Wrocław: Kolejny krasnal w mieście. Tym razem dedykowany Andrzejowi Waligórskiemu

0

Andrzej Waligórski od wczoraj (26. czerwca) ma we Wrocławiu tramwaj swojego imienia oraz krasnala. Jeden z nowych Moderusów Gamma zyskał imię wybitnego wrocławskiego tekściarza. Z kolei przy ul. Ofiar Oświęcimskich 21 odsłonięty został krasnal dedykowany artyście. W ten sposób miasto postanowiło uczyć przypadająca w tym roku 30 rocznicę śmierci artysty.

– Bardzo dziękuję panu Markowi, synowi Andrzeja Waligórskiego i wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia. Cieszę się, że na nasz tramwaj trafia nazwisko kolejnego patronaAndrzeja Waligórskiego, który jest tak bardzo wrocławski, tak bardzo ponadczasowy. Fakt, że dziś, po 30 latach od Jego śmierci, wracamy do jego postaci, pokazuje wyraźnie jak ważny był jego dorobek – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

– Andrzej Waligórski dołącza do coraz większego grona patronów wrocławskich tramwajów. To już cztery osoby, które nas nie podzieliły, a przeciwnie – połączyły i będą łączyć nadal – dodaje prezes MPK.

Na uroczystości pojawiło się wielu gości mi.in. syn Andrzeja Waligórskiego – Marek, członkowie Kabaretu Elita oraz prof. Jan Miodek.

– Jest mi bardzo miło że, do Marii Koterbskiej, do ks. Orzechowskiego dziś dołącza Andrzej Waligórski. Od dziś kiedy będę siadał do tramwaju takiej czy innej linii, będę go szukał i myślę, że będę go znajdował – mówił w czasie uroczystości Jan Miodek.

To pierwszy wrocławski tramwaj z trzycyfrowym numerem bocznym – 202 nawiązującym do Studia 202.  

– Mam nadzieję, że w tym tramwaju, tak jak w Studiu 202 będą rodziły się same dobre myśli i  uśmiechy. Liczę że będą pozostawały z pasażerami, kiedy będą już z niego wysiadać – Radosław Michalski dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.

Krasnal zasiadł na parapecie w kamienicy przy ul. Ofiar Oświęcimskich 21. To nie przypadek. Dawniej kamienicy mieściła się kawiarnia U Dreptaków – nazwa to parafraza jednego ze skeczów poety. Było to miejsce spotkań wrocławskiej bohemy.

– Ojciec z pewnością nie spodziewał by się takiej tak wielu uroczystości. Cieszę się, że młodzi ludzi, być może po raz pierwszy w życiu, usłyszą o Andrzeju Waligórskim, może dzięki temu sięgną po jego twórczość – mówił Marek Waligórski, syn tekściarza.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Tłumy na otwarciu Przeglądu Sztuki Survival w dawnym szpitalu przy Traugutta!
Następny artykułUpały we Wrocławiu. 10 pomysłów na spędzenie gorących dni we Wrocławiu [PROPOZYCJE]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.