworzyć kompleksową ofertą gastronomiczną, zapewniając tym samym najwyższą możliwą jakość tych usług. Część zmian została już wprowadzona – spółka świadczy usługi cateringowe, głównie na potrzeby wydarzeń dziejących się w Hali, ale nie tylko. Dużym powodzeniem cieszyły się też wprowadzone latem zestawy piknikowe. Teraz przyszedł czas na otwarcie dobrej restauracji, której tak bardzo wyczekują wrocławianie. Docelowo w przeciwległej części budynku powstanie również bistro, które dopełni ofertę gastronomiczną. 

Pawilon letni, w którym mieściła się pierwsza Restauracja Tarasowa, zaprojektował na potrzeby Wystawy Stulecia w 1913 roku architekt Hali Stulecia Max Berg. Podstawowym założeniem projektu było zapewnienie najlepszego widoku na Tereny Wystawowe, zwłaszcza Pergolę i staw, które z kolei zostały zaprojektowane przez Hansa Poelziga – drugiego członka genialnego teamu. Max Berg i Hans Poelzig ściśle ze sobą współpracowali przy tym ogromnym przedsięwzięciu, jakim było powstanie kompleksu Hali Stulecia i Terenów Wystawowych. Przez ponad sto lat działało tu wiele przedsięwzięć gastronomicznych, mniej lub bardziej docenianych przez wrocławian. Jako wrocławianin, ale też osoba naukowo i zawodowo związana z Halą Stulecia bardzo się cieszę, że nową Restaurację Tarasową będzie prowadzić sama Hala Stulecia. Miejsce będąc osadzone w historii i tradycji, jednocześnie jest formalnie nowoczesne, a jego załoga patrzy w przyszłość, tak jak robił to zawsze Max Berg – mówi dr Jerzy Ilkosz – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu, wybitny znawca historii i architektury kompleksu Hali Stulecia.

Wsłuchując się przede wszystkim w głosy mieszkańców Wrocławia i innych gości, doskonale wiedzieliśmy, jak bardzo wszyscy czekają na naprawdę dobre jedzenie w tym miejscu. Właśnie dlatego najwyższa jakość była naszym najważniejszym założeniem w zmianach, które wprowadzamy sukcesywnie już od jakiegoś czasu. A zaczęliśmy od ludzi, bo to oni są najważniejsi. Misję kulinarnej rewolucji w kompleksie Hali Stulecia powierzyliśmy osobie zdolnej, niezwykle ambitnej, ale też bardzo doświadczonej. Katarzyna Daniłowicz jako Executive chef odpowiada za całą gastronomię kompleksu. Nadzoruje zarówno działalność naszego bistro, cateringu, cukierni, ale przede wszystkim jest autorką kulinarnej koncepcji Restauracji Tarasowej – mówi Jakub Grudniewski, prezes Hali Stulecia.

Jedzenie

Gdy zaczynaliśmy pierwsze rozmowy o tym, jaka powinna być nowa Restauracja Tarasowa, dla wszystkich oczywistym było, że w jakiejś mierze musi ją definiować miejsce i jego historia. Miejsce rozumiane jako kompleks Hali Stulecia, ale też szerzej – jako Wrocław i Dolny Śląsk, bo kompleks jest ich wizytówką i jedną z najważniejszych atrakcji. Jednak historia to niekoniecznie wielkie bitwy, ale przede wszystkim ludzie i ich historie, często nieoczywiste i skomplikowane. To historia codzienności jest dla nas największą inspiracją, ale kuchnia Restauracji Tarasowej nie będzie kuchnią historyczną. Sięgamy po inspiracje zarówno do czasów sprzed powstania Hali Stulecia, z czasów jej otwarcia, ale też tych późniejszych – no bo jak tu mówić o kuchni wrocławskiej bez ujęcia wpływów na przykład kuchni kresowej? W pierwszej odsłonie naszej karty kresowe inspiracje można znaleźć między innymi w botwinie z ryb. Proponujemy nowoczesne interpretacje często tradycyjnych potraw, odkrywając na nowo niekiedy zapomniane składniki, produkty, połączenia czy receptury. Stawiamy na lokalność i sezonowość, dlatego karta będzie krótka i wraz z porą roku całkowicie zmieniana. Jeśli musimy pokusić się o krótką definicję – będzie to nowoczesna kuchnia wrocławska – mówi Katarzyna Daniłowicz, Executive chef Hali Stulecia. 

Na Dolnym Śląsku działa bardzo wielu lokalnych producentów i przetwórców żywności tradycyjnej i regionalnej. Pieką chleby, wytwarzają wędliny, hodują ryby, przetwarzają mleko kozie i krowie na sery, produkują piwa i wina oraz doskonałe miody. Restauracja Tarasowa będzie opierała swoje menu właśnie o produkty regionalne, wspierając rolników i producentów, a także promując dobre, lokalne wyroby.

W pierwszej odsłonie karty, dzielonej na dania pierwsze i drugie oraz menu barowe i menu dziecięce, znajdą się takie pozycje jak między innymi kurczak faszerowany z groszkiem, orzechami laskowymi, polentą kukurydzianą i białą truflą, pstrąg na parze w sosie szczawiowym, szponder wołowy ze szparagami z wędzonym szpikiem, kaparami z kwiatów bzu i demi-glace, biodrówka wieprzowa z puree z pieczonych młodych ziemniaków z czereśniami i sałatą masłowa, ale też gołąbki z podrobami, gofry ziemniaczane z kawiorem z pstrąga czy krokiety z wędzonym węgorzem z sosem z rabarbaru i bzu. Zawsze w karcie znajdują się pozycje wegańskie i wegetariańskie, w tej pierwszej są to m.in. wellington z buraka z młodymi warzywami, hummus z czarnej soczewicy z kukurydzą, młodym jarmużem, fasolką szparagową i miętą oraz młode pory w emulsji z sera Bursztyn. W soboty i niedziele zawsze będzie można liczyć na trochę klasyki – buliony i sznycle wieprzowe z wciąż zmieniających się wkładek weekendowych. Lokalne będą też w dużej mierze alkohole serwowane w Restauracji Tarasowej i dotyczy to nie tylko wrocławskiego piwa czy dolnośląskich win, na które sommelierzy Tarasowej położyli duży nacisk przy tworzeniu selekcji, ale również autorskich drinków. 

Sięgając do najważniejszych i najpiękniejszych wrocławskich oraz dolnośląskich tradycji kulinarnych, proponujemy nowoczesne ich interpretacje. Historia jest dla nas tylko i aż inspiracją do dalszych poszukiwań nowych, tych nie zawsze oczywistych smaków i ich zestawień. Kuchnia Restauracji Tarasowej to ciągłe poszukiwania, forma dyskusji o naszej lokalnej tożsamości w kuchni, odkrycie na nowo wszystkich wpływów: tych typowo śląskich, kresowych, tradycyjnych polskich, niemieckich, czeskich, ale też np. tych francuskich, a nawet brytyjskich. Wrocławski mikrokosmos na talerzu – dodaje Katarzyna Daniłowicz.

Wnętrze

Ale Wrocławia w Restauracji Tarasowej jest więcej, nie tylko w jedzeniu. Za zieleń, której tak dużo w Restauracji Tarasowej, odpowiedzialna jest załoga Projektu Rośliny. Część zastawy i wyposażenia zamówiliśmy we wrocławskich pracowniach rzemieślniczych jak np. Zakwas Studio. I co najważniejsze – za projekt wnętrza i nadzór nad pracami wykończeniowymi odpowiadała wrocławska grupa projektowa CUDO – mówi Jakub Grudniewski. 

Podstawowym założeniem projektu było zatarcie granicy między restauracją Pergolą oraz przedłużenie i podkreślenie układu tarasowego całości. Wprowadzenie do środka restauracji dodatkowego tarasu umożliwi niezakłócone podziwianie terenu fontanny nawet z miejsc w głębi lokalu. – Opracowanie koncepcji Restauracji Tarasowej było wyjątkowe pod wieloma względami. Ten w całości przeszklony lokal nie ma dosłownie ani jednej ściany, a ze względu na ochronę wynikającą z wpisania obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO nie mogliśmy pozwolić sobie na znaczące modyfikacje. Wyzwaniem było również osadzenie współczesnego projektu w historycznym kontekście tego miejsca. To będzie naprawdę wspaniałe miejsce dla długich spotkań, a dominantę całego założenia stworzy szeroki, elegancki bar, idealny do wieczornych rozmów – mówi Aleksander Czerwonka-Jabłoński z grupy projektowej CUDO. 

Najważniejszą stroną lokalu jest widok na Pergolę i Fontannę. Przy witrynie postawiono na eleganckie i mięsiste kurtyny w dość niecodziennym ustawieniu – dzięki ułożeniu ich prostopadle do przeszkleń zapewniono niezakłócony odbiór widoku na Pergolę wszystkim gościom restauracji. Kurtyny, oprócz walorów akustycznych oraz estetycznych, pełną również funkcję przegród między stolikami, dają poczucie intymności i pozwalają na swobodne aranżowanie większych lub mniejszych rezerwacji. W poszukiwaniu materiałów do projektu twórcy skupili się jedynie na najbliższym otoczeniu Hali Stulecia. Miętowo-szary odcień zasłon został dobrany do kolorystyki charakterystycznych kolumn, złoty kolor akcentów to inspiracja z przeszklenia kopuły Hali, zaś płyty z jasnego lastryko z zielonymi drobinkami pozwoliły na przemycenie do wnętrza jeszcze więcej zielonego, co nawiązuje do otaczającej Halę Stulecia przyrody. Drewno w głębokim i dojrzałym odcieniu dodało restauracji przytulności i szlachetności.

Do zobaczenia w Restauracji Tarasowej 

Drzwi Restauracji Tarasowej dla gości Hala Stulecia otworzy w środę 8 czerwca o godz. 14.00.

Restauracja będzie działać od wtorku do piątku od 14:00 do 23:00, a w soboty i niedziele od 12:00 do 23:00. Rezerwacje nie są wymagane, ale chcąc mieć pewność wolnego stolika, warto ją wcześniej złożyć telefonicznie, mailowo lub za pomocą formularza. Więcej na halastulecia.pl. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRusza budowa trzeciego Aquaparku we Wrocławiu!
Następny artykułWrocław: Ulica Pomorska i zachodnia część placu Staszica zostaną przebudowane. Podpisano umowę
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.