Wrocław: Nadwyczajna Sesja Rady Miasta. Zakończono stosunki z Grodnem

0
fot. wikipedia

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, zwołanej na wniosek prezydenta Jacka Sutryka w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, jednogłośnie przegłosowano dwie uchwały.

Radni miejscy zdecydowali o zakończeniu współpracy z władzami Grodna, miasta leżącego na Białorusi, która wspiera rosyjskiego agresora. Zatwierdzono też zarządzenie prezydenta Wrocławia w sprawie nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

– Wrocław niezmiennie będzie wspierał białoruskich opozycjonistów i emigrantów. Grodno pozostanie dla nas ważnym miejscem. Ale nie możemy współpracować z administracyjnymi przedstawicielami reżimu, który napada na sąsiada. Miejsce po herbie Grodna w Urzędzie Miasta wypełniły, wierzę, że tylko na jakiś czas, barwy wolnej Białorusi – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Gdy tylko ta wolność się ziści, a wiem, że ten dzień nadejdzie, mam nadzieję, że herb Grodna powróci na ścianę wrocławskiego ratusza. Niech żyje wolna i niepodległa Białoruś, niech żyje wolna i niepodległa Ukraina! – dodaje prezydent Wrocławia.

Przypomnijmy, że umowę o współpracy partnerskiej między Wrocławiem i Grodnem podpisali 22 października 2003 roku prezydent Rafał Dutkiewicz i mer Grodna – Aleksander I. Antonienko. 28 lipca 2005 roku została ona jednak, z wrocławskiej inicjatywy, zawieszona.

To była nasza odpowiedź na działalność reżimu Łukaszenki, ponieważ ten nie uznał demokratycznych wyborów do Związku Polaków na Białorusi. Nie chcieliśmy współpracować z magistratem i radnymi, którzy wsparli reżimowe działania. Zerwanie umowy jest jednak czymś ostatecznym, dlatego zdecydowaliśmy się w pierwszym kroku na jej zawieszenie, z nadzieją, że w niedalekiej przyszłości sytuacja na Białorusi może się zmienić na lepsze i umożliwi m.in. przeprowadzanie ciekawych projektów kulturalnych – tłumaczyła jeszcze przed sesją Ewa Gołąb-Nowakowska, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą we wrocławskim magistracie. Podczas sesji dodała: – W naszym sentymencie do Grodna nic się nie zmieniło, ale tamtejsza administracja jest podległa reżimowi. Białoruś pełni rolę wasala Rosji, jest więc państwem współodpowiedzialnym za tę wojnę. Naszą współpracę należy oficjalnie uznać za wygasłą.

Wrocław jest daleki od tego, by odsuwać się od obywateli Białorusi i Rosji, tym bardziej, że wielu z nich nie godzi się z putinowskim fanatyzmem i terrorem. Niewykluczony jest powrót do relacji partnerskich, ale tylko wówczas, gdy zarówno władze krajowe jak i samorządowe na Białorusi będą wybierane w demokratycznych wyborach z poszanowaniem prawa i międzynarodowych zasad.

Gdy chodzi o drugą uchwałę, dotyczy bezpłatnych przejazdów wrocławską komunikacją miejską dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy na teren Polski wjechali po ogłoszeniu stanu wojennego, tj. najwcześniej 24 lutego tego roku. Uprawnienia te – na razie – będą obowiązywać do 31 marca. W przypadku kontroli biletowej wystarczy okazać np. paszport potwierdzający datę wjazdu na terytorium RP.

Bezpłatne przejazdy obejmą również kursy aglomeracyjnymi liniami 9xx na terenie miasta.

Ukraińskie flagi pojawiają się też na wszystkich tramwajach i autobusach należących do miejskiego przewoźnika.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W jaki sposób możesz pomóc Ukrainie? Sprawdzone zbiórki i akcje humanitarne

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Rusza druga edycja ,,Ławeczki mieszkańca”. Zdecyduj gdzie postawić ławkę w Twojej okolicy
Następny artykułPILNE! Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę LEX CZARNEK
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.