Wrocław: Festiwal Krasnoludków 2022 już we wrześniu!

0

Już 9-11 września do Wrocławia powraca wielkie święto krasnoludków! Ponownie odbędzie się w Ogrodzie Staromiejskim. Wrocławski Festiwal Krasnoludków 2022 to świetne wydarzenie dla całych rodzin – zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców.

Organizatorzy zapraszają wszystkie krasnale — te duże i te małe. Przygotowano atrakcje dla każdego.

fot. Rafał Ogrodowczyk

Program Festiwalu

9 września (piątek)

  • 10.00, Rynek, Wielka Wrocławska Parada Krasnoludków. Wielka parada krasnoludków to od lat obowiązkowy punkt programu Festiwalu. W tym roku udział w niej wezmą szczudlarze, bębniarze oraz mażoretki, których kolorowy pochód poprowadzi dzieci prosto do Ogrodu Staromiejskiego.
  • 10.00-14.00, Ogród Staromiejski – Scena Letnia Wrocławskiego Teatru Lalek. W piątek zapraszamy wszystkie dzieci do Ogrodu Staromiejskiego.

W programie m.in.:

Trzy konkursy plastyczne dla szkół podstawowych i przedszkoli

  • Na najlepiej przebraną krasnalową grupę szkolną i przedszkolną
  • na najpiękniejszy plakat z przesłaniem ekologicznym „Krasnale i Dzikie w Mieście” – nawiązujący do kampanii ZOO Wrocław o postępowaniu z dzikimi zwierzętami
  • na najlepiej udekorowanego krasnala z drewna
  • Krasnalowa Strefa ZOO – w specjalnej strefie przygotowanej przez dział edukacji Zoo Wrocław dzieci poznają lepiej możliwość ekologicznych działań na rzecz ochrony zwierząt, zagrożone gatunki zamieszkujące nasz ogród zoologiczny czy dowiedzą się więcej o kampanii „Dzikie w Mieście”.
  • Plenerowe Ekowarsztaty – Na terenie Ogrodu Staromiejskiego czekać będą strefy dla dzieci, w których można będzie wykonać sobie samodzielnie krasnalowe i ekologiczne pamiątki z Festiwalu.
  • Zachęcamy dzieci do recyklingu – na każdy z warsztatów można przynieść swoje własne rzeczy, z których stworzymy coś zupełnie nowego!
  • Przydadzą się niepotrzebne t-shirty, skarpetki, stare płyty CD lub puste plastikowe butelki 1,5L.
  • Konkursy i zabawy – budowanie wieży z odpadów na czas, wyścigi krasnoludków w workach na śmieci, łowienie śmieci z oceanu na czas czy wielkoformatowa gra planszowa o segregacji odpadów.
  • 11.00-14.00, przystanek Opera, Specjalne bezpłatne kursy Krasnalowym Tramwajem
  • 20.00, Rynek, Koncert Kamila Bednarka – wstęp wolny!

10 września (sobota)

  • 11.00-15.00, Mediateka Po raz pierwszy w historii Festiwalu wrocławskie skrzaty postanowiły, że towarzyszyć mu będzie turniej gier planszowych o Puchar Krasnoludka. Wydarzenie jest kierowane do młodych fanów wrocławskich gier krasnoludkowych: „Tropem Wrocławskich Krasnali”, krasnalowego „Monopoly” oraz gry karcianej „Krasnalowy Quiz”. W turnieju wezmą udział zapisane chętne dzieci wraz z rodzicami/opiekunami, których pomoc szczególnie młodszym graczom może się okazać bezcenna. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody główne oraz puchary. Na wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy. Informacje o tym, jak zapisać drużynę znajdziecie na www.krasnale.pl!
  • 11.00-17.00, Ogród Staromiejski – Scena Letnia Wrocławskiego Teatru Lalek. Tego dnia zapraszamy do Ogrodu Staromiejskiego, który zamieni się w wielką, kolorową proekologiczną i wrocławską krasnoludkową osadę! Na scenie zobaczycie bajki, a w kolejnych namiotach znajdzie się masa atrakcji dla starszych i młodszych krasnali.

Krasnoludkowe bajki

O każdej pełnej godzinie na scenie letniej WTL zagoszczą – jak co roku – premierowe, zupełnie nowe bajki o przygodach wrocławskich krasnali. Tegoroczne premiery przygotowały dla nas absolwentki AST we Wrocławiu.

  • „Strach ma wielkie oczy” – Bajka o Czarodzieju, który boi się nocy. Postanawia wyczarować wiecznie trwający dzień. Czy Krasnale przekonają Czarodzieja, że przyroda potrzebuje nie tylko dnia, ale także nocy? Czy zdołają uratować świat?
  • „Siła wyobraźni”  – Bajka o Krasnalu, który przez przeziębienie nie może pójść do szkoły. Krasnalowy Dziadek wierzy, że dzięki wyobraźni zabierze Krasnala w niesamowite miejsca. Czy Krasnal uwierzy, że najlepsza zabawa może odbyć się bez wychodzenia z domu?
  • „Spotkanie z Wielkoludem” – Bajka o Wielkoludzie, który przez przypadek pojawił się w wiosce Krasnali. Czy uda mu się wrócić do domu? Czy Wielkolud i Krasnale będą w stanie dojść do porozumienia mimo dzielących ich różnic?
  • Krasnalowa Strefa ZOO – w specjalnej strefie przygotowanej przez dział edukacji Zoo Wrocław dzieci poznają lepiej możliwość ekologicznych działań na rzecz ochrony zwierząt, zagrożone gatunki zamieszkujące Zoo Wrocław czy dowiedzą się więcej o kampanii „Dzikie w Mieście”.
  • Plenerowe Ekowarsztaty – Na terenie Ogrodu Staromiejskiego czekać będą strefy dla dzieci, w których można będzie wykonać sobie samodzielnie krasnalowe i ekologiczne pamiątki z Festiwalu.

Zachęcamy dzieci do recyklingu – na każdy z warsztatów można przynieść swoje własne rzeczy, z których stworzymy coś zupełnie nowego.

Przydadzą się niepotrzebne t-shirty, skarpetki, stare płyty CD lub puste plastikowe butelki 1,5L.

  • Krasnalowe Warsztaty Kreatywne – w kolorowych namiotach znajdujących się na terenie Festiwalu czekać będą na Was animatorzy, z którymi stworzycie unikatowe krasnalowe pamiątki – drewniane magnesiki na lodówkę, pachnące eliksiry oraz krasnalową biżuterię – broszki, pierścionki, naszyjniki.
  • Krasnalowe Strefy Zabawy – na terenie Festiwalu znajdzie się też krasnalowa strefa z artystami kuglarzami, strefa dla naj najów, ogromne klocki piankowe czy drewniane duże gry XXL oraz specjalna fotobudka z giga-scenografią, przy której każdy będzie wyglądać jak krasnal!

Udział we wszystkich powyższych atrakcjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów.

Rodzinna gra miejska „Krasnale i zagrożone gatunki zwierząt”

Rodzinna gra miejska to tradycja Festiwalu. W tym roku krasnale opowiedzą graczom ciekawostki ze świata zwierząt, inspirując się atrakcjami naszego wrocławskiego ZOO oraz występującymi w ZOO Wrocław zagrożonymi gatunkami.

Gra dla drużyn rodzinnych od 2 do 6 osób. Sugerowany minimalny wiek dzieci biorących udział to 8 lat. Obowiązuje rezerwacja miejsc na grę – udział jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona (do max 300 osób).

  • 17.00, Ogród Staromiejski – zakończenie działań dla dzieci Wieczorem zapraszamy także starsze krasnale do Ogrodu na wieczór atrakcji!
  • 20.00-20.30, Teatr Avatar – Muzykant Muzykant to historia uzdolnionego wirtuoza przepełniona dynamiczną muzyką, podróżami przez świat, wzruszającą lekcją gry na instrumentach. Całość w formie tańca, akrobatyki, pokazów ognia i iluzji optycznych.
  • 21.00-00.00, Ogród Staromiejski – Krasnalowe Silent Disco. Silent Disco to już krasnalowa tradycja! Pozytywna zabawa przy najlepszej muzyce, tyle że… w zupełnej ciszy. Odwiedź tego wieczoru Ogród Staromiejski i weź udział we wspólnej cichej zabawie.

Wstęp wolny, nie wymaga wcześniejszych zapisów. Ilość słuchawek ograniczona.

11 września (niedziela)

  • 12.00, Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Warsztaty „Ubranko dla Krasnoludka”. Muzeum zaprasza do siebie na warsztaty, gdzie ulubiony miś, lala czy dinozaur też może zostać krasnoludkiem.  Zapraszamy dzieci z ulubioną maskotką na warsztaty tworzenia ubranek.  Zapewniamy materiały i pomoc – wspólnie uszyjemy przytulankom czapki i buty. Spotkanie otwarte – bez zapisów.
  • 12.00, Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego – Warsztaty rysunkowe „Książka dla krasnoludków”. W ramach Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków zapraszamy na warsztaty rysunkowe dla dzieci. Podczas warsztatów, dzięki autorskim kolorowankom stworzonym przez Annę Juchnowicz, dzieci poznają tajemnice wrocławskich krasnoludków, a może nawet wymyślą o nich własne legendy! Stworzone przez dzieci rysunki zamienią się w niepowtarzalne książki o krasnoludkach. Uwaga: na spotkanie obowiązują zapisy. Zgłoszenia są przyjmowane od 5.09 pod numerem tel. 71 391-69-40 w. 113 i 116 (Dział Pedagogiczny).
  • 15.00, Muzeum Miejskie Wrocławia – Spacer śladami wrocławskich krasnoludków. Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na niezwykły spacer po Rynku i okolicy w poszukiwaniu najmniejszych mieszkańców Wrocławia — krasnali. Dowiemy się jaką rolę odgrywają one w życiu wrocławian, jakie imiona mają i z jakimi miejscami są związane. Wycieczka otwarta dla wszystkich chętnych – zbiórka w Rynku pod pomnikiem hr. Aleksandra Fredry. Uwaga: na zwiedzanie obowiązują zapisy. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem tel. 71 347-16-91 wew. 27  (Dział Pedagogiczny)
  • 20.00-20.30, Arsenał Miejski Ostatniego dnia Festiwalu zapraszamy do Arsenału Miejskiego na wspólne ognisko i czytanie mitów oraz bajek z udziałem aktorki Edyty Jungowskiej.

Więcej informacji pojawi się niebawem w wydarzeniu: dołącz

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułSilne opadu deszczu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Czy grożą nam podtopienia?
Następny artykułFashion Calling – zakończ wakacje w dobrym stylu. Przyjdź do Wrocław Fashion Outlet na wyjątkowe spotkanie z projektantami i influencerami
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.