Wrocław: Niezbędnik Pomocowy dla Ukrainy [CO, GDZIE, JAK]

0

Ponad 10 ton darów z wrocławskich szkół już wyjechało na Ukrainę,  odebraliśmy 10 tysięcy maili z ofertą pomocy, każdego dnia około 80 palet rzeczy wydajemy potrzebującym – Wrocław podsumował pierwszy tydzień pomocy Ukrainie. Wrocław jest jednym z niewielu bardzo dobrych przykładów efektywnej, szerokiej współpracy – mówi prezes Fundacji Ukraina Artem Zozulia.

Przez siedem ostatnich dni z ogromną pomocą wrocławian, wielu firm, fundacji, instytucji i ramię w ramię z Fundacją Ukraina –  miasto organizuje i koordynuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy w wielu zakresach:  zbiórek, zakwaterowania, edukacji czy pomocy prawnej i językowej.

Wrocław jest też pierwszym miastem w Polsce, który stworzył niezbędnik pomocowy w języku ukraińskim na witrynie www.wroclaw.pl/ua.

ZBIÓRKI

Zbiórki darów odbywają się we wszystkich wrocławskich szkołach i przedszkolach a także w trzech bardzo ważnych miejscach: Czasoprzestrzeni, Sektorze 3 a także Wrocławskim Parku Technologicznym. Co ważne –  w tych miejscach potrzebujący  a także rodziny, które przyjęły pod swój dach uchodźców – mogą także dary odebrać. Każdego dnia wydajemy ok. 80 palet rzeczy potrzebującym. Szkoły zapełniają się tonami darów dlatego na bieżąco Straż Miejska wywozi je do naszych magazynów,  gdzie są segregowane.  Dotąd  wyjechało ponad 10 ton darów do Ukrainy.
„Wrocławianie stanęli na wysokości zadania. Chciałbym jednak  zaapelować, aby ta chęć pomagania nie ustawała w nas, bo prawdziwe wyzwania dopiero na nas czekają, będą się ujawniać z każdym kolejnym dniem, z każdym kolejnym tygodniem. Dlatego tak ważne jest aby te wszystkie działania pomocowe miały charakter systemowy, aby nie były tylko i wyłącznie doraźne. Wiem, że to będzie bardzo trudne, bo wszyscy tą sytuacją będą coraz bardziej zmęczeni, chciałbym, żebyśmy podtrzymywali w sobie tą chęć do konsekwentnego pomagania”  – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

INFORMACJE

Wrocław przygotował już kilka tysięcy ulotek w jęz. ukraińskim z niezbędnikiem pomocowym – są tam podstawowe informacje dotyczące miejsca, w których można uzyskać pomóc, jak się poruszać, niezbędne adresy i telefony. Natomiast na facebooku utworzony został specjalny funpage @PomagaMyWrocław  – tam przekazujemy szereg informacji o tym jak pomóc – i jak otrzymać pomoc. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, który stworzył witrynę internetową w języku ukraińskim – www.wroclaw.pl/ua – na której codziennie, na bieżąco aktualizowane są sprawdzone informacje dotyczące wszelkiej pomocy, zakwaterowania, pracy, zdrowia czy komunikacji.
„Portal Wrocław.pl zawsze zajmuje się najważniejszymi informacjami dla Wrocławia, a dzisiaj nie ma ważniejszego tematu niż pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Widząc olbrzymie zainteresowanie tematem przygotowaliśmy podstronę PomagaMy Wrocław, również na facebooku gdzie na bieżąco umieszczamy najnowsze informacje jak pomagać. Bardzo ważne było jednak stworzenie poradnika na stronie www.wroclaw.pl/ua – czyli w całości po ukraińsku – by tam Ukraińcy mogli znaleźć rzetelne informacje o tym jak odnaleźć się w nowejrzeczywistości we Wrocławiu” – Adrian Staniszewski, dyr. ds. komunikacji społecznej Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

ZAKWATEROWANIE

Do tej pory w akademikach przy ul. Wittiga a także czterech przygotowanych przez miasto hostelach zapewniliśmy dach nad głową blisko kilku tysiącom uchodźców z Ukrainy. Obecnie, w placówkach przygotowanych przez miasto i wojewodę, jest ich blisko 700. Kolejnych 1000 łóżek czeka na potrzebujących. W porozumieniu z Wojewodą – przygotowujemy się także do relokacji części uchodźców do innych miast na Dolnym Śląsku. Docelowo – Wrocław posiada 10 tysięcy miejsc noclegowych dla przybywających z Ukrainy, które sukcesywnie są udostępniane.

POMOC

Wszystkie działania pomocowe koordynuje WCRS. Na specjalnie utworzonego maila wsparcieukrainy@wcrs.pl otrzymaliśmy blisko 10 tysięcy wiadomości. Ośmiu pracowników – 24 godziny dobę odpowiada i segreguje oferty pomocowe na poszczególne tematy. W punkcie informacyjno-konsultacyjnym „Przejście Dialogu” przy ul. Świdnickiej udzieliliśmy porad ponad 500 osobom – natomiast telefonicznie – 1400 konsultacji.
Apeluję, żeby uważnie śledzić aktualizowane informacje o potrzebach, bo one się zmieniaj. Otwieramy drugi punkt informacyjny przeznaczony dla mieszkańców Wrocławia, którzy chcą włączyć się w pomoc. Przypominam, ze w Przejściu Dialog codziennie od 9:00 do 20:00 działa Punkt Informacyjny dla uchodźców, który codziennie odwiedza pół tysiąca osób. Zapraszamy do Przejścia Dialog  a od przyszłego tygodnia także do Infopunktu Barbara przy ul. Świdnickiej  mówi Dorota Feliks – dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

EDUKACJA

Pierwsze ukraińskie dzieci korzystają już z 6 świetlic utworzonych specjalnie dla nich we wrocławskich szkołach i przedszkolach. W miejscach tych zapewnioną mają opiekę psychologa oraz osoby znającej język ukraiński.
Natomiast dla rodziców, którzy będą chcieli wysłać dziecko do szkoły lub przedszkola przygotowaliśmy szczegółową instrukcję w języku ukraińskim. Te informacje rozpowszechniamy na ulotkach,  na stronie wrocław.pl, na profilu PomagaMy. Dodatkowo tworzymy bazę przedszkoli i szkół podstawowych z wolnymi miejscami. Dyrektorzy wrocławskich szkół przygotowują informację dotyczącą utworzenia dodatkowych oddziałów przygotowawczych w istniejących już placówkach oświatowych oraz utworzenia ich w nowych szkołach. Obecnie jest ich 41.

TRANSPORT

MPK zapewnia bezpłatne przejazdy MPK Wrocław dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy na teren Polski wjechali po ogłoszeniu stanu wojennego tj. najwcześniej 24 lutego 2022 r.

ZWIERZĘTA

Wrocław nie pozostaje na los zwierząt. Wsparcie w wysokości 15 tysięcy euro przekazaliśmy do ukraińskich ogrodów zoologicznych. Wrocławskie ZOO jest w kontakcie z ogrodami zoologicznymi z Ukrainy – jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy również gotowi na ewakuację i przyjęcie zwierząt do naszego zoo.
Dodatkowo TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu przetransportowało i objęło opieką 15 psów i 9 kotów z Ukrainy.
„Część zwierząt nie zostanie długo w schronisku, ponieważ już mamy kontakt z ich opiekunami. To rodziny, które ewakuowały się do Polski. Właścicielka jednego kota jest już w Wielkiej Brytanii, mamy z nią kontakt i pomożemy w tym, żeby zwierzę wróciło do opiekuna. Inne zwierzęta będą przeznaczone do adopcji po odbyciu kwarantanny. Dalej kontynuujemy swoje działania – mówi Aleksandra Cukier, rzeczniczka TOZ – Schroniska dla bezdomnych zwierząt we Wrocławiu.

FUNDACJA UKRAINA

Prezydent Wrocławia zaapelował o wsparcie finansowe Fundacji Ukraina. Wspólnie z prezesem FU Artemem Zozulia i Grzegorzem Dzikiem, założycielem Fundacji podpisali list do przedsiębiorców i mieszkańców.
Zdobyliśmy zaufanie, od lat współpracujemy z migrantrami, pomagamy w każdym wymiarze – dlatego przez lata zostaliśmy pozytywnie zweryfikowani. Nasz zespół to ludzie, którzy mają szereg kontaktów – tu na miejscu ale także na Ukrainie. My zdobywając środki, czyli Wasz dar serca, chcemy je rozsądnie wydawać, z naszej strony zapewniamy rozsądne zakupy i sprawdzone adresy, pod które trafiają zakupione rzeczy – mówi Grzegorz Dzik, założyciel Fundacji Ukraina.
Informacje dotyczące numeru konta w złotówkach i euro będziemy wyświetlać na ekranach w komunikacji miejskiej i kasownikach w autobusach i tramwajach.
FUNDACJA UKRAINA z dopiskiem „SAVE UKRAINE” Numer konta 39 1090 2398 0000 0001 4980 4904 . Wrocław rekomenduje także wpłaty na konto fundacji dortmundzko-wrocławsko-lwowskiej im. Św. Jadwigi 49 1020 52 42 0000 2902 0118 0504.
mat. UM Wrocławia

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W jaki sposób możesz pomóc Ukrainie? Sprawdzone zbiórki i akcje humanitarne

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend we Wrocławiu: Wydarzenia wspierające Ukrainę [04-06.03.22]
Następny artykułWrocław: Złodzieje złapani na gorącym uczynku. Policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt narzędzi służących im do włamań
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.