Wrocław na weekend: 11 najciekawszych wydarzeń [28-30 września 2018]

0
fot. Jarek Ciuruś
a

Lato się skończyło, więc we Wrocławiu ponownie zrobi się zimno. Ale nic strasznego! Dalej nie warto marnować wolny weekend w czterech ścianach. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych wydarzeń, w których warto wziąć udział. Koniecznie sprawdźcie! 

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Festiwal Opowiadań startuje już w ten weekend i będzie trwał aż do kolejnego. Podczas jego trwania wystąpią pisarze z Polski, Irlandii, Austrii, Malty, Hiszpanii, Belgii oraz Łotwy.

Podczas festiwalu każdy będzie mógł bezpłatnie wziąć udział w czytaniach, spotkaniach autorskich, wystawach, warsztatach, dyskusjach, adaptacjach scenicznych i jednodniowym przeglądzie filmów o władzy (zgodnie z hasłem przewodnim). Na niektóre z tych wydarzeń obowiązuje jednak ograniczona liczba miejsc.

W trakcie trwania tego emocjonującego weekendu zostanie ogłoszony zwycięzca na najlepsze opowiadanie roku i na przekład literacki.

Wydarzenia (w większości) będą odbywały się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Po polsku na festiwalu czytać będą między innymi Dorota Masłowska, Magdalena Grzebałkowska, Martyna Bunda, Grzegorz Bogdał, Łukasz Orbitowski, Justyna Bargielska, Wioletta Grzegorzewska, Daniel Odija i Aleksandra Zielińska. Opowiadania po angielsku przeczytają niezwykle popularni i wielokrotnie nagradzani w swoim kraju Irlandczycy – Kevin Barry i Rob Doyle. Belgijską prozę przybliży nam Thomas Gunzig, scenarzysta filmu Zupełnie Nowy Testament, nominowanego do Oscara i Złotego Globu. Wystąpi także austriacki pisarz Elias Hirschl, muzyk i slamer, oraz urodzony na Malcie Pierre J. Mejlak, znany nie tylko z doskonałych opowiadań dla dorosłych, ale również z poruszających książek dla dzieci. Podczas festiwalu pojawią się także pochodząca z Łotwy laureatka Nagrody Literackiej Unii Europejskiej Inga Žolude oraz Baskijka Karmele Jaio Eiguren. W programie festiwalu po raz pierwszy znalazły się dwie adaptacje sceniczne: Testamentu Ołeha Sencowa oraz Koziołka Macieja Bielawskiego, laureata konkursu na najlepsze opowiadanie w zeszłym roku.

Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64A
Więcej informacji

fot. mat. prasowe

Festiwal Gier Planszowych

Podczas Festiwalu będzie można zapoznać się z planszowymi premierami sezonu, przetestować bestsellery oraz inne gry, o których zawsze marzyliście.

Pierwsze starcia będzie można rozegrać z osobami, które doskonale znają reguły. Dzięki temu wytłumaczą je każdemu, przez co gra stanie się zdecydowanie milsza.

Z okazji obchodów 70-lecia Empiku powstała limitowana edycja popularnej gry Dobble Kultura – gra, która zawiera 55 kart ze specjalnie opracowanymi obrazkami kojarzącymi się z kulturą, nawiązującymi m.in. do książek, filmów czy muzyki. A już w listopadzie swoją premierę będzie miała limitowana edycja gry Monopoly.

Na tegorocznym festiwalu swój debiut będzie miał konkurs na rodzinną grę planszową. Prototypy gier, będzie można nadsyłać do 14 grudnia. Ogłoszenie wyników konkursu zapowiadane jest na 20 lutego 2019 roku. Główną nagrodą będzie wydanie zwycięskiej gry, promocja tytułu w Empiku oraz gaża autorska. [SZCZEGÓŁY]

Kiedy? 6-7 października w godzinach 12.00 – 18.00

Pasaż Grunwaldzki, pl. Grunwaldzki 22

fot. mat. prasowe

Festiwal Kino Dzieci

Festiwal ma na celu przybliżenie uczestnikom najciekawszych bajek, animacji i filmów skierowanych do młodego odbiorcy.

W programie pojawiło się niemal 100 filmów – w tym sekcja kina indyjskiego, ekranizacje literatury dziecięcej i młodzieżowej, 8 tytułów z konkursu głównego i 7 z konkursu filmowych odkryć.

Oprócz tego dzieci będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach. 

Cena biletu: 14 zł bilet pojedynczy, 12 zł przy zakupie 3 biletów na 1 pokaz

Kiedy? 29 i 30 września 2018

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

fot. mat. prasowe

Warsztaty: Tworzenie zakładek do książek

Organizatorzy zapraszają dzieci od 7 lat na twórcze warsztaty tworzenia zakładek do książek różnymi technikami plastycznymi (decoupage, malowanie). Uczestnicy porozmawiają  też o jesiennych nowościach książkowych i o tym, dlaczego warto przychodzić do biblioteki.

Kiedy? 28 września 2018 (piątek) o godz. 16.00 

Obowiązują zapisy pod nr tel. 71 354 72 6, e-mail: mbp22@biblioteka.wroc.pl.

Wstęp bezpłatny

Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 22, ul. Chociebuska 8/10

fot. mat. prasowe

Spektakl: „Czarodziejski flet”

To spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki. Arie wiedeńskiego klasyka zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek.

Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawia się Mozart. Kompozytor uśmiechem zaprasza do magicznego Operatorium wypełnionego instrumentami oraz przedmiotami o nieznanym przeznaczeniu. Dzięki nim wyczarowuje widzom piękną opowieść o relacjach nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papegena i Papageny.

Z okna współczesnej scenografii wyłania się zupełnie inna, baśniowa rzeczywistość, zamieszkana przez postaci w barokowych perukach i kostiumach. Na scenie dzieją się cuda – a wszystko za sprawą muzyki.

Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
BILETY I GODZINY SPEKTAKLI

fot. mat. prasowe

Przydasie – Domowe Kosmetyki

Po lecie nasza cera jest wysuszona oraz nadwyrężona działaniem czynników atmosferycznych. Przez to wygląda na zmęczoną, jest przebarwiona, a na wierzchu pojawiają się inne niedoskonałości. Dlatego w trakcie spotkania dowiesz się jak przywrócić cerze blask za pomocą darów natury, a także nauczysz się samodzielnie przygotowywać domowe kosmetyki.

W trakcie warsztatu uczestnicy zadbają o piękny wygląd skóry. Stworzą kosmetyki, dzięki którym rytuał dbania o cerę stanie się czystą przyjemnością.

Wykonają:

  • Ziołową herbatkę do kąpieli twarzy
  • Delikatny peeling do twarzy
  • Dwufazowy płyn do demakijażu bądź płyn micelarny dostosowany do Twojego typu cery
  • Brązujący balsam w kostce do całego ciała Wszystkie kosmetyki wzbogacimy naturalnymi olejkami eterycznymi, nadając im aromaterapeutyczne właściwości.

To będą naprawdę aromatyczne warsztaty! Na warsztaty obowiązują zapisy do dn. 27.09.18 pod nr. telefonu 71 789 33 20 wewn.1

Kiedy? 28 września (piątek) o godzinie 18.00 

Cena biletu – 65 zł

Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5

Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Targi kosmetyków naturalnych Natural Beauty

Kolejna edycja targów „Natural Beauty” rusza w ten weekend! To doskonała okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami polskich marek i manufaktur, a także z reprezentantami firm zagranicznych, które zdobywają światową sławę.

 

Organizatorzy zapraszają na kolejną edycję targów kosmetyków naturalnych Natural Beauty, które ponownie zawitają do Wrocławia. To doskonała okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami rodzimych marek i manufaktur, a także reprezentantami firm zagranicznych, których kosmetyki naturalne zdobywają sławę globalną.

Będzie możliwość zarówno zdobycia nowych informacji, jak i uściśnięcia ręki oraz wymiany zdań; to bowiem równie naturalne. Wszyscy wiemy, że w naturze występują substancje, których roli zbyt długo nie docenialiśmy, a w swojej bezpośredniej postaci doskonale służą człowiekowi. Najczęściej o wiele lepiej niż to wszystko, co zwykliśmy określać zbiorczym pojęciem „chemii”.

Sztuczne chwalimy, naturalnego za dobrze nie znamy! Poznajmy więc to, co sprzyja zdrowiu i pięknu w duecie. Niech nikogo zainteresowanego nie ominie możliwość skorzystania z cennej wiedzy, poznania ciekawych ludzi i – oczywiście – zrobienia unikalnych zakupów.

Kiedy? 29 i 30 września 

Wstęp bezpłatny 

Zajezdnia Tramwajowa Dąbie, ul. Tramwajowa 1/3
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Strefa roślin, kwiatów i dekoracji „Zielono Mi”

Zielono Mi – już po raz trzeci zagoszczą w CK Czasoprzestrzeń. Tym razem zazieleni się dzięki obecności wystawców z drzewkami i bylinami do ogrodu, roślinami domowymi, a całości dopełnią ciekawe elementy designu ogrodowego i domowego.

W ofercie wystawców będzie można znaleźć design dla roślin i ludzi, a więc oryginalne doniczki, wazony, akcesoria i dekoracje. Zakupicie też byliny ogrodowe, rośliny owadożerne i sukulenty oraz designerskie lasy w słoiku.

Wydarzenie uatrakcyjnią warsztaty florystyczne o tematyce „wianki i świeczniki jesienne” oraz porady florystyczne 29-30 września w godz. 11.00-18.00.

Wstęp bezpłatny

Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1/3
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Bookowisko. Książka na jesień

Wrześniowe Bookowisko – wyprzedaż domowej literatury to propozycja dla tych, którzy nie wyobrażają sobie długich jesiennych wieczorów bez półki pełnej nowych książek.

W Bookowisku może wziąć udział każdy, zarówno jako kupujący jak i jako wystawca, by za symboliczne kwoty sprzedać te publikacje, na które nie ma już miejsca w domu. Jesienna edycja odbędzie się w sobotę, 30 września w godzinach 11.00-15.00 w Przejściu Garncarskim na wrocławskim Rynku.

Kto ma ochotę, może zarezerwować wcześniej miejsce (bezpłatna rejestracja: wdl@domliteratury.wroc.pl) i sprzedać pozycje zalegające mu na domowych półkach. Z kolei chętni do szperania wśród książek w poszukiwaniu ciekawych i często unikatowych książek z pewnością zrobią tu dobre zakupy za symboliczne ceny.

Wstęp bezpłatny 

Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2

fot. mat. prasowe

4 kąty na trójkącie – rodzinny weekend na Przedmieściu Oławskim

W ostatni weekend września na Przedmieściu Oławskim czeka mnóstwo atrakcji. Wrocławska Rewitalizacja zaprasza na warsztaty kreatywne i spacer dla dzieci, a także rodzinną grę miejską połączoną z piknikiem. To świetna okazja do odkrycia niezwykłości tego osiedla, a przede wszystkim do przyjrzenia się różnorodności tamtejszej architektury.

Bezpłatne zajęcia są skierowane do mieszkańców i mieszkanek Przedmieścia Oławskiego w wieku 9-12 lat.

W sobotę 29 września o 11.00 w Przedpokoju H13 odbędą się warsztaty, podczas których dzieci zastanowią się, co lubią, co im przeszkadza na osiedlu. Następnie stworzą różne wizje przyszłości Przedmieścia w firmie kolażu, rysunków, makiet, haseł i wierszy. W niedzielę zaś dzieci będą mogły wziąć udział w spacerze, której głównym tematem będzie architektura osiedla. Dodatkowo dzieci będą mogły stać się przewodnikami po okolicy i pokazać uczestnikom spaceru wybrane przez siebie miejsce na Przedmieściu oraz opowiedzieć o nim, podzielić się wspomnieniami własnymi czy rodzinnymi.

To nie wszystko! 30 września odbędzie się również rodzinna gra miejska połączona z piknikiem. Grupy liczące od 2 do 4 osób zgodnie z instrukcją gry będą mogły odkryć bogactwo i wyjątkowość architektury Przedmieścia Oławskiego.

Na mecie ulokowanej na podwórku przy ul. Hercena 13 już od 15:00 (oprócz atrakcyjnych nagród) na wszystkich, nie tylko na uczestników gry, będą czekać leżaki, muzyka i zabawy. Start gry zaplanowano na godzinę 14:00. Rejestracja rozpocznie się o 13:30 na trójkątnym placu przy zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki (przy Rozkwietniku). Na dwudniowe zajęcia i/lub grę miejską można zapisać się przesyłając zgłoszenie na adres e-mail: warsztaty@w-r.com.pl, wypełniając elektroniczny formularz zgłoszeniowy lub osobiście w Lokalnym Biurze Rewitalizacji (ul. Hercena 13).

Przedpokój H13, ul. Hercena 13
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Mega Dolnośląskie Targi Ślubne

Mega Dolnośląskie Targi Ślubne ,,Stadion Wrocław„ 30 września. Niezwykłe wydarzenie łączące modę i rozrywkę na wysokim poziomie. Bardzo duża powierzchnia targowa, jedna z największych we Wrocławiu.

Pokazy mody ślubnej, wieczorowej, pokazy tańca towarzyskiego i wiele innych atrakcji. Super scena z rewelacyjnym nagłośnieniem oraz najwyższej klasy oświetleniem. Łatwy dojazd na stadion Bezpłatne parkingi dla wystawców i odwiedzających.

Bezpłatny katalog ślubny dla klientów

Kiedy? 30 września o godzinie 10.00 – 17.00

Wstęp biletowany – 25 zł 

Stadion Wrocław, al. Śląska 1
Więcej informacji 

fot. mat. prasowe

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSpotkajmy się na Manhattanie, czyli miejsca znane tylko przez wrocławian
Następny artykuł„Tektura i papier” – zajęcia dla dzieci w Infopunkcie Barbara
Odkryj Wrocław na nowo